שתף קטע נבחר

תביעה נגד אתרי המכירות: מפעילים משתתפים פיקטיביים

בקשה לתביעה ייצוגית בהיקף עשרות מיליוני שקלים נגד אתרי המכירות הפומביות הגדולים. הטענה: מעלים באופן מלאכותי את מחירי הזכייה במכירות הפומביות באמצעות הפעלת משתתפים פיקטיביים

בקשה לתביעה ייצוגית בהיקף עשרות מיליוני שקלים הוגשה נגד אתרי המכירות הפומביות הגדולים, המרכזים לטענת התובעים 85% מהיקף הסחר האלקטרוני במדינה. התביעה הוגשה נגד נענעשופס, אולסייל, וואלהשופס, גט איט, p1000 ועוד עשרות ספקי סחורה לצרכנים, כגון אמפא, קריסטל, ישפאר, ח.י אלקטרוניקה ועוד.

 

בתביעה נטען, כי האתרים מרמים את ציבור הקונים, על-מנת למנוע מהמשתתפים במכירות הפומביות זכייה כדין במוצרים, במחירים שנחשבים על-ידן ל"נמוכים מדי". הטענה היא שהאתרים מעלים באופן מלאכותי את מחירי הזכייה במוצרים המוצעים למכירה במכירות הפומביות באינטרנט. זאת, באמצעות הפעלת משתתפים פיקטיביים, המגישים הצעות פיקטיביות במכירות הפומביות.

 

התביעה הוגשה בשמם של בשמם של ארתור פרנק ואסף קרקו על-ידי עו"ד עזגד שטרן, אסף רנצלר ופרח רוסלר ממשרד ש. הורוביץ ושות'. לטענת התובעים, "אלמלא השימוש במשתתפים פיקטיביים, מחירי הזכייה במוצרים היו נמוכים יותר, כך שמכשיר המכירה הפומבית המוצע והמנוהל על-ידי אותם אתרים, ושעליו פרנסתם, היה נהפך לפחות כדאי עבור הספקים, והללו היו מוכנים, על כן, לשלם לאתרים עמלות נמוכות יותר בעד שירותיהם".

 

טענת התובעים היא, כי "במעשיהם אלו מתעשרים האתרים והספקים, שלא כדין, על חשבון ציבור המשתתפים במכירות הפומביות".

 

 

בכתב התביעה הארוך מודגמות שיטות שונות של האתרים, שבאמצעותן הם מפעילים, לטענת התובעים, משתתפים פיקטיביים. טענת התובעים היא כי מדובר בהטעיה, תרמית, חוסר תום לב וניצול מצוקת הצרכן.

 

וואלה! שופס: דוחים הטענות

מוואלה! שופס נמסר בתגובה, כי "כתב התביעה והבקשה לאישורה כתביעה ייצוגית טרם נמסרו לוואלה! שופס, ועל הגשתם למדה וואלה! שופס מפי העיתונות. וואלה! שופס, המפעילה את אתר הסחר הגדול בישראל, דוחה מכל וכל את הטענות שלכאורה נטענו כנגדה.

 

"כמפעילת אתר המסחר האלקטרוני המוביל בישראל, וואלה! שופס הייתה הראשונה מבין אתרי המסחר אלקטרוני אשר פרסמה אמנת שירות בה התחייבה לשקיפות, הגינות במסחר וערבות לכספי הלקוח בכל מקרה. במסגרת תקנון האתר, מתחייבת וואלה! שופס שלא להתערב במכירות הפומביות המנוהלות באתר - לא באמצעות משתתפים פיקטיביים ולא באמצעות מערכת אוטומטית. מתוך תקנון החברה: "אנו מכירים בכך שמסחר הוגן הוא מאבני היסוד של אתר קניות. לפיכך אנו מתחייבים שלא להתערב במכירות ו/או להפעיל מערכת אוטומטית אשר תתערב כאמור".

 

"זאת ועוד, במסגרת הסכם ההתקשרות בין וואלה! שופס לבין הספקים אשר מוכרים באמצעות האתר, מחייבת וואלה! שופס את הספקים עימה היא קשורה כי יימנעו מלהשתתף או להתערב בכל דרך שהיא במכירות באתר.

 

"וואלה! שופס תגן בחירוף נפש על כל פגיעה בשמה הטוב ותמשיך לחרות על דגלה את עקרונות השקיפות וההגינות במסחר".

 

(ת.א. 2347/07)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכירות פומביות. משתתפים פיקטיביים?
מומלצים