שתף קטע נבחר

בית ספר מודל 2007: אוהל מאולתר

סכסוך בין משפחות בכפר בדואי ליד דימונה הוביל לתקיפתו של המנהל, אישפוזו והיעדרותו מהמוסד. בעקבות שביתה בה נקט ועד ההורים המתנגד למינויו, נאלצו 250 תלמידים לפתוח את השנה באוהל, ולעשות את צרכיהם בתעלה שנחפרה על-ידי ההורים. משרד החינוך: "מינוי מנהלים ומורים הוא באחריות משרד החינוך בלבד"

קרקס או מוסד לימודי? 250 תלמידים מבית הספר "אבו-קרינאת א'" בכפר אבו-קרינאת שליד דימונה, החלו היום (א') את שנת הלימודים, אך לא בבית ספרם, כי אם באוהל גדול ומאולתר. הסיבה – סכסוך בכפר בין שתי משפחות על איוש תפקיד מנהל בית הספר. 

 

באוהל, המחולק לכיתות, לומדים כל תלמידי כיתות גן ועד כיתה ח'. באוהל ישנם מדריכים המלמדים לפי חוברות עבודה ולא לפי תוכנית לימודים סדירה, משמונה בבוקר ועד שתיים בצהרים. זאת ועוד, כתחליף לבית שימוש כרו ההורים תעלה בה

 עושים התלמידים את צרכיהם.


לומדים באוהל על הרצפה (צילום: אלענאמי עבד)

 

הצדדים בסכסוך הם בני משפחות אבו-קרינאת ואלענאמי, שהתמודדו עד לאחרונה על ניהול בית הספר. מי שזכה בסופו של דבר בתפקיד מנהל המוסד, באישור משרד החינוך, הוא חסאן אלענאמי. קבוצת המתנגדים למינוי של האחרון טוענים שבית הספר הוא בכלל רכושם הפרטי, מאחר ושם משפחתם הוא אבו-קרינאת, כשם הכפר בו נמצא בית הספר.

 

כתגובה למינויו הותקף אלענאמי ביום שלישי שעבר, ואושפז בבית החולים. המנהל הגיש תלונה במשטרה נגד תוקפיו, ומאז שיחרורו מבית החולים הוא נמנע מלהגיע לשטח בית הספר. 

 

בוועד ההורים בבית הספר ישנו רוב המתנגד למינויו של אלענאמי. בעקבות זאת מנעו היום נציגי הוועד מ- 250 תלמידי בית הספר להיכנס לתוכו, ואילצו אותם לפתוח כאמור את שנת הלימודים באוהל מאולתר, במקום בכיתות מסודרות. בסמוך לאוהל התלמידים הוקם אוהל נוסף, בו התכנסו מתנגדיו של המנהל.

 

"לא ברור למה המדינה לא עוזרת לנו", אומר עבד אלענאמי, אב לארבעה ילדים הלומדים כעת באוהל. "לקחנו מדריכים שמלמדים את הילדים אנגלית וערבית, ויש גם כדורגל. חבל שככה נפתחת אצלנו השנה. גם חבל לי על התלמידים שמגיעים בפעם הראשונה לבית הספר - ישר לבלאגן. הם גם צריכים ללכת לבית שימוש ידני בתעלה. אנחנו גרים באבנים, ונמשיך ככה, עד שממשלה תפתור את הבעיה. יש חוק והמנהל שנבחר צריך ללמד", סיכם.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מתנגד לכל השבתה של בית ספר הפוגעת בתלמידים. אנו מעריכים מאוד את מעורבות ההורים בתהליכים החינוכיים, עם זאת מינוי מנהלים ומורים הוא באחריות משרד החינוך בלבד. בית הספר אבו-קרינאת הושבת בשל התנגדות ועד ההורים למנהל שמונה על ידי משרד החינוך. אושר כי אכן מנהל בית הספר הגיש תלונה במשטרה ואף הגיע למיון לאחר שהוכה על ידי הורים. משרד החינוך פועל בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית אבו בסמה למציאת פתרון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברזיה מאולתרת
צילום: אלענאמי עבד
התלמידים על הרצפה
צילום: אלענאמי עבד
מומלצים