שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לקראת קבינט: "מבצע בעזה - רק שאלה של עיתוי"
  במערכת הביטחון מבינים שאין מנוס מפעולה נרחבת ברצועה, אך מתחבטים האם זהו העיתוי המתאים - בצל המתיחות בצפון וערב חגי תשרי והפסגה בוושינגטון. לקראת כינוס הקבינט מחר מציע רמון לנתק חשמל ומים בעזה. אלי ישי מבקש שבעזה יבינו שהקסאם פוגע גם בהם. ביילין מחפש קריאות להפסקת אש: "שתיקת הכבשים שראינו בוינוגרד נמשכת"

  מה עושים עם מטחי הקסאם על שדרות? אילו תשובות מספקת הממשלה לתושבי שדרות, שכבר שבע שנים נאלצים לחיות בצל ההפגזות? השאלות הללו יעלו מחר (יום ד') - שוב - בדיון של הקבינט המדיני-ביטחוני, אותו מכנס ראש הממשלה נוכח המטח האחרון. הישיבה נועדה תחילה לעסוק בחזית הצפון, אך נושאה הוסב להסלמה מול עזה.

   

  חברי הקבינט ישמעו סקירות ביטחוניות, ויעודכנו באפשרויות התגובה שעל הפרק. ערב הדיון, מתלבטים במערכת הביטחון האם מבחינתה של ישראל, העיתוי - במקביל למתיחות בצפון, לקראת פסגת השלום בוושינגטון וערב חגי תשרי - מתאים להסלמה. ואולם, לדברי גורם ביטחוני, "למערכת הביטחון אין ספק שבסופו של דבר תיאלץ ישראל לפעול בעזה. השאלה היא רק העיתוי".

   

  לקראת הקבינט, קראו כמה מהשרים לחדול ממדיניות האיפוק - ולהחריף את התגובות הצבאיות מול הרצועה, עד כדי ניתוק חשמל ומים ואף מבצע נרחב נוסח "חומת מגן". "לא יעלה על הדעת שנמשיך לספק לתושבי הרצועה חשמל, מים ודלק, בשעה שאזרחי ישראל מהווים מטרות חיות לירי טילים", אמר ל"ידיעות אחרונות" השר חיים רמון. הוא קרא "לקבוע תג מחיר: להודיע שעל כל טיל שנורה לעבר ישראל נפסיק לזמן קצוב - שעתיים עד שלוש שעות - את אספקת החשמל, הדלק והמים לרצועה". אבי דיכטר, שהעתיק את משרדיו לשדרות, אמר ל-ynet בסיור בבית-הספר "שקמים מעוז", כי צריך "להיכנס בעזה ולא לעזה". אלי ישי קרא להבהיר לתושבים בעזה מסר, לפיו הקסאמים פוגעים נוחתים בשדרות - אך פוגעים גם בהם. 

   

  במפלגת מרצ מנגחים את הממשלה על רקע מדיניותה מול עזה, וכוונותיה להחריף את התגובות. "העובדה שאין בקרב שרי הממשלה אפילו קול אחד המציע הפסקת אש בעזה, כדי לעצור את ירי הקסאמים, מעידה על המשך תסמונת 'שתיקת הכבשים', שנחשפה במלוא עליבותה בעדויות בפני ועדת וינוגרד". ביילין קרא לשרים החושבים אחרת "לדבר עכשיו, במקום לגמגם בוועדת החקירה הבאה, ולפני שהתחרות בהתלהמות תמצא אותנו בלב עזה, עם קורבנות מיותרים וללא פתרונות אמיתיים".

   

  פגיעה בשרשרת הפיקוד

  אתמול הבהיר ראש הממשלה, כי "ישראל לא תעבור לסדר היום על הירי". בפגישה עם קנצלר אוסטריה, אמר אולמרט: "אנו רואים את ההתקפה הזאת בחומרה רבה. אנחנו לא נתפשר בעניין הזה. אנו נפגע ונעלה בשרשרת הפיקוד של כל מי שנותן חסות לטרוריסטים שפוגעים במדינת ישראל. עשינו כך בזמן האחרון. זה גבה מחיר כבד מאוד וזה יגבה מחיר כבד מאוד גם בעתיד. אנחנו לא נהסס לפגוע בכל מי שמאיים על תושבי הדרום".      

   

  שרת החוץ, ציפי לבני, הבהירה אתמול באוזני איש האיחוד האירופי חוויאר

  סולנה: "ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה שילדים שהולכים לבית-ספר יהיו חשופים לפגיעת קסאמים". מאוחר יותר, באירוע פוליטי בחולון, היא ציינה שאין לצפות שהמשא-ומתן עם הממשלה הפלסטינית יביא להפסקת ירי הרקטות לעבר הנגב המערבי: "אני מאמינה גדולה בדיאלוג בינינו לבין הפלסטינים, עם הקבוצה שאפשר לנהל איתה את הדיאלוג. אך הקבוצה הזאת לא שולטת בכל שטחי הרשות הפלסטינית, ולכן הדיאלוג שאנחנו מקדמים לא יספק פיתרון בטווח הקצר לקסאם".  

   

  בשעה שהשרים יחפשו פתרונות, הם יוכלו לראות מקרוב את התושבים המיואשים, שיקחו מחר את ילדיהם, במקום לבית-הספר, למשמרות מחאה בירושלים. אלה, למודי ניסיון, מקווים שאולי הפעם יזכו לתשובות של ממש - ולא ייאלצו שוב להסתפק ב"הוצאת קיטור" של שרי הממשלה.  

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, שמוליק חדד וענת ברשקובסקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החשמל, הדלק והמים: רמון
  צילום: ניב קלדרון
  להיכנס בעזה, לא לעזה: דיכטר
  צילום: ירון ברנר
  שתיקת הכבשים: ביילין
  צילום: גיל יוחנן
  לא יעבור בשקט: אולמרט
  צילום: איי אף פי
  מומלצים