שתף קטע נבחר

בג"ץ: לקבוע תוואי אחר לגדר ההפרדה בבילעין

שופטי בג"ץ קיבלו את עתירת תושבי הכפר הפלסטיני, שביקשו לשנות את תוואי הגדר ליד הכפר. בייניש: "המפקד הצבאי אינו חופשי לקבל כל החלטה המגשימה צרכי ביטחון לגיטימיים"

בג"ץ קיבל היום (ג') את העתירות נגד תוואי גדר ההפרדה בבילעין, והפך לצו מוחלט את הצו על-תנאי שקבע לשנות את תוואי הגדר באזור. השופטים שלחו את נציגי המדינה לקבוע תוואי חלופי לגדר במקום המריבה, בו מתעמתים מידי שבוע פלסטינים ופעילי שמאל עם כוחות הביטחון.

 

העתירה הוגשה על-ידי תושבי ראש מועצת הכפר בילעין, אחמד עיסא עבדאללה יאסין, בדרישה לשנות את תוואי הגדר, על-מנת שהמכשול לא יפריד בין האדמות החקלאיות של כפרו לבתי התושבים.

 

בפסק הדין כתבה נשיאת בית משפט העליון, דורית בייניש: "המפקד הצבאי אינו חופשי לקבל כל החלטה המגשימה צרכי ביטחון לגיטימיים. בבואו לקבוע את תוואי הגדר, עליו לשקול ולאזן בין מספר שיקולים. השיקול הראשון הוא השיקול הביטחוני-צבאי. מכוחו רשאי המפקד הצבאי לשקול שיקולים שעניינם ההגנה על ביטחון המדינה וביטחון הצבא. שיקולים אלה הם שיקולים שבמומחיות צבאית וביטחונית. לגביהם נתון למפקד הצבאי שיקול דעת רחב. הוא שמופקד על שמירת הביטחון. הוא בעל המומחיות, הידע והאחריות הביטחוניים".

 

עוד כתבה השופטת בייניש, כי על המדינה "לשקול מחדש, בתוך זמן סביר, חלופה לתוואי גדר ההפרדה באדמות בילעין, הפוגעת פחות בתושבי הכפר ומוציאה ככל האפשר את השטחים המעובדים מזרחה מהגדר. בהקשר זה יש לבחון את החלופה באופן שממערב לגדר הביטחון ייכללו השטחים של שלב א' של שכונת מתתיהו מזרח, ואילו השטחים החקלאיים שבוואדי נחל דולב והשטחים המיועדים להקמה בעתיד של שלב ב' של שכונת מתתיהו מזרח יוותרו מצידה המזרחי של הגדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדר ההפרדה באזור בילעין
צילום: חנה קלדרון
מומלצים