שתף קטע נבחר

עובדים בחגים? מה הזכויות שלכם

האם המעסיק חייב לתת לנו מתנה לחג? כמה שעות צריך לעבוד בערב החג? כמה תוספת מגיעה למי שעובד בחג עצמו והאם חייבים לעבוד בחול המועד. מדריך לעובד המבולבל

תקופת החגים מתקרבת בצעדי ענק, ועובדים רבים מוצאים עצמם מבולבלים נוכח אי ידיעת הזכויות המגיעות להם בחג. למרבה הפלא, הרוב המוחלט של ציבור העובדים בישראל אינו מודע כלל לזכויותיו בנוגע לחגים, המוקנות לו על פי חוק.

 

רוב העובדים מסתמכים על המעביד בתמימות ובצורה עיוורת, מתוך הנחה כי הוא בוודאי יודע מהן הזכויות שלהם, ודואג להם. אבל יש גם כאלו שלא ממש ברור להם והם גם לא סומכים בעיניים עצומות על המעסיק, אז בשבילם וגם בשביל אלו שכן סומכים על העסק - להלן מדריך על זכויותיכם בתקופת החגים. 

 

עבודה בערב החג

בניגוד לסברה הרווחת, החוק מעט מאכזב בעניין זה (מנקודת הראות של העובד כמובן): בערב החג על יום העבודה להיות בן שעה אחת פחות מבדרך כלל, ובתנאי שמדובר ביום עבודה מלא (8 או 9 שעות עבודה ביום). במידה ושעות העבודה קצרות מכך, אין כל משמעות לערב החג.

 

לכך קיים חריג בכל הנוגע לערב יום הכיפורים, בו יום העבודה יהיה לכל היותר בן 6 שעות.

 

במידה וקיים הסכם אישי או קיבוצי, צו הרחבה מיוחד או נוהג של מקום העבודה, הקובע אחרת – תחול ההוראה המטיבה עם העובד.

 

תשלום בגין ימי חג

עובד במשכרות חודשית (שכר גלובלי) – יהיה זכאי לקבלת התשלום בגין ימי החג במלואם. כך, עובד במשכורת חודשית זכאי לקבל את משכורתו במלואה גם אם באותו חודש חלים ימי חג או מנוחה.

 

עובד בשכר יומי או שעתי – על פי צו ההרחבה שהוחל על כלל המשק, יהיה זכאי עובד יומי לקבלת תשלום בגין ימי החג בתנאי שהוא מועסק במקום העבודה למעלה מ-3 חודשים, וזאת אם לא נעדר מעבודתו יום לפני החג או יום אחריו, אלא בהסכמת המעביד.

 

על המעביד לשלם לעובד בגין תשעה ימי חג בשנה על פי הפירוט הבא: 2 ימי ראש השנה, יום כיפורים, 2 ימי חג סוכות, 2 ימי חג פסח, חג העצמאות וחג השבועות. יחד עם זאת, במידה והחג נופל על יום שבת, לא ייחשב יום זה כיום חג בתשלום.

 

עבודה בחג

עובד אשר נדרש לעבוד מהלך החג יהיה זכאי לתשלום של 150% מהשכר המשולם לו על בסיס רגיל.

 

עבודה בימי חול המועד

בחוקי העבודה לא קיימת התייחסות מיוחדת לעבודה בימי חול המועד, ומשתיקת החוק בעניין זה ניתן להסיק כי מדובר בימי עבודה רגילים לכל דבר ועניין, אלא אם חל על המעביד הסכם כזה או אחר המחייב אותו בימי עבודה מקוצרים.

 

יציאה לחופשה מרוכזת בתקופת חול המועד

המעביד יכול להחליט על דעת עצמו להוציא את העובדים לחופשה מרוכזת בתקופת חול המועד גם ללא הסכמתם, אך זאת בכפוף לתנאים הבאים:

 

א. באם מדובר בחופשה אשר אורכה עולה על 7 ימים (כולל יום המנוחה השבועי והיום הפנוי) המעביד צריך להודיע על כך לעובד לפחות שבועיים לפני מועד החופשה הצפויה.

 

ב. המעביד אינו יכול להוציא עובד לחופשה מרוכזת על חשבון ימי חופש עתידיים באם אין לעובד מספיק ימי חופשה צבורים, יקבל את הסכמת העובד לצאת לחופשה על חשבון ימי החופשה העתידיים.

 

קבלת מתנה לחגים מהמעביד

על פי חוק אין המעביד מחויב במתן מתנה בתקופת החגים, אם כי ייתכן והמעסיק מחויב לכך על פי הסכם קיבוצי החל על מקום העבודה, אם חל, או על פי "נוהג" שנרכש עם השנים במקום העבודה, שכן אם מעביד נהג לתת מתנות בתקופת החגים לעובדיו משך שנים, הוא מחויב להמשיך לעשות זאת מכוחו של נוהג. מתנת החג מחויבת במס במלואה ולכן יש לזקוף לעובד את שווי המתנה.

 

הכותב הוא עו"ד המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובדיני עבודה. לאתר - לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מגיעים לעבודה בחג? קבלו 150%
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים