שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משוגעים, רדו מגג השנאי!
  הפעלת סנקציות אזרחיות בעזה תיצור את "אפקט כפר קאנה" הלבנוני. לכן, למרות הזעם בעקבות אירועי הלילה בזיקים, המענה הישראלי לקסאמים חייב להיות צבאי, לא אזרחי
  במרס 1983 נרשמה בגדה המערבית תופעה מוזרה שלימים כונתה בשם "פרשת ההרעלות". מוסדות האו"ם, ארגון הבריאות העולמי, ארגונים בינלאומיים ונציגי מדינות שונות הגיעו לשטחים כדי לבחון מקרוב כיצד קרה שמדינת ישראל הנאורה גרמה ל"הרעלה המונית" של תושבי הגדה - מג'נין ועד חברון, תלמידי בתי ספר, פקידים, עובדים, כולם התלוננו על סחרחורות, מחושים, הקאות וקוצר נשימה. אלפי פלסטינים "התאשפזו" בבתי חולים, אמבולנסים נעו בכבישי הגדה ביללת צופרים מחרישת אוזניים. במשך שבועיים חגגה התקשורת הפלסטינית ועמה הבינלאומית את "פסטיבל ההרעלות". רק חודשים מאוחר יותר, פסקו מומחים עולמיים לבריאות הציבור כי "הועדות העממיות" הפלסטיניות בשטחים הן אלו שנטלו אירוע שולי של ריח רע שנדף ממעבדת אחד מבתי הספר, והפכו אותו לאסון הומניטארי בקנה מידה גדול. בינתיים, גונתה ישראל כמעט בכל פורום, מעמדה הבינלאומי הורע והעולם לחץ על ישראל "לשפר את מצב תושבי השטחים לאלתר". כפסע היה בין זה לבין שליחת כוחות בינלאומיים "להצלת תושבי השטחים המורעלים". 

   

  נזכרתי "בפרשת ההרעלות" בהקשר למגמה המסתמנת במערכת הביטחון, להפעיל מנופי לחץ אזרחיים על תושבי רצועת עזה כדי שיביאו, כך מקווים, ללחץ על משגרי הקסאם לחדול ממעשיהם. ראוי להזכיר שההנהגות הפלסטיניות לדורותיהן ייחלו תמיד למצב אסוני בשטחים, כזה שיגרום לקהילייה הבינלאומית להזרים כוחות התערבות שימנעו בסופו של דבר מהכוחות הישראליים לפעול בחופשיות נגד הטרור הפלסטיני. לאורך שנים רבות ניסה ערפאת ליזום "אינתיפאדה לבנה" - אינתיפאדה לא-אלימה שתתעורר כתוצאה מהפעלה שגויה של מנופי לחץ אזרחיים של ישראל על תושבי השטחים. מערכות התעמולה הפלסטיניים ניסו לאורך שנים – יש לומר ללא הצלחה - ליצור מצג שווא של "אזור אסון" שמאופיין בהרעבה והצמאה, של מוות במספרים גדולים, של חולים הנוטים למות וכיו"ב. זכורות התבטאויותיו של שר התעמולה הפלסטיני סאיב עריקאת שבמהלך מבצע "חומת מגן" בג'נין, הופיע ב CNN וסיפר כי "במחנה הפליטים ג'נין יש 5000 קרבנות... זהו אסון בקנה מידה עולמי" והקפיץ באחת את כל המערכת הבינלאומית.

   

  אש"ף הוא אשף תעמולה שקרית. החמא"ס למד ממנו את סודות המקצוע. לממשלת הפת"ח בגדה ולממשלת החמא"ס ברצועה, ישנן תכניות מגרה למקרה שמדינת ישראל תחליט על הפעלת סנקציות אזרחיות. הנה תרחיש לגמרי לא דמיוני: הפסקת הזרם תביא לכך שכל מוות טבעי של ישיש עזתי ידווח כמוות כתוצאה מ"אי אספקת חמצן" בעקבות הפסקת החשמל. כל מוות נורמאלי של פג באינקובטור, ידווח כמוות של "שהיד בן יומו שנפגע מזוועות האויב הציוני" . צוותי תקשורת זרים יוכנסו למחנות הפליטים ברצועה ויעוטו לצלם ולהציג לעולם "מחזות זוועה" של מוות בני אדם, מוות פרות ועופות וכתוצאה מכך האמרת המחירים בשווקים, כמויות ענק של מזון מקולקל יצולמו מכל זווית אפשרית, מחסור במזון טרי יביא למתקפת סולידאריות של מדינות שונות וללחץ כבד על ישראל. הפלסטינים יעבירו לכל תחנות התקשורת בעולם צילומי תקריב של ברזים ללא מים כתוצאה מהפסקת פעילותן של המשאבות המונעות בחשמל. את התגובה ניתן לשער – עזה הרעבה, הצמאה והחולה תיצור בישראל את "אפקט כפר קאנה" הלבנוני. ולכן, משוגעים, רדו מגג השנאי!

   

  למרות הזעם בעקבות אירועי הלילה בזיקים, המענה הישראלי לקסאמים חייב להיות צבאי, לא אזרחי. המענה לטרור הפלסטיני חייב להיות כנגד ראשיו ופעיליו, בשטחים ומחוצה להם, לא כנגד מיליוני התושבים שאין להם כל חלק במשחק. ישראל חייבת לשקם את דימויה כמדינה מרתיעה כלפי אויביה באמצעות לחימה בתשתית הטרור, לא באמצעות לחימה בתשתית הלוגיסטית.

   

  הכותב מילא שורת תפקידים בשטחים וכיום חוקר את החברה הפלסטינית במוסד שמואל נאמן בטכניון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים