שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מפגש הפסגה: לא צפוי שחרור אסירים לרמדאן
  אהוד אולמרט ואבו-מאזן יוועדו מחר במעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים. שני המנהיגים מנסים להגיע להסכמות עקרוניות לקראת ועידת השלום שאמורה להתכנס בסתיו בוושינגטון

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אינו מתכוון להודיע מחר (יום ב') על מחוות שחרור אסירים, או הקלות לפלסטינים לכבוד חודש הרמדאן במסגרת פגישתו הצפויה עם הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן בירושלים - כך אמר ל-ynet בכיר בלשכתו. 

   

  "מדי שנה משחררת ישראל אסירים פלסטינים לכבוד הרמדאן. הסוגיה נבחנה גם השנה ועדיין לא התקבלה החלטה. בכל מקרה, לא צפוי שראש הממשלה יודיע בפגישה עם עבאס על שחרור אסירים לפני הרמדאן", אמר הבכיר בלשכת אולמרט.

   

  בירושלים מצפים שהפגישה תאפשר לשני המנהיגים לקדם את התהליך לניסוח הסכם מסגרת של הבנות. ההערכה היא שצוותי הניסוח - רפיק אל-חוסייני וסעב עריקאת מחד גיסא, ויורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן מאידך גיסא - יתחילו לפעול אחרי החגים. ואולם בשלב זה ממתינים בירושלים לראות אם אולמרט ואבו-מאזן יגיעו להסכמות בסוגיות השנויות במחלוקת. מדובר בסוגיות הבעייתיות ובראשן חזרת ישראל לגבולות 1967, חלוקת ירושלים, וזכות השיבה שאותה תובעים הפלסטינים לפליטיהם.

   

  הפגישה מחר תיערך במעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים ב-12:00. לאחר פגישה קצרה בנוכחות פמליות משני הצדדים, יוועדו אולמרט ואבו-מאזן בארבע עיניים. בלשכת ראש הממשלה מבהירים שמדובר בשיחות שבעל-פה, שבשלב זה אינן נרשמות על ידי אף גורם שלישי. זאת כדי לאפשר לשניים להגיע להסכמות עקרוניות לפני שיתחילו בניסוחים.

   

  חלק מהדיון מחר, בפורום הרחב, יעסוק בסוגיות הביטחוניות והאזרחיות שעל הפרק. לא סוד הוא שהפלסטינים אינם מרוצים מהקצב של פתיחת המעברים. כמו כן הם היו רוצים לראות שחרור אסירים כחלק מהמחוות הישראליות לחיזוקו של הנשיא הפלסטיני. כמו כן הם מבקשים להמשיך ולספק אמצעים לחיזוק כוחות הביטחון של ממשלת סאלם פיאד. זאת, בהתאם לתוכנית הגנרל האמריקני קית' דייטון.

   

  גם ערב הפסגה המרובעת בשארם א-שייח - עם הנשיא חוסני מובארק והמלך עבדאללה השני - הודיעו אנשי אולמרט שהוא לא מתכוון לשחרר אסירים. ואולם ראש הממשלה החליט ביום הפסגה לבצע מחווה של שחרור 256 אסירים, כדי להפגין את רצונה הטוב של ישראל.

   

  הפגישה מחר בין שני המנהיגים אמורה להימשך בין שעתיים לשלוש שעות. אחרי חגי תשרי, ולפני ועידת השלום שאמורה להתקיים בוושינגטון בנובמבר, צפויים שני האישים להיוועד עוד פעם או פעמיים. תקוות השניים היא שיוכלו להציג את מסמך ההבנות בפני ראשי המדינות שיגיעו למפגש זה. עדיין לא ברור אם הסעודים ואמירויות המפרץ יגיעו לוושינגטון. כמו כן עדיין לא נקבע סופית המועד הרשמי של כינוס זה, או סדר היום שלו.

   

  בלשכת ראש הממשלה הבהירו שלפי שעה אין להגביה את רף הציפיות מהמפגש הצפוי. "בשלב זה יש לחזק את ממשלו של אבו-מאזן, ללוות את בניית מוסדות ממשלתו ובניית כוחו הביטחוני", אמרו מקורות מדיניים בכירים בירושלים. "הצעדים שאנו רואים מצד אבו-מאזן עושים רושם שהוא נחוש להתקדם במשא-ומתן, ולפעול נגד ממשלת חמאס וארגוני הטרור. ואולם הדרך עדיין ארוכה, ולא ברור כלל ועיקר אם נצליח להגיע להסכם הבנות, שיהיה בסיס להצלחת המפגש בוושינגטון בסתיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט ואבו-מאזן בפגישתם הקודמת
  צילום: עמוס בן גרשום
  מומלצים