שתף קטע נבחר

מחקר: מוח של שמאלני פועל אחרת משל ימני

מדענים בארצות הברית בחנו את אופן קבלת ההחלטות של בני אדם בעלי עמדות פוליטיות שונות וגילו כי מוחם פועל בצורה אחרת. לפי נתוני המחקר, "לשמאלנים יותר קל לקבל רעיונות חדשים בתחום החברתי, המדעי והדתי"

אנשים המגדירים את עצמם כשמאלנים מסוגלים להתמודד עם חוסר בהירות, סתירות ועימותים בצורה טובה יותר מאשר בעלי דעות ימניות - כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניבסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA). מדענים גילו כי עמדות פוליטיות קשורות לתהליך קבלת החלטות יום-יומיות על-ידי המוח.

 

העיתון האמריקני "לוס אנג'לס טיימס" מפרסם היום (ב') את תוצאות המחקר שנערך באוניברסיטת UCLA בשיתוף עם מדענים מאוניברסיטת ניו יורק. החוקרים ערכו ניסוי שבמהלכו בחנו את אופן קבלת ההחלטות של בני אדם המחזיקים בעמדות פוליטיות שונות וגילו שינויים נוירולוגיים.

 

מחקרים פסיכולוגיים שנערכו בעבר קבעו כי ימנים לרוב מבצעים שיפוטים דומים באופן עקבי, לעומת שמאלנים הפתוחים יותר לחוויות חדשות. המחקר החדש קובע כי השוני אינו מסתכם רק בקבלת החלטות בעלות גוון פוליטי, אלא הוא בא לידי ביטוי גם בחיי היום-יום.

 

"תוצאות המחקר חשפו חלוקה לשני טיפוסים קוגניטיביים - ליברלי ושמרני", מספר ד"ר מרקו לקובוני, ניורולוג באוניברסיטת UCLA שלא היה מעורב במחקר באופן ישיר.

 

המשתתפים במחקר היו סטודנטים שדעותיהם הפוליטיות נעו בין "שמאלני מאוד" ל"ימני מאוד". מדענים הורו להם להקיש על מקלדת בכל אימת שהאות M הופיעה על מסך המחשב, ולא ללחוץ על המקלדת כאשר מופיעה האות W. האות M הופיעה פי 4 פעמים יותר מאשר W. דבר זה היתנה את הסטודנטים ללחוץ באופן כמעט אינסטינקטיבי על המקלדת בכל פעם שהופיעה כל אות.

 

חוקרים בחנו את תגובותיו של כל משתתף באמצעות מכשירים שבדקו את החלק במוח שמבחין בניגודים בין נטייה טבעית - ללחוץ על המקלדת, לבין התגובה ההולמת - לא ללחוץ על המקלדת. בדיקות הראו פעילות מוגברת של המוח אצל בעלי דעות שמאליות. כמו כן, הם עשו פחות טעויות כאשר הקישו על האות M. ניסוי דומה שנעשה במועד אחר אימת את הנתונים.

 

פרנק סולוויי, חוקר באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שאינו קשור למחקר, אמר כי התוצאות "מדגימות בצורה יפה כי ההבדלים בין ליברלים לשמרנים מושפעים מאוד מהדרך שבה המוח פועל". לדבריו, בהתבסס על נתוני המחקר, "לשמאלנים יותר קל לקבל רעיונות חדשים בתחום החברתי, המדעי והדתי".


פורסם לראשונה 10/09/2007 06:18

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ימין או שמאל? (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים