שתף קטע נבחר

מובארק: השמועות על מצבי - נסיון לערער היציבות

נשיא מצרים שב ומתח ביקורת על הדיווחים שנשמעו באמצעי התקשרות בארצו על מצבו הבריאותי הירוד וקרא לעיתונאים "לא להתייחס לפרסומים שכל מטרתם זריעת כאוס". הוא הוסיף כי כל המאיים על הביטחון חייב להיענש. אתמול נשפטו שלושה עורכי שבועונים לשנת מאסר כל אחד בגין הכפשת הנשיא

נשיא מצרים, חוסני מובארק, מתח אמש (יום ו') ביקורת על דיווחים שנשמעו לאחרונה בתקשורת בארצו, לפיהם מצבו הבריאותי ירוד, ואמר כי מטרת הדיווחים היא לערער את היציבות הביטחונית במדינה. מובארק קרא לעיתונאים "להתעלות" ו"לא להתייחס לדיווחים לא חשובים" המכפישים את שלטונו.

 

בראיון לשבועון "אל-אוסבוע", הגדיר מובארק, בן ה-79, את הדיווחים בנוגע אליו כשמועות חסרות שחר. "הבורות של כמה עיתונאים והפרזתם בפרסום שקרים ומידע כוזב, היא סוגייה שאינה קשורה לחופש העיתונות וכוונתה לזרוע כאוס". מובארק הוסיף כי הדיווחים חרגו מהטעם הטוב וכי חופש העיתונות אינו נפגע במצרים, אך "כל אדם המפר את אמנת העיתונאים או שם את ביטחון המדינה על קרן הצבי, חייב להיענש".

 

בחודש שעבר דיווחו כמה עיתוני אופוזיציה במצרים כי מצבו הבריאותי של מובארק רעוע. שלשום גזר בית משפט במצרים שנת מאסר על שלושה עורכי עיתונים בגין הכפשת מובארק ובכירים במפלגת השלטון, בהם בנו של הנשיא גמאל, הנחשב לבעל סיכויים טובים להפוך ליורשו. השלושה הם: עורך השבועון "אל-פאג'ר" עאדל חמודה, עורך השבועון "סוואט אל-אום" וואל איבראשי, ועורך השבועון "אל-כראמה", עבד אל-חלים קנדיל.

 

בתביעה אחרת שטרם נדונה, מואשם גם עורך היומון "אל-דוסתור", איברהים עיסא, בגין הפצת שמועות על מצבו הבריאותי של נשיא מצרים. אם יורשע, צפוי עיסא שהורשע בעבר בהכפשת מובארק, לעונש של עד שלוש שנות מאסר.

 

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על גזר הדין והאשימו את מובארק ברמיסת חופש העיתונות. ארגון "אמנסטי" הגדיר את משפט העורכים כחלק מסדרת מתקפות על חופש העיתונות במצרים וקרא לממשלה לערוך תיקונים בחוק שנחקק ב-2006, האוסר העלבת אנשי ציבור. ארגון "עיתונאים ללא גבולות" הודיע כי עיתונאים מצריים הידועים בביקורת על הממשל, מהווים מטרה. "אנו עדים למתקפה על הפרסום העצמאי במצרים אשר זכה בשנים האחרונות לחופש יחסי", נכתב בהודעת הארגון.

 

במהלך שלוש השנים האחרונות גדל מאוד מספר העיתונים במצרים הנמצאים בבעלות פרטית. רבים מעיתונים אלה הם צהובונים שמידת אמינות דיווחיהם אינה ברורה, אך הצליחו לסחוף אליהם רבים מקוראי העיתונות המצרית הממסדית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מובארק. לא בטוב טעם
צילום: איי אף פי
מומלצים