שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני באו"ם: "זו בושה שאחמדי-נג'אד כאן"
  נשיא איראן הגיע לניו-יורק כדי להשתתף בכינוס העצרת הכללית של האו"ם שתיפתח רשמית ביום שלישי, וכבר הפך ל"כוכב" הבלתי מעורער של הכינוס. שרת החוץ, ציפי לבני, אומרת לכל שומעיה ותכריז מעל דוכן הנואמים: "בעולם מתוקן, איראן לא היתה חברה באו"ם". במנהטן נערכים התושבים והתיירים לסיוט תחבורתי בגלל סידורי האבטחה

  איראן עומדת במוקד הכינוס השנתי ה-62 של העצרת הכללית של האו"ם. ראשי המדינות כבר נחתו בניו-יורק לקראת הדיונים שייפתחו רשמית ביום שלישי, אבל הפעילות הפומבית תחל כבר היום (ב') בכינוס בסוגיית התחממות כדור-הארץ. ראשי המדינות ושרי החוץ של המדינות החברות באו"ם כבר מקיימים פגישות בסוגיה האיראנית, בעניין צפון-קוריאה, בנוגע למתרחש בעיראק והסכסוך הישראלי-פלסטיני.

   

  נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, שנחת הלילה בניו יורק, אמור לגנוב את ההצגה בהופעותיו הפומביות באוניברסיטת "קולומביה", ובהפגנה נגדו מול בניין האו"ם. ואולם בד בבד מתקיימת מאחורי הקלעים פעילות שמובילה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, לקדם סיבוב שלישי של הטלת סנקציות של מועצת הביטחון על איראן בסוגיה הגרעינית.

   

  מי שהתבטאה בחריפות נגד הגעתו של הנשיא האיראני לעצרת היא שרת החוץ, ציפי לבני. מאז נחתה בניו-יורק, ביקרה לבני את המסע המתוקשר היטב של אחמדי-נג'אד במנהטן.

  "בעולם מתוקן לא היה ניתן לו אישור להגיע לכאן, ואיראן לא היתה חברה באו"ם", אמרה לבני בשיחות הדיפלומטיות שקיימה.

   

  "זה שאחמדי-נג'אד מגיע לכאן, זו בושה לאו"ם. זו בושה לעולם שלא מבין שאחמדי-נג'אד מנצל את הערכים הבינלאומיים כדי לפגוע בחיים של כולנו. יהיה לזה מחיר. העולם חייב לעצור את זה. העולם לא יכול להרשות לעצמו איראן גרעינית". בין לבין אמורה לבני להיפגש עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, לקראת השתתפותם במפגש המדינות התורמות לרשות הפלסטינית.

   

  אחמדי נג'אד ינאם, יהודים יפגינו

  את הדברים שלבני אומרת לבני-שיחה היא מתעתדת לומר גם בנאום שתישא בהפגנה של הארגונים היהודיים מול בניין האו"ם. אחמדי-נג'אד לא יהיה שם כלל באותה עת. הוא מתכוון לצאת ב-10:00 בבוקר לנאום באוניברסיטת "קולומביה". גם שם ימתינו לו קבוצות של מפגינים יהודים - בפתח הקמפוס ובתוך האולם עצמו.

   

  המשפטן היהודי אלן דרשוביץ טוען אמנם כי על פי החוק הבינלאומי ניתן לעצור את אחמדי-נג'אד בניו-יורק, אבל ככל הידוע לא ייעשה שום מהלך חוקי לבקש את מעצרו. ארצות-הברית מצדהּ מתכוונת לעמוד בהתחייבותה לאפשר לכל נציגי המדינות החברות באו"ם להגיע לעצרת בניו-יורק, תוך שתנועתו של אחמדי-נג'אד - כמו גם של נציגי כמה מדינות עוינות אחרות - תוגבל לרדיוס של 40 ק"מ מבניין האו"ם.

   

  כל מי שמתכננן להגיע למנהטן בימי העצרת צפוי להיתקל בסיוט תחבורתי של ממש, עם הגעתו של נשיא ארצות-הברית, ג'ורג' בוש. בשנים עברו הופיע בוש ליום אחד והסתלק. הפעם ישהה בניו-יורק במשך יומיים. נוכחותו - כמו גם נוכחותם של יותר מ-190 ראשי מדינות ומשלחות דיפלומטים - מבטיחה שמרכז מנהטן יהיה גיהנום לנהגים.

  בתי המלון בעיר עמוסים עד אפס מקום, והמחירים מרקיעי שחקים ומתחילים ב-400 דולר ללילה בבית-מלון בדרגת שלושה כוכבים.

   

  מוקד הפעילות האמריקנית הוא במלון "וולדורף אסטוריה", שבו ילונו ויפעלו הנשיא בוש ומזכירת המדינה רייס, הפועלת מאז שבת בניו-יורק בנושאי עיראק וצפון-קוריאה, וצללה כבר לנושא המזרח-התיכון בפגישת הקוורטט.


  פורסם לראשונה 24/09/2007 00:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מושך את כל תשומת הלב. אחמדי-נג'אד
  צילום: רויטרס
  רייס ולבני בשבוע שעבר
  צילום: איי אף פי
  עצרת האו"ם, ארכיון
  צילום: איי פי
  מומלצים