שתף קטע נבחר

צה"ל מפנה את המאחזים החדשים שהוקמו בגדה

פינוי חמשת המאחזים החל בשעת בוקר מוקדמת, כמה מתנחלים שהתעמתו עם חיילים נעצרו. כמה עשרות מתנחלים שהו במהלך הלילה בכל אחד מהמאחזים לאחר שאמש עזבו את האזור רוב פעילי הימין

צה"ל והמשטרה החלו הבוקר (ב') בפינוי חמשת המאחזים שהוקמו אתמול ביהודה ושומרון. עד כה לא נרשמו תקריות מיוחדות. לאחר שיסתיים פינוי המאחזים, יצטרך צה"ל להתמודד עם תוכניתם של אלפי פעילי ימין לעלות מחר להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון.

 

כמאתיים מתנחלים ופעילי ימין עשו את הלילה במאחזים שהוקמו, לאחר שרוב האנשים שהגיעו לשם במהלך היום, עזבו את המקום כבר בערב. בהתאם להערכות מצב שנעשו בצה"ל, הוחלט שלא לפנות את האנשים שנשארו במהלך הלילה. כבר בשעה 06:00 החלו להיערך הכוחות סביב חלק מהמאחזים. סמוך לשעה 07:00 החלו בפינויים.

 

בעימותים שפרצו בין חיילים ושוטרי מג"ב לבין פעילי ימין ומתנחלים במהלך פינוי המאחז "הרחיבי", הסמוך להתנחלות אלון מורה שבשומרון. כמה מהמתנחלים נעצרו.

 

אתמול בשעות הצהריים החלו כאלפיים מתנחלים ופעילי ימין בהקמת המאחזים בתגובה לחידוש הדיונים הנערכים בממשלה על פינוי מאחזים בלתי חוקיים. המועד שנבחר אינו מקרי. התאריך העברי היום הוא י"ח בתשרי, ויש מי שמכנה אותו גם "יישוב חדש".


מתנחלים מעבירים סוכה למאחז חלחול (צילום: AFP)

 

בכל מאחז שהוקם נשארו כמה עשרות אנשים, ביניהם משפחות, אך בעיקר בני נוער. תחילה החל צה"ל בסיוע מג"ב לפנות את המאחזים גבעה 1013 שבין ההתנחלות כרמי צור לקריית ארבע ובמקביל פינה צה"ל את מאחז נופי חשמונאים שליד התנחלות חשמונאים שבגזרת בנימין. בגבעה 1013 ברחו פעילי ימין לאזורים סמוכים והבטיחו לשוב למקום.

 

לאחר שסיימו לפנות את שני המאחזים הללו החל צה"ל להיערך לפינויים של המאחזים הרחיבי ושבות עמי שבשומרון. בצה"ל אומרים כי עד סוף היום הם גם יסיימו לפנות את האנשים שנמצאים בגבעת עיתם הסמוך לאפרת שבגוש עציון.

 

במקביל לפינוי התושבים במאחזים, צה"ל וגם המשטרה עסוקים היום באבטחת ההמונים שצפויים להגיע היום לחברון ולגוש עציון ובמאבק המתמשך כנגד ארגוני הטרור. במקביל, ייערכו בצה"ל למנוע את הגעתם של אלפים מחר להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנחלת במאחז חלחול. הרוב עזבו בערב
צילום: איי אף פי
מומלצים