שתף קטע נבחר

  • מרושתים

מאגר מקוון של פסולי חיתון - דווקא רעיון טוב

הרפורמה נועדה למזער את הנזק של הרשימות השחורות הללו. פרידמן טוען כי להשמיד לחלוטין את הרשימות השחורות זה בלתי מעשי, אז לפחות נלבין אותן: נהפוך אותן למאגר מידע ממוחשב

למרות שמדובר ברפורמה של השר פרידמן, ועל אף הכותרות השליליות שרפורמה הזו קיבלה בעיתונים: אני בעד המהלך להפוך את ה"רשימות השחורות" של פסולי החיתון ברבנות למאגר מידע ממוחשב רשמי של מדינת ישראל.

 

זה סוד ידוע שהרבנות מחזיקה רשימה שחורה של פסולי חיתון. כל מי שנפשו חפצה בחתונה והוא יהודי, עליו "לפתוח תיק" ברבנות. בעת פתיחת תיק צריכים לבוא שני עדים שיעידו כי אכן המיועד להתחתן רווק. בהזדמנות זו בודקים ברבנות אם המיועד לחופה אינו מופיע ברשימה השחורה - במידה וכן הם לא מאשרים לרב לבוא ולחתן את בני הזוג - המשמעות היא אין חתונה כדת משה וישראל.

 

הרפורמה נועדה למזער את הנזק של הרשימות השחורות הללו. פרידמן טוען כי להשמיד לחלוטין את הרשימות השחורות זה בלתי מעשי, אז לפחות נלבין אותן: נהפוך אותן למאגר מידע ממוחשב.

 

על פי פרק ב' של חוק הגנת הפרטיות הדן במאגרי מידע ממוחשבים, כל אדם יוכל לפנות לרבנות ולברר האם הוא מופיע באחת מהרשימות השחורות, משהו שעד היום כלל לא עלה על הדעת, הרבנות פשוט סירבה לפתוח תיק ולא סיפקה כל סיבה.

 

נוסף על כך, אם מאן דהו אכן מופיע ברשימה השחורה הוא יוכל לפנות לרבנות להוציאו מהרשימה השחורה, אם הוא הוכנס אליה בטעות. אם הרבנות לא תעתר תוך זמן הקבוע בחוק, יוכל לפנות לבית משפט מחוזי קרוב לביתו ולכפות על הרבנות לנמק מדוע שמו לא ימחק מהרשימות השחורות של פסולי חיתון.

 

זה נחשב מבחינתי התקדמות בשנות אור לעומת המצב היום בו כולם יודעים על הרשימות, אך מספר מצומצם של שומרי סוד חשוף לתוכן הרשומות. רק לסבר את האוזן, מקום המדינה ועד שהשר שיטרית מונה לשר המשפטים כיוון התנועה היחיד לרשימות אלה היה פנימה ולא החוצה. אם נכנסתם אליה זה היה לדראון עולם. 

 

השר שיטרית חייב את הרבנות לעשות סדר ברשימות וראה איזה פלא מכחמשת אלפים פסולי חיתון ירד המספר לכשלוש מאות בלבד. עדיין השר שיטרית לא חשף בפני פסולי החיתון עצמם את עובדת היותם מופיעים ברשימה השחורה של פסולי חיתון.

 

כמובן שהרפורמה, כדי שתהיה שלמה, צריכה לתת פתרון מניח את הדעת לאותם אזרחי מדינת ישראל, אשר על פי ההלכה הינם פסולי חיתון והם רוצים להקים בית בישראל. האמת צריכה להאמר - רפורמה זו לא כל כך קשה היות ועל פי היהדות - בני הזוג קובעים את הסטטוס המשפחתי שלהם - בניגוד לכמה שיטות משפטיות מוכרות, הרב לא "מחתן" את הצדדים, אלה בני הזוג מחליטים כי הם קושרים את עצמם בחופה וקידושין ואילו הרב נוכח כעד בלבד.

 

ניתן לקרוא לכך בשם "חוזה זוגיות והקמת משפחה" ולקבוע, כמו בדיני העבודה, שעל הסכם מסוג כזה חלים כללים מיוחדים, כמו שפירוקו חייב להיות בבית המשפט למשפחה. ההסדר הזה קיים בכל מיני אספקטים של חיינו, בעיקר בעזרת פסיקת בית המשפט העליון, אבל אם כבר בוחרים לבצע רפורמה, המתחיל במלאכה אומרים לו גמור.

 

"מרושתים" - לבלוג המלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יורם רשף
עו"ד אייל גונן. לביוגרפיה
צילום: יורם רשף
זוג חתונה couple wedding back
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים