שתף קטע נבחר

מה הגורם המונע לידת כוכבים חדשים?

כוכבים בגלקסיות דומים במקצת לבני אדם: בשלב הראשון לקיומם הם גדלים מהר, לאחר מכן, מתחיל שלב של מניעת הריון כוכבי

תצפיות חדשות שביצעה אסטרונומית הולנדית בשם מאריסקה קרייק במצפה הכוכבים ג'מיני בהוואי, ובטלסקופ הגדול VLT בצ'ילה, הראו כי חלק מהגלקסיות הכבדות כבר הפסיקו לייצר כוכבים חדשים עוד כשהיקום היה בחיתוליו, בגיל שלושה מיליארד

שנה בלבד. האסטרונומים חושדים כי חורים שחורים השפיעו על התפתחות הגלקסיה ועצרו לידת כוכבים חדשים.

 

גלקסיות כבדות הן תופעה משעממת ביקום המודרני. יש להם צורה אליפטית או מעוגלת. הכוכבים מפוזרים בהם באופן אחיד ואין יותר איזורים שבהם נוצרים כוכבים חדשים.

 

עוד ב"הידען": חשש כי זיהוי פנים בקהל יפגע בפרטיות

 

מספרם הרב של הכוכבים הללו, כ-10 מיליארד, וקצב הלידה הנוכחי הנמוך, מעידים על העובדה שיצירת כוכבים חדשים היתה גבוהה בעבר. מתי נוצרו כוכבים אלה, ומדוע הפסיקה יצירת הכוכבים החדשים לפתע?

 

חורים שחורים כאמצעי מניעה

מהירותו הסופית של האור הופכת לאפשרית את היכולת לחקור את היקום כאשר היה צעיר בהרבה מאשר היום. בסיוע ספקטרוגרפים, כגון ספקטרוגרף האינפרה אדום הקרוב של ג'מיני ו-SINFONY בטלסקופ הגדול, הצליחו קרייק ועמיתיה לחקור 36 גלקסיות כבדות ביקום המוקדם.

 

גלקסיות אלה כה מרוחקות עד שאפילו לאור נדרשו 11 מיליארד שנים כדי להגיע אלינו. באורח פלא, לא מצאו החוקרים כל עדות ליצירת כוכבים באחוזים נרחבים מהגלקסיות שנצפו. התגלית החדשה תורמת למסה הולכת וגדלה של עדויות לכך שהיווצרות כוכבים חדשים בגלקסיות כבדות נעצרת לפתע, לאחר בייבי בום רחב היקף.

 

עוד ב"הידען": עור אדם משוחזר במקום ניסויים בבעלי חיים

 

"עצירת הלידה" עשויה להיווצר בשל השפעת חורים שחורים עצומים הנמצאים במרכזן של אותן גלקסיות. הכמות הרבה של החומר שנמשך לחורים השחורים יוצרת כמות גדולה של אנרגיה שבסופו של דבר מחממת את הגז בגלקסיה. תוצאת החימום הזה היא הפסקת היכולת ליצור כוכבים חדשים.

 

החוקרים אכן גילו חור שחור במספר גלקסיות מתוך אלה שחקרו. היו אלה בעיקר גלקסיות שבהן דוכא תהליך יצירת הגלקסיות לפני פחות ממיליארד שנה (בניכוי השפעת מהירות האור כמובן). תוצאות אלה תומכות ברעיון לפיה חורים שחורים מגבילים את לידתם של כוכבים חדשים.

 

קריאה נוספת: ההודעה של המכון ההולנדי למחקרים מדעיים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרשמות אמן המראה קוואזר כפי שאמור היה להיות, מוקף ברצועות של גז, אבק כוכבים וצבירי כוכבים ראשונים
צילום: נאס"א
"הידען"
מומלצים