שתף קטע נבחר

פיצול: ח"כ שרוני מתכוון להקים מפלגה חדשה

סיעת הגמלאים תמכה בהצעתו של השר רפי איתן, והחליטה להדיח את יו"ר הסיעה, משה שרוני. בתגובה הודיע שרוני כי בכוונתו להקים מפלגה חדשה יחד עם שניים מחבריו

פילוג במפלגת הגמלאים: יו"ר סיעת הגמלאים המודח, ח"כ משה שרוני, החליט היום (ב') להקים סיעה עצמאית בכנסת שתפעל למען הגמלאים. חברי הכנסת אלחנן גלזר ושרה מרום צפויים להצטרף לסיעה החדשה.

 

החלטת הפרישה של ח"כ שרוני התקבלה, לאחר שיו"ר המפלגה, השר רפי איתן, יזם מהלך להדיח את שרוני מתפקיד יו"ר הסיעה, לאחר שזה סירב להסיר הצעת חוק להגדיל את קצבת הזקנה ב-20 אחוז - הצעה שעברה בקריאה ראשונה. בלשכת ראש הממשלה לחצו על השר איתן כדי שייפעל להסרת החוק.

 

ח"כ שרוני עמד בסירובו להסיר את ההצעה, ובתגובה יזם השר איתן הצבעה להדחת שרוני מתפקידו בסיעה. בהצבעה הפסיד שרוני, כאשר ארבעה מחברי הסיעה הצביעו בעד הדחתו ורק שלושה נגדה. ח"כ יצחק גלנטי מונה ליו"ר הסיעה החדש.

 

שרוני אמר ל-ynet: "עשו לי תרגיל מלוכלך. הגיע הזמן להקים סיעה שתפעל באמת למען הגמלאים בישראל. רפי איתן נכנע ללחצים של משרד ראש הממשלה, לאחר שבמשך שנה וחצי מזמזו את ההסכם הקואליציוני שנחתם לאחר הבחירות הכלליות. זה היה כבר בלתי אפשרי, אני מתכוון להילחם למען הגמלאים".

 

שרוני ציין כי בכוונתו לפתוח במשא ומתן קואליציוני עם ראש הממשלה ואנשיו על מנת להיות חלק מהקואליציה, אולם הוא לא פסל את האפשרות להפוך לאופוזיציונר. לדבריו, אם ייכנס לקואליציה ואם תוצע לסיעתו החדשה שתקום כנראה בעתיד הקרוב תפקיד שר, הרי שהוא יביא מועמד חיצוני כדי למלא את התפקיד.

 

במערכת הפוליטית ציינו כי גם אם ההתפלגות של סיעת הגמלאים לא תוביל להפלת הממשלה בטווח המיידי, הרי שמדובר בסממן רע שלא מבשר טובות. "כך זה התחיל בממשלה של יצחק שמיר", אמרו גורמים בכנסת, "כאשר רפאל איתן במהלכיו החל לערער את יציבות הקואליציה. זה יכול לקרות גם פה וזה יכול להיות כדור שלג שאולי יגדל ואולי לא".

 

למרות זאת, נכון לעכשיו אין להתפלגות הזאת משמעות דרמטית מדי, ואולם אם שרוני יהפוך לאופוזיציה יחד עם שני חבריו הרי שלקואליציה יהיו שלושה קולות פחות, ובזמנים מתוחים אלו של חוסר יציבות פוליטית, ראש הממשלה זקוק לכל אצבע תומכת במליאת הכנסת ובוועדות.

 

יש לציין כי על-פי החוק, על-מנת לקבל מימון מפלגות צריכים הפורשים מהמפלגה לכהן בה לפחות שנתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרוני. הודח והתפלג
צילום: גיל יוחנן
השר איתן. לחץ מלשכת ראש הממשלה
צילום: יואב גלאי
מומלצים