שתף קטע נבחר

"ביטול חינוך החובה בי"א-י"ב - זדון ואיוולת"

במסגרת חוק ההסדרים מבקש משרד האוצר לבטל את החוק שמאריך את לימודי החובה. "ביטול החוק ישליך לרחובות 30-40 אלף תלמידים", הגיב ח"כ אורלב. "בישראל החינוך לא מעניין אף אחד, רואים בו הוצאה ולא השקעה", הוסיף ח"כ מלכיאור

"כוונת האוצר היא מעשה זדון, איוולת ופגיעה ישירה ב-30 עד 40 אלף תלמידים, שימשיכו להיות ברחובות, ויגררו לתרבות עבריינית, אלימות, סמים והימורים" - כך הגיב הבוקר (יום א') יושב ראש המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, בתגובה לכוונת האוצר לבטל את הארכת חוק חינוך חובה גם לכיתות י"א-י"ב.

 

אורלב, מיוזמי הארכת חוק חינוך חובה, הוסיף בשיחה עם ynet: "הממשלה מדברת גבוהה-גבוהה בזכות החינוך, אולם מחבלת בכל אפשרות להביא לשיפור ותיקון מהותי. השביתות שאנו רואים היום בתיכוניים ובאוניברסיטאות מוכיחות זאת. יש קשר הדוק בין ביטול חוק חינוך חובה לבין השביתות - הקשר נעוץ בזלזול בחינוך. אני קורא לחברי הכנסת מהקואליציה לגלות אחריות, למרוד בממשלה, ולהצביע נגד ביטול החוק".

  

גם יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת ויוזם נוסף של החוק, ח"כ מיכאל מלכיאור, מתח ביקורת על כוונת האוצר: "אין ספק שהניסיון לקחת את החוק הזה - שהוא אולי החשוב ביותר שעבר השנה בכנסת, ולבטל אותו במשפט אחד - זה זלזול מוחלט בהליכים הדמוקרטיים. הרי כולם אמרו שזה חוק חשוב, גם מי שהתנגד לו מסיבות תקציביות. מדובר בחוק שמביא לכך שעשרות אלפי תלמידים לא ינשרו ממערכת החינוך.

 

"החוק עבר בארבע קריאות מפרכות, עם טיעונים מעמיקים ביותר. בכל המדינות שאנחנו רוצים להשתוות אליהם החוק קיים. אני מקווה שהממשלה, ביוזמתה, תוציא את הסעיף הזה מחוק ההסדרים. אם לא - נאבק".

 

גם מלכיאור רואה קשר בין שביתות המורים והמרצים לבין ביטול חוק חינוך חובה בחוק ההסדרים: "הבעיה שלנו היא שאין אסטרטגיה לאומית לחינוך. החינוך לא מעניין אף אחד, רואים בו הוצאה ולא השקעה. בתקופה שבה כל העולם מבין שעתידו תלוי בחינוך, אצלנו טרם הפנימו את זה, וזה עצוב מאוד".

 

אפשר להגיע להידברות

יוזם נוסף של החוק, יושב ראש ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת, ח"כ מנחם בן ששון, לא הופתע מביטול הארכת חוק חינוך חובה בחוק ההסדרים. "כשהובלנו את הליך החקיקה, הבעיה התקציבית עלתה לא פעם", אמר, "עם זאת, אני מאמין שאפשר להגיע להידברות ולהפעלה מדורגת של החוק".

 

בן ששון אמר כי אינו רואה קשר מיידי לשביתת המורים והמרצים, ולמה שעומד מאחריהם. "האם הממשלה משקיעה מספיק בחינוך? אף פעם לא יהיה מספיק. הממשלה עושה את המיטב", אמר.

 

במשרד האוצר מבהירים כי השינוי בחוק תקף רק לגבי הארכת חובת הלימוד לכיתות י"א-י"ב, ולא לגבי התשלום עליהן.

לדבריהם, על פי התקנות, למערכת החינוך אסור לפלוט תלמידים בשל סירוב לשלם שכר לימוד או כישלונות בלימודים, והשינוי המוצע על ידם פשוט יאפשר לאלו שאינם רוצים להמשיך ללמוד - לצאת ולעבוד.

 

כיום משרד החינוך מעביר לאוצר דרישות תקציב לפי מספר התלמידים המעוניינים להמשיך בכיתה י"א. באוצר טוענים שהארכת חינוך חובה תעמיס על המערכת תקציבים מיותרים, שיופנו לקליטה כפויה של תלמידים בעייתיים, שחלקם יגיעו ללימודים בעל כורחם ויפריעו ללימודים, וחלקם לא יתייצבו ללימודים כלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. זלזול בחינוך
צילום: ניב קלדרון
מלכיאור. אם נצטרך - נאבק
צילום: גיל יוחנן
בן ששון. אין קשר לשביתות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים