שתף קטע נבחר

סלולר: לשר אטיאס יש תוכנית הפרדה

משרד התקשורת יצא בשימוע לחברות הסלולר: בוחן ביטול הסבסוד של מחירי מכשירים תמורת צריכה מוגברת של זמן אוויר. בכוונת המשרד גם לחייב את החברות להציע את אותן תוכניות תעריפים גם לכל מי שרוכש טלפון סלולרי שלא באמצעותן

משרד התקשורת והשר העומד בראשו, אריאל אטיאס, ממשיכים לצאת ביוזמות להגנת הצרכנים, ונגד חברות הסלולר. זאת, על מנת לבטל עוד חסמי מעבר לקראת רפורמת ניידות המספרים שתיכנס לתוקף בדצמבר.

 

המשרד יצא היום (ג') בשימוע נוסף לחברות הסלולר בעניין אפשרות ניתוק הזיקה שנוצרה בין מכירת מכשירים סלולריים, לבין מתן הטבות. המשרד שוקל לאסור על חברות הסלולר מתן כל הטבה עקיפה, כולל בזמן אוויר, בגין עסקת מכירת ציוד סלולר. בנוסף, בכוונת המשרד לחייב את החברות להציע את אותן תוכניות תעריפים של מנוייהן גם לכל מי שרוכש טלפון סלולרי שלא באמצעותן. המשמעות היא שלקוחות שרוכשים מכשירים בחו"ל או בחנויות שאינן שייכות לחברות הסלולר, יוכלו לקבל את אותן תוכניות של לקוחות אחרים.

 

ממשרד התקשורת נמסר, כי המצב הקיים שבו מנוי הרוכש מכשיר טלפון מחברת הסלולר מקבל הטבות עבור צריכת זמן אוויר מוגברת, ובמקביל משלם עבור המכשיר, מקשה על מעבר מנויים בין החברות. את, מאחר שבמעמד תום תקופת ההתחייבות, אם מחליט המנוי על מעבר לחברה אחרת, הוא מאבד את הטבות זמן האוויר שניתנו לו, ולכן יידרש להמשיך ולשלם את יתרת התשלומים עבור המכשיר שרכש ללא קבלת ההטבה.

 

מדובר באחת מדרכי השיווק העיקריות של חברות הסלולר, שמציעות למנויים מכשירים מתקדמים במחירים מוזלים, בנוסף לדקות זמן אוויר במחירים מוזלים, אם הם יבצעו שיחות למשך מספר דקות מינימלי.

 

המצב הראוי לדעת המשרד הוא שמפעיל הסלולר יוכל להציע למנוייו הנחות במסגרת עסקת מכירת ציוד סלולר וביחס לציוד עצמו (סבסוד ישיר), אולם לא יהיה באפשרותו לנהוג בפרקטיקה היוצרת זיקה בין מכירת ציוד סלולר ובין הטבה במתן שירותי סלולר.

 

משרד התקשורת טוען כי במצב הקיים לא קיימת השקיפות הנדרשת למנוי, שכן כלל לא ידוע למנוי האם הוא יגיע לצריכת זמן האוויר הנדרשת לשם קבלת ההטבה.

 

המצב הקיים אף מקשה על התפתחות התחרות בתחום ציוד הסלולר. יישום המהלך אותו שוקל המשרד צפוי לאפשר ליבואנים שאינם מפעילי סלולר, המתקשים כיום להתמודד מול מפעילי הסלולר במכירת ציוד סלולר (מאחר ואין באפשרותם להעניק הנחות על צריכת זמן אוויר) דריסת רגל משמעותית יותר בשוק. לכן, כאמור, בכוונת המשרד לחייב את החברות להציע את אותן תוכניות תעריפים של מנוייהן גם לכל מי שרוכש טלפון סלולרי שלא באמצעותן.

 

המשרד סבור כי מניעת מתן הטבות עקיפות בגין עסקת מכירת ציוד סלולר, צפויה להגביר את התחרות במתן שירותי הסלולר עצמם, אשר מהווים את ליבת העסקים של מפעילי הסלולר, ולהביא להוזלה במחירי שירותים אלו. כך, מנוי יוכל לקבל הטבות והנחות בגין צריכת שירותים שמפעיל הסלולר מעוניין בקידומם, ללא קשר לשאלה היכן וממי רכש את ציוד הסלולר שברשותו ובנוסף יוכל ליהנות מהתפתחות התחרות בשוק ציוד הסלולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואול/פוטוס
סלולר. ביטול חסמי מעבר
צילום: ויז'ואול/פוטוס
מומלצים