שתף קטע נבחר

כל מה שרצית לדעת על משמרות המהפכה באיראן

בעקבות הכנסת משמרות המהפכה לרשימת הטרור של ארה"ב מביא ynet סקירה של הזרוע הצבאית שהוקמה ב-1979 כדי לשמור על יציבות המשטר, להבטיח שמירה על עקרונות האיסלאם ולדכא כל חתרנות פנימית. הם מתפקדים כצבא עצמאי של 125 אלף החיילים הפועלים באוויר, בים וביבשה ויש להם אפילו זרוע חשאית: כוח "קודס" שפועל מעבר לקווי האויב

הממשל בארה"ב הכריז אתמול (ה') על הכנסת משמרות המהפכה לרשימת הטרור האמריקנית, ולא בכדי. משמרות המהפכה הם הזרוע הצבאית העיקרית של המשטר האיסלמי בטהרן והחיילים שלהם אמונים על שמירת יציבות המשטר על-ידי דיכוי כל חתרנות פנימית. הם הוקמו לאחר המהפכה האסלמית ב-1979 על ידי האיתוללה רוחאללה חומייני וגם היום נשלטים כוחות ביטחון הפנים במדינה על ידי משמרות המהפכה, שחייליהם מפקחים על שמירת עקרונות האיסלאם באיראן.

 

הצבא האיראני, שהיה אחד הצבאות המפוארים במזרח התיכון בתקופת מלוכתו של השאה הפרסי, הלך ואיבד מכוחו לאחר המהפכה בעקבות מסע טיהורים ודלדול המשאבים שהוקצו לו. בעקבות זאת תפסו משמרות המהפכה את הבכורה כזרוע הצבאית העיקרית, וביתר שאת בין השנים 1980-1988, במהלך מלחמת איראן-עיראק. בקרב הציבור באיראן נתפשים כיום משמרות המהפיכה ככוח המגן וכמי שהובילו את העם האיראני לניצחון במלחמה.

 

משמרות המהפכה מונים כ-125 אלף איש וכוללים חיל יבשה, חיל ים וחיל אוויר נפרדים מהצבא. הם מעורבים בפרוייקט הגרעין של איראן ואחראים על כלי הנשק הבלתי קונבנציונאליים. חיל האוויר של משמרות המהפכה הוא האחראי על טילי הקרקע-קרקע ארוכי הטווח מסוג "שיהאב" שאיראן מציגה לראווה. גם לצבא הסדיר יש חילות אוויר, ים ויבשה משלו אך הוא לא זוכה לאותו עידוד וכמות משאבים מהמשטר.

 

לייצא את המהפכה

תפקיד נוסף שבאחריות משמרות המהפכה הוא ייצוא המהפכה. זהו אחד העקרונות החשובים שהגה חומייני, במסגרתו איראן פועלת להפיץ את עקרונות המהפכה האיסלמית כדי להביא "להפלתם של המשטרים הכופרים", כלומר כל משטר שהוא לא משטר הלכה איסלאמי. כמו כן, הם פועלים לערער את היציבות באזורים בהם מרוכזים שיעים במטרה להביא להפיכה איסלמית עממית כפי שהתרחשה באיראן.


אנשי משמרות המהפכה מאבטחים על מתקן הגרעין בנתאנז (צילום: AP)

 

הדוגמה המובהקת לפעילות של ייצוא המהפכה היא דרום לבנון והקמת ארגון החיזבאללה. בתחילת שנות ה-80 הקימו משמרות המהפכה שנשלחו ללבנון את חיזבאללה והעניקו לו סיוע צבאי והדרכה צמודה בביצוע פיגועים נגד ישראל וארה"ב, בלבנון וברחבי העולם. ב-1994 שיתפו פעולה משמרות המהפכה עם מנגנון המודיעין של חיזבאללה, בראשות עימאד מוע'נייה, בפיצוץ בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, שם נהרגו 85 בני אדם.

 

הסיוע האיראני לחיזבאללה כולל סיוע כספי במאות מיליוני דולרים בשנה, משלוחי נשק בקנה מידה עצום, הדרכה בבניית מנהרות וביצורים ואימונים להכשרת לוחמי קומנדו. כמו כן, אנשי חיזבאללה נשלחים בחשאי לאיראן לעבור אימונים במחנות צבאיים שם הם לומדים על מטעני חבלה ומתרגלים פעילות צבאית.

 

משמרות המהפכה מהווים נדבך חשוב בכלכלה האיראנית ושולטים ב-40% ממנה. הם מעורבים בפרויקטים של בנייה ושיקום, בעיקר לאחר מלחמת איראן-עיראק, ולוקחים חלק במכרזים בתחום הנפט, תוך שיתוף פעולה עם חברות זרות. הם גם מעורבים בצורה בלתי חוקית בעסקים באיזור המפרץ הפרסי. סוג הפעילות הזה נתפש על ידי העם האיראני כשחיתות שלטונית.

 

הזרוע החשאית: כוח קודס

כוח "קודס" (ירושלים בפרסית) הוא זרוע חשאית של משמרות המהפכה ותפקידו העיקרי הוא לעודד פעילות טרור מחוץ לגבולות איראן על מנת להשיג מטרות אסטרטגיות של המשטר בטהרן ולקדם את האינטרסים שלו באזור. בראש הכוח עומד קאסם סולימאני, הממעט להיראות בפומבי, ונחשב למקורבו של מנהיג איראן, איתוללה עלי חמינאי.

 

בין יתר תפקידיו של כוח "קודס": ביצוע פעולות קומנדו מעבר לקווי האויב, תמיכה ועידוד ארגוני טרור (בראשם חיזבאללה), הפעלת רשתות ריגול, איסוף מודיעין, סיכול פעילותה של האופוזיציה האיראנית וחתירה תחת המשטרים האיסלאמיים האחרים באזור.

 

במישור הפלסטיני כוח "קודס" מסייע למפקדות ארגוני הטרור הנמצאות בדמשק, כגון חמאס, וג'יהאד איסלאמי. הסיוע כולל מימון כספי, אימונים והדרכת חמושים. מאז עליית ממשלת חמאס הגבירה איראן את הסיוע שלה והתמיכה שלה בארגון, הן בצורה ישירה והן בצורה עקיפה באמצעות חיזבאללה שגם מכוון פיגועים מהשטחים.

 

בזירה העיראקית כוח "קודס" משתף פעולה עם המיליציות השיעיות הפועלות נגד הכוחות האמריקנים ומספק להם סיוע כספי, אמצעי לחימה ומטעני צד. כמו כן הוא פועל להקמת תשתיות טרור נוספות בעיראק במטרה לערער את היציבות במדינה ולהסב מה שיותר אבידות לצבא ארה"ב וכוחות הקואליציה.

פורסם לראשונה 25/10/2007 21:29

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אימון של משמרות המהפכה. ארכיון
צילום: איי אף פי
סולימאני. מפקד על הזרוע החשאית
צילום: איי פי
חיילי משמרות המהפכה
צילום: איי פי
מומלצים