שתף קטע נבחר

דיווח: המתקן שהותקף בסוריה נבנה ב-2001

מומחים שבחנו תצלומי לווין שצולמו בידי חברה מסחרית ב-2003 מעריכים כי בניית המתקן שהפציצה ישראל בסוריה החלה לפני כשש שנים. מומחה: "לא שגרתי למצוא פעילות כזאת באמצע שום מקום"

גובר המסתורין סביב המתקן הסורי שתקפה ישראל בחודש שעבר: תצלומי לווין שצולמו ב-2003 בידי חברה מסחרית מראים כי בניית המתקן החלה לפני כשש שנים - כך דיווח אתמול (שבת) העיתון "ניו-יורק טיימס". שלשום פורסמו תצלומי לווין המראים כי המתקן "נוקה" לחלוטין ונראה שכל המבנים שדמו בצורתם לכור גרעיני נמחקו מהשטח.

 

סוריה דיווחה על התקיפה הישראלית בתחילת ספטמבר, אך הכחישה כי יעד התקיפה היה כור גרעיני. התמונות שפורסמו אתמול, מראות כי המתקן היה קיים כבר ארבע שנים לפני התקיפה הישראלית. עם זאת, מומחים אמריקנים שבחנו את התמונות החדשות לא קבעו בוודאות כי המתקן מהווה איום גרעיני.  


מימין לשמאל: לפני, ואחרי התקיפה (צילום: רויטרס)

 

המומחים שבחנו את התמונות העריכו כי בניית המתקן החלה ב-2001, נתון שעשוי לתמוך בקביעה כי צפון קוריאה החלה לסייע לסוריה בסוף שנות ה-90' של המאה הקודמת. מומחה שניתן את התמונות אמר כי "זה לא שגרתי למצוא פעילות כזאת באמצע שום מקום".

 

ביום רביעי דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי מתצלומים של המתקן - שצולמו לפני התקיפה הישראלית הסודית - נראה מבנה גבוה ורבוע, שמזכיר בצורתו את סוג המבנים שמאכלסים כורים גרעיניים.

 

על פי דו"ח של המכון למדע ולביטחון לאומי, המתקן ממוקם כ-10 קילומטרים צפונית לכפר א-תבנה באזור דיר א-זור - ומרוחק כ-150 קילומטרים מהגבול עם עיראק. דיוויד אולברייט, שהיה בעברו פקח נשק מטעם האו"ם, אמר כי גודלו של המבנה מעיד כי ייתכן שסוריה ניסתה לבנות כור של בין 20 עד 25 מגה-ואט, בדומה לכור הגרעיני ביונגביון, שהוא המתקן הגרעיני המרכזי בצפון קוריאה. "אני משוכנע למדי שסוריה ניסתה לבנות כור גרעיני", אמר אולברייט בראיון.

 

מומחים אמריקנים העריכו כי סוריה מיהרה לפרק את המתקן לאחר התקיפה, ואף כינו את המהלך "הודאה מרומזת באשמה".

 

גורם מודיעיני בכיר בארצות הברית אמר כי סילוקו הפתאומי של המבנה רק מגביר את החשדות מצד המערב. "העובדה שהסורים הרסו את המבנה במהירות רבה כל כך מראה עד כמה הם היו מוכנים להתאמץ כדי שייעלם", אמר.


פורסם לראשונה 27/10/2007 20:49

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים