שתף קטע נבחר

בדרך: חברות הסלולר לא יוכלו להעלות מחירים בזמן חוזה

משרד התקשורת מתכנן לתקן את רשיונות חברות הסלולר, ולאסור עליהן להעלות מחירים לצרכנים בתקופת החוזה. המועצה לצרכנות: החוזים האחידים כיום של החברות מהווים הפרה של תנאי הרשיון

משרד התקשורת מתכנן להסיר בקרוב חסם נוסף במעבר לקוחות בין חברות הסלולר, לקראת ניידות המספרים שתיכנס לתוקף בתחילת דצמבר. השר אריאל אטיאס מתכנן לתקן בקרוב את הרשיונות של חברות הסלולר, ולאסור עליהן להעלות מחירים לצרכן שמחוייב אליהן בחוזה למספר חודשים, במשך כל תקופת ההתחייבות. המשרד מתכוון לצאת בקרוב בשימוע לחברות הסלולר בעניין זה.

 

באחרונה פנתה המועצה לצרכנות בנושא זה לשר התקשורת, לאחר שמבדיקה שערכה התגלה כי התנאים לעדכון תעריפים הקיימים בהסכמי ההתקשרות של חברות הסלולר בהם הלקוח מתחייב לתקופה מסוימת, מהווים הפרה לכאורה של תנאי הרשיון שניתן להן על ידי המדינה. בעקבות זאת קובעת המועצה כי לכאורה מדובר בתנאי מקפח בחוזה ההתקשרות של החברות עם הצרכנים.

 

המועצה מדגישה, כי תנאי עדכון תעריפים בחוזים בהם הצרכן מתחייב לתקופה מסוימת ואף יחויב בתשלום קנס משמעותי במקרה של התנתקות או העברה למסלול אחר או לחברה מתחרה, עומדים בסתירה להוראה ברשיונות שניתנו לחברות. ההוראה קובעת כי במקרה בו הלקוח התחייב לתקופה מסוימת, "יהיו סל השירותים, תעריפיו ותנאיו ידועים וקבועים מראש לכל תקופת ההתחייבות".  

 

על פי המועצה לצרכנות, מבדיקת החוזים האחידים בהם עושות שימוש חברות הסלולר (סלקום, פרטנר, פלאפון ומירס), מתברר כי הם מאפשרים לחברות להעלות תעריפים על פי שיקול דעתן הבלעדי לאורך תקופת ההתחייבות הארוכה (36 חודשים).

 

מהבדיקה מתברר, כי בהסכמי ההתקשרות אין פירוט של התעריפים השונים לאורך כל תקופת ההתחייבות וכן לא מצוינים מועדי עדכון התעריפים כנדרש על פי הרשיון. במקום זאת מופיעה הודעה כללית הקובעת כי במהלך תקופת ההתחייבות תהיה החברה רשאית לייקר רכיבים שונים של התעריפים עד לשיעורים או סכומים מסוימים.

 

בדיקת החוזים מעלה כי מדובר בשיעורי התייקרויות אפשריים של כ-10% עד 30% בשנה. בפועל חישובי ריבית דריבית מורים כי קיימת אפשרות לייקר את התעריפים עד לסיום תקופת ההתחייבות בשיעור של עד 34% או עד120% בהתאמה.

 

"עצרו התנהלות זו"

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, פנה, כאמור, למנכ"ל משרד התקשורת, מרדכי מרדכי, בבקשה כי יפעל לעצירת התנהלות זו של חברות הסלולר. הוא אמר כי לאור היקף הנזק הנגרם לכאורה לציבור גדול של צרכנים במשך תקופה ארוכה, ולאור ההפרה החמורה לכאורה של תנאי הרשיון, על משרד התקשורת להפעיל סמכותו בעניין זה.

 

לדבר פלג, התנהלות חברות הסלולר בעניין זה אף אינה עולה קנה אחד עם חוק החוזים האחידים הקובע ש "חזקה כי תנאי המקנה לספק זכות לקבוע או לשנות, על דעתו בלבד, ולאחר כריתת החוזה, מחיר או חיובים מהותיים אחרים המוטלים על הלקוח, הוא תנאי מקפח זולת אם השינוי נובע מגורים שאינם בשליטת הספק". סעיף אחר בחוק קובע ש "חזקה כי תנאי המקנה לספק זכות בלתי סבירה לשנות את חיוביו המהותיים לפי החוזה הוא מקפח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואול/פוטוס
סלולר. הרשיונות יתוקנו?
צילום: ויז'ואול/פוטוס
אטיאס. עוד חסם יוסר
צילום: גבי מנשה
פלג. "נגרם נזק לצרכנים"
מומלצים