שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ניצחון ירוק: לא תוקם חווה תיירותית בעמק האלה

הוועדה המחוזית לתיכנון ובניה בירושלים דחתה תוכנית להקמת חווה חקלאית תיירותית בעמק האלה. מדובר ביוזמה של שני אחים, שקיבלו היתר מוגבל לרעיית עדרים והפכו אותו למחלבה, מסעדה וגן אירועים, בין היתר בשל עצימת עין של מוסדות התיכנון. החברה להגנת הטבע: צעד אמיץ ראשון להפסקת התיישבות הבודדים הפיראטית

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים החליטה בשבוע שעבר לדחות את התוכנית להקים חווה חקלאית תיירותית בעמק האלה. לכאורה, החלטה תכנונית נקודתית בלבד. בפועל אומרים בחברה להגנת הטבע - צעד חשוב במלחמה נגד תופעת הבנייה הבלתי-חוקית באזור.

 

בשנים האחרונות איתרו בחברה להגנת הטבע מספר חוות חקלאיות, מהרי יהודה עד השפלה, שנבנו כולן באופן בלתי חוקי. בכל המקרים החלה הבנייה על סמך היתרים לרעיית עדרי בקר וצאן או לעיבוד חקלאי - שהפכו עם השנים לאישור בלתי רשמי של השלטונות להקמת מבנים בשטח. התופעה מוכרת בעיקר מאזור הנגב והגליל, שם הוקמו בשיטה זו חוות בודדות רבות. השיטה שבה נקבעות עובדות בשטח, פעלה גם במקרה הנוכחי, בו מעורבים האחים יפתח ותומר צוק. 

 

בשנת 1998 קיבלו השניים אישור ממנהל מקרקעי ישראל לרעיית עדרים בשטח המדובר. כמעט מיד לאחר קבלת האישור התברר כי האחים החלו לעשות בקרקע שימושים אחרים. בהדרגה נבנו במקום מגורים, מחלבה, אזור הסעדה וגן אירועים - בניגוד גמור להרשאת מנהל מקרקעי ישראל, לחוקי התכנון והבניה ורישוי עסקים. כתוצאה מן ההתנהלות, סירבו במנהל מקרקעי ישראל לחדש את אישור הרעייה של השניים.

 

בשנת 2004 קיבלו האחים פטור ממכרז להרשאת תכנון מטעם הוועדה המשותפת למשרד התיירות ומנהל מקרקעי ישראל. ההחלטה אושרה שוב בשנת 2006. האבסורד הוא שהשניים מעולם לא קיבלו הרשאת תכנון מהמנהל מלכתחילה. אברהם שקד, רכז שמירת הטבע בהרי יהודה של החברה להגנת הטבע, מתח ביקורת חריפה על התנהלות הוועדה המשותפת, ועל העובדה כי האחים קיבלו פטור ממכרז. 

 

בשבוע שעבר החליטו חברי הוועדה התכנונית לדחות סופית את תוכנית של האחים לבניית "מיזם תיירותי" מצפון למושב גבעת ישעיהו. ההחלטה התקבלה בשל "העדר כל יסוד להוכחת עניין בקרקע של מגישי התוכנית, כנדרש על-פי חוק, ובגלל היות התוכנית ממוקמת בלב שטח פתוח, שמור ורגיש, והמנוגדת בתכלית למדיניות התכנון...". 

 

תומכי התוכנית בוועדה היו נציג הרשות המקומית מאיר ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, נציגי משרד החקלאות התיירות ומשרד השיכון. שקד, שנכח בדיון, תקף את ויזל ואמר: "מי שתומך באישורה של תוכנית כזו המהווה פרס לעבריינים נותן למעשה יד להחזרת הוועדה המחוזית לימיה האפלים והמושחתים לפני עשור...".

 

החלטת הוועדה, שהתקבלה בסופו של דבר ברוב קולות, היא בעיני שקד הישג חשוב. "תוכניתם של האחים צוק חסרת כל ייחוד תיירותי והיא פוגעת למעשה בשטח הפתוח והרגיש. כל תכליתה לסייע לעבריינים 'להכשיר' את נוכחותם ומעשיהם הבלתי חוקיים בשטח, ולטשטש את התנהלותם הקלוקלת של נציגי שלטון ותמיכתם במתרחש".  

 

בחברה להגנת הטבע בירכו את ההחלטה וכינו אותה "החלטה אמיצה". "זהו צעד ראוי ראשון להפסקת התיישבות הבודדים הפיראטית ברחבי המועצה האזורית מטה יהודה ולמיצוי הדין הנדרש עם העבריינים וגורמי השלטון המסייעים להם תוך חריגה מסמכות ומנהל לא תקין".

 

בני משפחת צוק סירבו להגיב לכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי אישורים. חוות צוק
באדיבות החברה להגנת הטבע
מומלצים