שתף קטע נבחר

מינהל ההכנסות: עודף בלתי מוסבר בהכנסות המדינה ממסים

ראשי מינהל הכנסות המדינה התקשו להסביר בוועדת הכספים מה מקור עודף הכנסה של 2.7 מיליארד שקל בקופת המדינה, ומסרו תחזית גביית מסים מעודכנת שעלתה ל-190 מיליארד שקל ב-2008

ראשי מינהל הכנסות המדינה התקשו להסביר היום בוועדת הכספים מה מקור עודף ההכנסה של 2.7 מיליארד שקל בקופת המדינה. העודף הכולל של ההכנסות הצטבר מראשית השנה לכ-7.5 מיליארד שקל, ואילץ את האוצר לעדכן בהתאם את התחזית ולהעמיד אותה על 187 מיליארד שקל.

 

אתמול פרסם החשב הכללי שגביית המסים עלתה ב-10 מיליארד שקל מעל המתוכנן, והעודף נטו הוא הגדול ביותר שידענו.

 

סקירת מינהל ההכנסות שנמסרה היום לוועדת הכספים מסבירה את רוב העודף בעלייה בצמיחה - שעלתה ל-5% לעומת תחזיות של 3.8%, למרות שהגביה היתה נמוכה מהמתוכנן עקב הפחתות מס הקניה ומס הרכישה. אבל אחרי קיזוז המשתנים, אין למינהל ההכנסות הסבר לעודף של 2.7 מיליארד שקל, אלא רק 3 סימני שאלה: האם מדובר בשיעור צמיחה גבוה מ-5%? האם היה גידול ברווחי ההון? או שמא השתפרה האכיפה?

 

בינתיים, תחזית גביית המסים ל-2008 שנמסרה לוועדת הכספים עלתה בהתאם ל-190 מיליארד שקל, אבל המינהל מציין כי זו "תחזית רגישה". האומדן עלול לרדת בפועל אם תהיה יתרחש המיתון בחו"ל שכלכלנים צופים בתום הגאות של מחזור העסקים העולמי, או יחול שינוי במצב הביטחוני באזורנו. האומדן יכול גם לעלות כתוצאה ממימוש רווחי הון, עסקאות נדל"ן ואכיפה מוגברת כולל גביה מואצת של חובות.

 

על פי סקירת מינהל ההכנסות שבנתוני פורסמו בעבר (ראה מסגרת), ישראל ניצבת במקום הראשון בעולם עם הנטל הגבוה ביותר של המסים העקיפים. הממונה בפועל על המינהל ההכנסות, פרידה ישראלי, הסבירה את השיא העולמי במיסוי הכבד שמוטל בישראל על יבוא הרכב וחלקי החילוף לרכב. עם זאת, הנתונים של משקל המסים העקיפים (מע"מ, מכס, בלו, מס קניה וכו') בתוצר המקומי הגולמי מתייחסים לשנת 2004.

 

הסקירה מציינת כי בקרב 31 המדינות המפותחות ישראל ניצבת עם שיעור נטל המס העקיף הגבוה ביותר (כ-18%), אחריה דנמרק, צרפת, איסלנד והונגריה. סוגרות את הרשימה ארה"ב, יפן, ויוון. בוועדה נמתחה ביקורת על שיעור המע"מ שפוגע במיוחד בשכבות החלשות.

 

לעומת זאת נמצא משקל נמוך בנטל המסים הישירים בישראל (19%), אשר מדרג אותנו במקום ה-25 מתוך 31 המדינות המפותחות, פחות מהממוצע ב-OECD. האוצר מסביר זאת בסף הגבוה של מס ההכנסה ובתשלומים הנמוכים של מס המעסיקים. כאן שבדיה במקום הראשון (34%) ומקסיקו באחרון (8%).

 

בוועדה נטען כי שיעורי המס מעניקים "בונוס" לבעלי ההכנסות הגבוהות בישראל. שכן הסקירה מדרגת את ישראל במקום ה-9 בעולם מבחינת התקרה של מס הכנסה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
גביית המסים עלתה ב-10 מיליארד שקל מעל המתוכנן
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים