שתף קטע נבחר

האזינו: ראפרים ערבים נגד שירות לאומי

"השירות האזרחי ייקח אותי בנסיעה לאחור, יעלה אותי לדחפור" - זהו שיר המחאה של להקת הראפ "דאם". הזמרים הסבירו את התנגדותם להתנדב לשירות לאומי: "זו חוצפה לדרוש מאיתנו לקיים חובות לפני שאנו מקבלים זכויות"

אחרי שחברי כנסת מהסיעות הערביות יצאו נגד גיוס ערבים לשירות לאומי, הגיע גם תורם של זמרי הראפ הערבים שכתבו שיר בנושא. השיר, שנכתב לבקשת עמותת "בלדנה", ילווה את הקמפיין החדש הקורא תגר נגד הכוונה שערביי ישראל יתנדבו לשירות לאומי.

 

לפני כחודש וחצי פנה יו"ר עמותת "בלדנה", נדים נאשף, ללהקת הראפ "דאם" וביקש מחבריה שיחברו שיר לקמפיין. "זו להקה שנחשבת למאוד מפורסמת בקרב צעירים מהמגזר הערבי, וחשבנו שיהיה נכון לפנות לליבם של הצעירים בשפתם ולא רק בנאומים פוליטיים".

 

הלהקה, בה חברים שלושה צעירים תושבי לוד, הרימה את הכפפה והיום (ד') יצא לתחנות הרדיו בשפה הערבית השיר החדש, ששמו "דרוש ערבי שאיבד את הזיכרון". בשיר מותחת הלהקה ביקורת נוקבת ולגלוג על המתרחש במדינה, שלדבריהם אינה נותנת להם זכויות ומנגד דורשת מהם דברים.

 

ואלה מילות השיר:

"השירות האזרחי ייקח אותי בנסיעה לאחור

יכניס אותי לטנק שיאיים על סבא שלי

יעלה אותי לדחפור שיהרוס את מורשתי

בדרך אקח 35 גיבורי אבטלה, ואפול איתם ל 60% עוני".

 

"האם אנחנו באמת אזרחים? האם השירות יוביל אותי לאנשהו?

אפילו מהמפה של משאית הזבל העירונית השכונות שלנו מחוקות".

 

בבית נוסף מותחת הלהקה ביקורת על השירות הלאומי בבתי הספר, בבתי החולים ובבתי האבות.

 

"מה אתם רוצים שאעשה שירות לאומי בבית הספר

שאלמד את התלמידים איך אנו חיים?

או מההתחלה ללמד אותם לומר בעל-פה אהלן חומוס צ'יפס?

או שאתם רוצים שאני אעבוד בבית חולים? מה אעשה שם?

לפתוח משרד תיירות ועל כל ערבי אחד שנולד אייבא יהודי מחו"ל

או אולי אשרת בבית אבות הלו... כאילו אנחנו מגיעים לגיל הזה?

אם כן אז תקרא למבנה טעות ישראלית".

 

אחד מחברי הלהקה, תאמר נפאר, שכתב את אחד משלושת בתי השיר אמר כי אכן המילים קשות, אך המציאות הקשה היא שייצרה אותן: "אלו אינן מילים שנכתבו מדחף פרובוקטיבי, זוהי המציאות לצערי. החוצפה לבוא ולדרוש מאתנו לקיים חובות לפני שאנו מקבלים זכויות. אני רואה את חבריי בשנות העשרים, כולם בעלי תעודות אקדמיות, חלקם מובטלים ואחרים עובדים כמלגזנים. בשביל זה הם למדו?"

 

גם לנאשף ביקורת דומה: "המשוואה הקושרת את הזכויות לחובות היא מאוד מסוכנת לחברה שלנו, ועל כך אנו מבקשים למחות". הקמפיין, שייחל בסוף החודש, יכלול שורה של מופעים ברחבי הארץ בהם יטלו חלק להקות ושחקנים. "בחרנו הפעם להביע את המחאה דרך האומנות, לדבר אל לבם של הצעירים בשפתם ולא דרך נאומים", אמר נאשף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאמר נפאר. המילים נכתבו מדחף
מומלצים