שתף קטע נבחר

ברק: אם המחוקק הוא השופט - אין דמוקרטיה

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, ממשיך בהתנצחות מול שר המשפטים, דניאל פרידמן: "כשבית המשפט לא קיים - גדל היכולת של בעל הכוח לפעול בניגוד לחוק". מנגד, הבהיר ברק: "אין דמוקרטיה בלי הכנסת"

"אם כל הכוח מתרכז בידי הגוף שהוא גם המחוקק וגם שופט - אין דמוקרטיה ואין הפרדת רשויות". כך אמר הערב (ב') נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, בהמשך לחילופי הטענות בינו ובין שר המשפטים, דניאל פרידמן.

 

ברק, שדיבר בכנס שנערך ב"מרכז דיין" באוניברסיטת תל אביב, אמר כי לאף אחת

מהרשויות השונות בדמוקרטיה אסור לחרוג מהסמכות שניתנה לה. "אם הרשות המבצעת עושה פעולה שלפי הטענה אין לה סמכות לבצע, עדיין יש מקום - כחלק מיסודות הדמוקרטיה - לרשות עצמאית שאיננה חלק ממאבק הכוחות".

 

בימים האחרונים מתנהל עימות ציבורי קולני במיוחד בין שר המשפטים, הפרופ' דניאל פרידמן ובין נשיא העליון בדימוס, ברק. כל אחד מהצדדים פורס בהרחבה את משנתו באשר ליחסי הכוחות בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת.

 

במוקד הוויכוח עומדת הצעת החוק שמוביל פרידמן - "תיקון - ביקורת שיפוטית על תוקפם של חוקים", לפיה הכנסת תוכל להצביע מחדש על חוק שנפסל בידי בית המשפט העליון ולהותיר אותו על כנו. בחלוף חמש שנים יוסיף החוק לעמוד בתוקפו, אלא אם כן יחליט בית המשפט מחדש על ביטול החוק. אז תוכל הכנסת לחדש שוב את תוקף החוק באותה הדרך.

 

"בעל הכוח עשוי לפעול בניגוד לחוק"

נשיא העליון בדימוס תיאר מצב שבו בית המשפט לא יוכל לומר את דברו בעניין מסוים. "הגיזרה הזאת תתמלא במירב הכוח של המבצע", הזהיר ברק והוסיף: "ככל שהגיזרה הזו של בית המשפט כ'לא קיים' גדולה יותר - כך היכולת של בעל הכוח לפעול בניגוד לחוק גדלה. לכן, כפי שכתבתי בעבר בפסקי דין: במקום שבו אין דיין - אין דין".

 

השופט ברק הזהיר כי בהעדר ביקורת שיפוטית על תחום מסוים - "בעל הכוח"

עשוי לעשות כרצונו, גם אם הוא יכול לעשות דברים טובים. הוא התייחס בדבריו גם למערכת היחסים בין נשיאי העליון לבין שרי המשפטים בעבר ואמר כי היחסים היו בדרך כלל טובים. "אף פעם לא נשמעה טענה ש'מה פתאום נשיא בית המשפט העליון מנהל את בתי המשפט".

 

בהמשך דבריו, ועל רקע הוויכוח בדבר יחסי הכוחות בין הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת, העלה ברק את הצורך לחזק את הכנסת. "אין דמוקרטיה בלי כנסת. זו הכנסת שלנו ואין לנו בלעדיה משטר דמוקרטי, כל אחד מאיתנו בתפקידו צריך לעשות ככל העולה בידו כדי לחזקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. המחוקק לא יהיה השופט
צילום: דנה קופל
מומלצים