שתף קטע נבחר

מג'אדלה: חוקי המדינה לא חלים על הר הבית

שר המדע, התרבות והספורט הפתיע במליאה כשאמר בתשובה לשאילתה כי "אל-אקצה לא יכול להיות באחריותו של החוק הישראלי. הוא הוסיף כי "בסתירה בין החוק לבין האמונה העמוקה שלי כמוסלמי, אני אדע במה לבחור"

האם חוקי מדינת ישראל חלים על הר הבית? לפי שר המדע, התרבות, והספורט, התשובה היא שלילית. השר, ראלב מג'אדלה, השיב אתמול (יום ג') לשאילתה שהגיש בכנסת חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל), בעניין הר הבית והחפירות שמבצע שם הוואקף.

 

"קיבלתי סדרת תמונות של חפירות בהר הבית באזור כיפת הסלע. המשטרה נוכחת במקום אך אין כל פיקוח של אגף העתיקות על ממצאים המוצאים מהחפירות ויש חשש חמור שיושמדו על ידי הוואקף", אמר אלדד - ושאל "מה ייעשה בטווח הזמן המיידי כדי להפסיק את הרס שרידי בית המקדש?"

  

מג'אדלה השיב במליאה כי העבודות שבוצעו בקיץ בוצעו בתיאום, ליווי ופיקוח של רשות העתיקות. "פעלתי בחודשים האחרונים לייצר הבנות בין רשות העתיקות לבין הוואקף האיסלאמי כי אני מאמין שזאת הדרך היחידה", אמר. "אני שמח שיש לי חלק בלייצר את ההבנה הזאת ואת שיתוף הפעולה ואני מקווה שכך יימשך".

  

אלדד הקשה ושאל גם האם "חוק מדינת ישראל חל על הר הבית או לא?", על כך השיב השר: " לדעתי, בוודאי שלא". אלדד ענה כי עמדתו של מג'אדלה, בהשיבו לשאילתות בשם הממשלה, מייצגת את הממשלה כולה. על כך ענה השר: "אני אומר את דעתי. לפני שאני שר בממשלה אני קודם כל אדם ואזרח ומוסלמי".

 

"אל-אקצה", המשיך השר, "זה מקום קדוש למוסלמים. לפני שנת 67' הוא לא היה

במדינת ישראל ויש סטטוס קוו ויש שמירה על המקומות הקדושים. עם כל הכבוד לחוק, החוק נועד כדי לכבד את הדת ואת האדם ואת האזרח ולשמור עליו, ולא להיפך, לשעבד אותו. לכן אני אומר חד משמעית. אל אקצה, אל חארם אל-שריף, לא יכול להיות באחריותו של החוק הישראלי".

 

מג'אדלה הוסיף ואמר כי "אני איש חוק וסדר ואני אכבד את חוקי מדינת ישראל", אך סייג כי "אם יש סתירה בין החוק לבין האמונה העמוקה שלי, כמוסלמי, אני מודיע שאני אדע במה לבחור".

 

בעקבות הדברים דרש ח"כ אלדד מראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפטר את מג'אדלה והוא אף קרא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח נגדו בחקירה בחשד להפרת אמונים. מג'אדלה מצדו ביקש להבהיר לאחר הדיון: "אני מכבד את החוק הישראלי, מכיר את המצב הרגיש הקיים באזור הר הבית ופועל על פיו, אך אני מאמין כמוסלמי כי בעת שלום על המקומות הקדושים להיות מחוץ לוויכוח הפוליטי. דעתי כי עליהם להיות מנוהלים על פי חוקי הדת ולא כפופים לריבון ארצי כלשהו".


פורסם לראשונה 13/11/2007 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפתיע. מג'אדלה
צילום: חגי אהרון
השואל. אלדד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים