שתף קטע נבחר

ועדת המעקב: לא להכיר בישראל כ"מדינה יהודית"

ההחלטה התקבלה בעקבות דרישת חד"ש והמפלגה הקומוניסטית הישראלית לקבל עמדה רשמית נגד הגדרת ישראל כמדינה יהודית לפני ועידת אנאפוליס. חברי הוועדה ישלחו את עמדתם גם לקוורטט, לליגה הערבית ולממשלת ישראל

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל קיבלה היום (שבת) פה אחד את ההחלטה לדחות את דרישת ישראל מהפלסטינים להכיר בה כ"מדינה יהודית", במסגרת המשא ומתן. גם הפלסטינים הודיעו כי הם לא יכירו בישראל כ"מדינה יהודית".

 

ההחלטה התקבלה בעת ישיבתה של הוועדה בנצרת. הוועדה התכנסה בעקבות דרישתן של חד"ש והמפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י). בפנייה, שנשלחה באמצע השבוע מחד"ש וממק"י לוועדת המעקב, נדרשו חבריה לקבל עמדה אחידה ורשמית נגד הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, עוד טרם כינוס ועידת אנאפוליס.

 

הערכה היא כי בתוך כמה ימים ינוסח המסמך הרשמי על דעתם של חברי ועדת המעקב, והוא יישלח לממשלת ישראל, לאש"ף, לקוורטט, לליגה הערבית ליתר הגורמים הרלוונטיים.

 

הדרישה לגבש את העמדה הזו נולדה בעקבות החשש שהביעו בחד"ש ובמק"י כי הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית "תרע את המצב של האוכלוסייה הפלסטינית בישראל (ערביי ישראל – ר.נ.) עוד יותר, וזאת בנוסף לכך שהדבר יהווה מחסום בפני מימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לישראל".

 

ח"כ ברכה: מסמך חשוב לפלסטינים בישראל

במהלך הישיבה, בה נכחו נציגי המפלגות השונות, אמר יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה: "ההגדרה הזו היא שלב חדש במערכה להישארותנו במולדתנו ולעמידתנו האיתנה". מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, ח"כ לשעבר מוחמד נפאע, אמר: "איננו מצפים לדבר מוועידת אנאפוליס. אין לצפות לכל טוב מהבית הלבן ומכל הוועדות שהוא יוזם. זהו מסמך חשוב בעיקר לאוכלוסייה הפלסטינית בישראל, שמהווה אחוז נכבד מכלל האוכלוסייה הפלסטינית והיא תהיה הנפגעת הראשונה מההגדרה הזאת".

 

ח"כ ברכה הוסיף: ""חד"ש מאז ומתמיד ייצגה את הקו המרכזי של האוכלוסייה הערבית ושמרה על האיזון בין האינטרסים כאזרחים במדינת ישראל לבין היותם חלק מהעם הפלסטיני. חד"ש תמשיך לפעול לאור עקרונות אלה ובאחריות למען השלום והשיוויון. אין לחד"ש עניין להתנגח עם שום גוף ואנחנו שבעי רצון שהעמדה הזאת התקבלה פה אחד בוועדת המעקב והיא מקובלת על כל שוחרי השלום במדינה".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) ביקש שההצהרה תכלול התייחסות גם לשאר סוגיות הליבה. הוא הוסיף כי הוא מתנגד להגדרה זו באופן עקרוני ולא רק בגלל שהיא הונחה מחדש על השולחן במהלך המשא ומתן. יו"ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב, אמר כי החזון העתידי של ערביי ישראל, שפירסם ועד ראשי הרשויות המקומיות לפני כמה חודשים, כבר התייחס להגדרתה של ישראל כמדינה יהודית וכי הגדרה זו כבר נדחתה, אולם עמדה זו גררה תגובות נזעמות מצד ראשי השלטון בישראל על ראשי ועדת המעקב.

 

זחאלקה אמר ל-ynet בעקבות ההחלטה: "עצם הדיון בנושא הזה בוועדת המעקב זהו ניצחון של בל"ד, זוהי עמדתנו מאז ומתמיד. מי שמצטרף לעמדה זו - יבורך. אני מקווה שמי שהביעו את העמדות הללו בוועדת המעקב לא יתקפלו בעתיד וימשיכו לתמוך בהן. בדיון בוועדת המעקב אמרתי שאנחנו נגד העמדה הזאת באופן מהותי ולא רק במסגרת משא ומתן. אם אכן תתקבל בסופו של דבר עמדה שלא מכירה ביהדותה של המדינה, יהיה הדבר נצחון לבל"ד ויעיד שהשיח של בל"ד הוא שיח דומיננטי".

 

בתגובה להחלטת ועדת המעקב, קראה סיעת ישראל ביתנו לשרי הממשלה "לאשר לאלתר את הצעתו של ליברמן שתעלה בממשלה, הדורשת הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית כתנאי מרכזי ובסיסי לפני כל משא ומתן עתידי עם הפלסטינים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חטיב. ההגדרה כבר נדחתה
צילום: חגי אהרון
צילום: ניב קלדרון
ברכה. שלב חדש
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
זחאלקה. עמדתנו מאז ומתמיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים