שתף קטע נבחר

פינס: "לבני נשמעת כמו ליברמן"

שרת החוץ ציפי לבני, שאמרה כי המדינה הפלסטינית צריכה להיות פתרון לאומי גם לערביי ישראל, זכתה לביקורת מימין ומשמאל. ח"כ פינס אמר כי "על השרה לזכור שישראל היא גם מדינתם של אזרחיה הלא-יהודים". ח"כ אריה אלדד אמר: "ערביי ישראל לא יסתפקו ביהודה ושומרון"

"אני קורא לשרה לבני לחזור בה מדבריה. דבריה נשמעים כאילו יצאו מפיו של ליברמן, ואינם ראויים ללבני. מדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי, אך עלינו לזכור שהיא גם מדינתם וביתם של אזרחיה הלא יהודים" - כך אמר בצהריים (יום א') חבר הכנסת אופיר פינס בתגובה לדבריה של שרת החוץ, שאמרה כי מדינה פלסטינית אמורה להעניק פתרון לאומי גם לערביי ישראל.

 

"המדינה הפלסטינית שתוקם לא תהיה רק פתרון לפלסטינים הגרים ביש"ע. היא אמורה לתת פיתרון לאומי כולל - לאלה הנמצאים ביש"ע, במחנות הפליטים וגם לאלה שהם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל, שהיא המדינה היהודית מבין השתיים", אמרה לבני.

 

פינס הוסיף: "הפתרון לבעיית הפליטים הוא אכן מדינה פלסטינית, אך זהו לא פתרון עבור ערביי ישראל. בכוונתי להעלות את הנושא לדיון דחוף עוד השבוע במליאת הכנסת". 

 

יושב ראש חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, הגיב בתקיפות לדברי השרה ואמר: "זו עליית מדרגה בחוצפה של לבני ושל ממשלתה. נראה שלפני יותר מ-20 שנה, לא למדה לבני במוסד החשוך ההוא, שהערבים הפלסטינים בישראל הם ילידי הארץ והם חיים במולדתם. הם לא היגרו לשום מקום, אלא ישראל היגרה אליהם". בדבריו התייחס ברכה לתקופה בה עבדה השרה במוסד הישראלי. 

 

גם חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיב על הדברים, ואמר: "מדובר בדרישה הזויה שמקורה בתגרנות פנים-מפלגתית ישראלית וניסיון לצבור נקודות על חשבון התהליך המדיני. לחילופין, ייתכן שזו דרישה מחוצפת ואווילית, שרוצה להעמיס על המשלחת הפלסטינית נושאים שהדיון וההכרעה בהם צריכים להתקבל במהלך המשא ומתן המדיני".

 

לבני זכתה לביקורת גם מצד ימין של המפה. חבר הכנסת אריה אלדד אמר: "לפלסטינים יש כבר מדינה בירדן, ש-70 אחוז מתושביה הם פלסטינים. לבני רוצה לתת עוד מדינה לפלסטינים, והיא חושבת שערביי ישראל יסתפקו בזה. אבל מי שמוותר על יהודה ושומרון לא יצליח לעצור גם בגליל ובנגב".

 

גם חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיב על הדברים ואמר: "מדובר בדרישה הזויה שמקורה בתגרנות פנים מפלגתית ישראלית וניסיון לצבור נקודות על חשבון התהליך המדיני, או בדרישה מחוצפת ואווילית. דבריה החמורים של לבני חושפים את פרצופה הקיצוני ואת הרקע האמיתי מאחורי הדרישה המחוצפת מהמשלחת הפלסטינית להכיר בישראל כמדינה יהודית".

 

טיבי טען עוד כי "לבני מכשירה את הקרקע בהתבטאויותיה לגירוש של אזרחים ערבים רבים ככל האפשר כדי להשאיר את ישראל כמדינה יהודית ללא ערבים". הוא אמר עוד כי מדובר בהתבטאות מבישה ומסוכנת מבית מדרשם של ליברמן וכהנא. "הערבים היו כאן לפני הגב' לבני ויישארו כאן אחריה", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינס. דברים לא ראויים
צילום: ניב קלדרון
ברכה. המדינה היגרה אל הערבים
צילום: אחיה ראב"ד
אלדד. אי אפשר יהי לשמור על הגולן והנגב
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים