שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

חברת החשמל והישיבות משלמות ארנונה פחותה

מבקר המדינה קובע כי הרשויות המקומיות מטפלות באופן לקוי בגביית הארנונה ממשרדי ממשלה, חברות ממשלתיות וגופים ציבורים ביניהם: מבנים של קריית הממשלה בירושלים, מוסדות להשכלה גבוהה, ישיבות וכוללים ומתקנים של חברת החשמל. לזו, טוען המבקר חוב של כ-200 מיליון שקל לעיריית ירושלים

הרשויות המקומיות מטפלות באופן לקוי בגביית ארנונה ממשרדי ממשלה, מחברות ממשלתיות ומגופים ציבוריים. כך קובע מבקר המדינה.

 

בין הגופים, חברת חשמל, מוסדות להשכלה גבוהה, מועצות דתיות, כוללים וישיבות. מדובר  בסכומים המגיעים למאות מיליוני שקלים, מה שמשפיע על מצבן הכספי הקשה של הרשויות.

 

המבקר בדק את הערים אריאל, אשקלון, באר שבע, ירושלים, לוד ורמת גן, מועצה מקומית באר יעקב ומועצות אזוריות עמק הירדן ועמק יזרעאל, שבתחומיהן נמצאים יותר מ-300 נכסים של משרדי ממשלה ומאות רבות של נכסים בבעלות חברות ממשלתיות.

 

ממצאי הבדיקה העלו בין היתר כי עיריית ירושלים לא חייבה כלל את הגופים הממשלתיים באזור קריית הממשלה בתשלומי ארנונה. עיריית באר שבע פועלת על פי שיטת חיוב מלפני 20 שנה לשטחים לא מבונים במסגרתה פטורים חלק מהשטחים מתשלום ארנונה. עוד נמצא כי המרכזים הרפואיים באשקלון ובבאר יעקב חויבו בתשלומי ארנונה מופחתים.

 

עוד קובע המבקר כי המצב החוקי של גביית מסי הארנונה ממשרדי ממשלה ומחברות ממשלתיות באזור יהודה ושומרון טעון הבהרה.

 

לא גובים ארנונה נכונה מחברת החשמל

לגבי חברת החשמל קובע המבקר כי טיפול הרשויות המקומיות בגביית הארנונה מהחברה היה לקוי מיסודו. כך לדוגמה עיריות אשקלון וירושלים מדדו רק חלק מהשטחים של חברת חשמל. מאות תחנות מעבר של החברה לא חויבו בארנונה על ידי חלק מהרשויות המקומיות שאף סיווגו את התחנות שלא לפי הסוגים שפורטו בצווי הארנונה שלהן. לחברת החשמל חוב של 202 מיליון שקל לעיריית ירושלים.

 

בדיקת המבקר מעלה ליקויים דומים באופן טיפול הרשויות בגביית הארנונה ממוסדות וגופים ציבוריים בהם מוסדות להשכלה גבוהה. נמצא שרשויות מקומיות לא חייבו גופים ציבוריים בארנונה על מבנים וקרקעות בהיקף של אלפי מ"ר. מרבית הרשויות המקומיות לא מדדו את שטחי הנכסים וחייבו אותם על סמך מסמכים תכנון ובנייה מיושנים.

 

הנחות מפליגות גם לכוללים ולישיבות

עיריית ירושלים, קובע המבקר לא עשתה במהלך השנים האחרונות פעולות כלשהן כדי לגבות מהישיבות הגבוהות ומהכוללים החייבים לשלם ארנונה את חובם המצטבר, שהסתכם בסוף שנת 2005 בכ-26 מיליון שקל. על פי נתוני העירייה הסכום הכולל של הארנונה שהיה צריך לשלם בעבור הישיבות הגבוהות והכוללים הגיע ב-2005 ליותר מ-9 מיליון שקל, בשעה שהסכום שהועבר באותה שנה עמד על 2 מיליון שקל בלבד.

 

עיריית באר שבע לא חייבה כלל בארנונה את כל 22 הישיבות הגבוהות והכוללים שבתחום שיפוטה. בנוסף קובע המבקר כי על עיריות באר שבע, לוד ואריאל והמועצה המקומית באר יעקב לפעול לגביית חובותיהן גם של המועצות הדתיות שבתחומן.

 

תגובות  

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "ההסכמים עם עיריית אשקלון התבססו על מדידות שנעשו  עבור חברת החשמל על ידי מודדים מוסמכים, הוצגו לעירייה ונבדקו על ידה. החברה לא מנעה ואיננה מונעת מהעירייה לבצע מדידה עצמאית של תחנת הכוח. על בסיס בדיקת משותפת שנערכה על ידי הצדדים נקבעו השטחים הנכונים והאמיתיים לחיובים בארנונה של הנכסים המצויים בתחנות. חברת החשמל משלמת ארנונה בגין תחנות המשנה, על פי הודעות השומה הנשלחות אליה מדי שנה.

 

"החברה כופרת בחוב של כ-200 מיליון שקל לעיריית ירושלים, שכן חוב זה מבוסס על שומה מופרזת ובלתי חוקית. החברה משלמת את חובות הארנונה השוטפים שאינם במחלוקת. חיוב תחנות המעבר עורר במרוצת השנים לאור מאפייניהם והרכבם הייחודי שאלות עובדתיות ומשפטיות מורכבות שהקצינו בשנים האחרונות  כתוצאה מתופעה חדשה חמורה ומצערת במסגרתה זנחו הרשויות המקומיות את עקרונות המינהל התקין והחליטו להנפיק לחברת החשמל בה ראו 'כיס עמוק' חיובים מנופחים, לא חוקיים ולא סבירים שהגיעו לעיתים לשומות הגבוהות במאות ואלפי אחוזים משומות האמת".

 

עיריית באר שבע מסרה בתגובה, כי במבנים חדשים בודקים מפקחים מטעם אגף ההנדסה את התאמת הבנייה לתוכניות ורק לאחר מכן נקבעת הארנונה, כך שיש התאמה. משנת 2005 נמצאים משרדי הממשלה בהליך בדיקה והתאמה של השטחים והסיווגים ובעקבות כך נשלחו הודעות חיוב מתוקנות והנושא נמצא בהליך של השגות ועררים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גבי מנשה
ומי לא משלם ארנונה?
צילום גבי מנשה
מומלצים