שתף קטע נבחר

העונש של לוכד החוחיות: סרטון הדרכה לפקחים

בית משפט השלום בחיפה הטיל עונש יוצא דופן על תושב הגליל שנחשב לאחד מציידי החוחיות המיומנים בישראל, והורשע בציד בלתי חוקי: הוא יצלם סרטון הסברה עבור הפקחים, יחלוק עימם את ניסיונו ומיומנותו ויעזור להם במיגור הציד הבלתי חוקי של ציפורי שיר

הסדר ייחודי שהתקבל בבית המשפט השלום בחיפה יאפשר לעבריין שהורשע בציד בלתי חוקי של ציפורי בר להמיר את עונשו בהפקת סרטון שידריך את אנשי רשות הטבע והגנים כיצד לשפר את מאבקם בציידי ציפורים.

 

האיש, שאחרי שנים רבות של ציד חוחיות הפך למומחה בעל ניסיון רב בתחום, הביע בבית המשפט חרטה על מעשיו והצהיר כי בכוונתו לחזור למוטב ולפנות עורף לעברו. בהסכם בין סניגורו והתביעה, שקיבל את אישור בית המשפט, הוחלט כי במקום עונש הוא ישא בעלות מימון הפקת הסרט, שיסייע לפקחים להתמודד עם התופעה החמורה.

  

הסחר המשגשג בציפורי שיר גובה מחיר כבד מאוכלוסיית החוחיות בישראל. הביקושים הגדולים בשוק מזרימים סכומי כסף גדולים לכיסיהם של הציידים, ובשנים האחרונות מבחינים פקחי רשות הטבע והגנים במלכודות רבות הפזורות ברחבי הארץ.

 

"בזכות שירתה היפה של הציפור היא מהווה גורם משיכה גדול. צייד מומחה יכול לגרוף על ציפור שכזו בין 70-100 שקלים, ובמידה והיא ניחנה בכישורי שירה יוצאי דופן המחיר יכול להאמיר גם ל-2,000 שקל", אמר ל-ynet אלדד פלד, הממונה על האכיפה במחוז צפון של רשות הטבע והגנים. "לצערי, עם הדרישה לציפורים, החלו לצוץ בעשור האחרון גם מומחים לתחום".

 

סוחרים בערכי טבע מוגנים

 

אחד שכזה הוא א', תושב הגליל בן 35, מהציידים הבולטים בתחום שידע לא מעט מפגעים עם החוק בשל כך. "הוא מתמחה בלכידת חוחיות, סוחר בהן ולעיתים גם מבצע הכלאות ביניהן על מנת להגדיל את המכסות למכירה", גילה פלד. "היכולות הגבוהות שלו מאפשרות לו לצוד כמות אדירה של חוחיות מדי יום. המוניטין שלו עשה גלים בקרב עברייני ציד, כך שהדרך היתה קצרה לגריפת רווחים גודלים על חשבון ציפורים מוגנות".

 

הרשות פעלה נגד א' משנת 2005. בחיפוש בביתו נתפסו מספר חוחיות. לאחרונה אוחדו שלושה תיקים פליליים שהיו תלויים ועומדים נגדו בגין עבירות של ציד ומכירה. בבית המשפט הודה א' במעשים והורשע בשבוע שעבר בצייד בלתי חוקי של חיות בר מוגנות, צייד באזור אסור, צייד בשיטות אסורות, סחר בחיות בר מוגנות ואחזקת חיות בר מוגנות ללא היתרים.

 

בבית המשפט הביע א' חרטה על מעשיו והצהיר כי סיים את פרק הציד בחייו. "החלטנו לבחון כיצד ניתן לנצל את הידע הרב שהוא צבר לצורך ההתמקצעות של אנשי רשות הטבע והגנים בטכניקות הלכידה השונות. הדבר עשוי לסייע לנו בביצוע אכיפת חוק טובה יותר", הסביר פלד.

 

בהסכמה בין סניגורו של א' לרשות, ובאישור בית המשפט, הוחלט על הסדר ייחודי: א' יצלם סרטון הסברה המיועד לפקחים ואוכפי החוק ברשות הטבע והגנים והגופים האחרים, ויחלוק עימם את הידע שלו. הוא יציג את שיטות הלכידה השונות, ידגים כיצד ניתן לזהות מלכודות ואיך ניתן לתפוס את הציידים.

 

בית המשפט קבע כי במקום עונש בגין הרשעתו יממן א' את הפקת הסרטון, בעלות של כ-5,000 שקלים. כמו כן הטיל עליו בית המשפט עונש של שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, וקנס על תנאי בסך 15 אלף שקלים למשך שלוש שנים.

 

"הנאשם יזכה לליווי צמוד של איש מקצוע מטעם הרשות, שידריך אותו במהלך הצילומים. אנו מקווים כי נוכל להשתמש בידע ובניסיון שלו כדי להכיר טוב יותר את העבריינים", מסכם פלד. "המטרה שלנו היא למגר את התופעה במהירות האפשרית ולהציל את החוחיות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיר בלבן, התחנה לחקר ציפורי ירושלים
מ-100 עד 2,000 שקל. תלוי בשירה. חוחית
צילום: עמיר בלבן, התחנה לחקר ציפורי ירושלים
מומלצים