שתף קטע נבחר

עתירה: חוק העישון פוגע בזכויות יסוד המעשנים

עו"ד עידו אמגור לא מוכן להפריד בין האלכוהול והעישון בברים ובמסעדות, ועתר לבג"ץ נגד החוק המגן על הציבור מהעישון הכפוי. בעתירתו הוא מציע לפתוח מקומות בילוי נפרדים למעשנים בלבד

"סעיפים בחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים פוגעים בזכויות יסוד של מעשנים ובעלי עסקי אוכל ושתייה" - כך טוען עורך דין מתל-אביב שעתר היום (ג') לבג"ץ נגד החוק להגנת הציבור מהעישון הכפוי הפאסיבי. כעת יידרש בג"ץ לשאלה: "האם העישון הוא זכות חוקתית".

 

עו"ד עידו אמגור, מומחה לתביעות נזיקין, טוען בעתירתו כי החוק פוגע בזכויות יסוד של מעשנים ולא מעשנים במסעדות, בתי קפה, ברים, פאבים ומועדונים, וכן בזכויות היסוד של בעלי עסקים כאלה והעובדים בהם. אמגור מציע "לפתוח מקומות בילוי נפרדים למעשנים בלבד".

 

בעתירה מציין עו"ד אמגור, כי "אוכלוסיית המעשנים בישראל, המונה כיום כ-1,250,000 איש, נהפכה אוכלוסייה נרדפת, אשר קולהּ בשיח הציבורי כמעט ואינו נשמע.

 

"לפני התיקונים, חל החוק רק על בית אוכל שמספר מקומות הישיבה בו היה מעל 20 ושמחצית משטחו הוקצה למעשנים, באזור מוגדר", כותב אמגור וטוען, כי בעקבות התיקונים חל האיסור על המקומות, "בין במבנה מקורה ובין תחת כיפת השמים, כאשר האזור למעשנים הוקטן לרבע ,ובתנאי שיהיה בחדר נפרד".

  

את העתירה מנמק אמגור בכך שבתי עסק רבים לא יוכלו לקיים את החדר הנפרד. לטענתו, מקומות קטנים - כמו ברים ופאבים, "שבהם העישון הוא חלק אינטגראלי מחווית הבילוי במקום" - נפגעים מהחוק. "אין צורך להוסיף מלים לגבי הקשר בין אלכוהול, עישון והנאה במקומות בילוי", כותב אמגור.

 

לפי העתירה, הפתרון הנכון היה להקים בתי עסק נפרדים למעשנים וללא מעשנים, וכך לא ייגרם נזק לאף אחד מהמחנות.

 

יוזם הצעת החוק, ח"כ גלעד ארדן (הליכוד) הגיב לעתירה: "חבל שעורך-הדין העותר אינו מכיר את החוק. האיסור לעשן במקומות ציבוריים קיים כבר 15 שנים.

 התיקון שיזמתי לא משנה דבר בהגדרות היכן אסור או מותר לעשן, וגם כעת ניתן להקצות אזור נפרד למעשנים. האיסור על העישון במקומות ציבוריים - בתי קפה, מסעדות וברים - נחקק ונחתם עוד בימיו של יצחק רבין ז"ל, כשהיה ראש הממשלה.

 

"השינוי היחיד בחוק שיזמתי הוא שכיום - בדומה לרוב המדינות בעולם - קיימת אחריות לאכוף את החוק גם על בעל העסק; חובה שלא הייתה קיימת לפני התיקון. חבל שחלק מבעלי מקומות הבילוי אינם פועלים להקצות אזור מיוחד למעשנים העומד בדרישות החוק, ובכך יבטיחו גם את זכויות המעשנים וגם את זכויותיהם של אלו שבחרו לא לנשום עשן סיגריות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברים למעשנים בלבד? אילוסטרציה
צילום: index open
מומלצים