שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מה זרם לים באשדוד בשבת? האחראים שותקים

  צוללים הבחינו בשבת האחרונה בהזרמה של מים מזוהמים לים בחוף אשדוד ותיעדו את המקרה במצלמה. עדי ראיה נוספים סיפרו ל-ynet על המים השחורים והמסריחים שהוזרמו לים. אך בעיריית אשדוד אומרים שפקחים שהוזעקו למקום לא הבחינו בהזרמה. מה זרם לים, באיזה כמות ומדוע - הגורמים הרלוונטים לא מוסרים מידע

  בשבת האחרונה, בשעות הצהריים, הגיע רוי גוילי (26) תושב אשדוד, לחוף הצפוני בעיר כדי לצלול שם כהרגלו. אך עד מהרה נאלץ רוי לשנות את תוכניותיו. זרם עז של מים מזוהמים שהוזרם לים זיהם את המים ומנע מרוי וחברו שהיה עימו לצלול.

   

  "אני צולל שם הרבה ובדרך-כלל מוזרמים לשם שפכים שיוצרים באזור כתם אדום", שיחזר גוילי. "הפעם בקע מהצינור זרם חזק בצבע שחור, בריח נוראי, שגרם לי ולנוכחים שם סחרחורת אחרי מספר דקות".

   

  רוי הזעיק למקום חברים עם מצלמת וידאו שתיעדו את ההזרמה. ynet שוחח עימם ועם עוד מספר עדי ראיה למקרה וכולם סיפרו על הזרם החזק של המים המזוהמים שהוזרם לים.

   

   

  אחד מהם הוא משה אלגרבלי, תושב העיר, שדג באזור מזה 17 שנה. "מה שקרה שם היה קטסטרופה. היתה שם תערובת של צואה, ביוב ולפי דעתי גם חומרים כימיים".

   

  אלגרבלי אמר כי אין זו הפעם הראשונה בה הוא נתקל בהזרמת השפכים במקום, אך הפעם החליט לקחת מהאזור דגימה ולשלוח אותה לבדיקה במעבדה באופן עצמאי. "אין שום טעם להתלונן בעירייה", הוא אומר בתסכול. "התלוננו כבר אצל המפקח לאיכות הסביבה ופשוט הפעם החלטנו לקחת את העניין לידיים".

   

  אלגרבלי מעיד כי בעקבות הזרמות ביוב נפגעה בעבר אוכלוסיית הדגים באזור. "אין לי ספק שהזיהום הזה פוגע. אי אפשר להתעלם ממה שהלך שם. הדגים פשוט שחו בתוך הזרם השחור במים. זה היה מחריד".

   

  ynet פנה בשאלות ממוקדות לגורמים הרלוונטים בעיריית אשדוד ובמשרד להגנת הסביבה, אך לא קיבל תשובות ברורות באשר לאירוע בשבת. טרם התברר מה בדיוק הוזרם לים, באיזה כמות ומדוע. בעיריית אשדוד טענו כי פקחים שהוזעקו למקום לא הבחינו בהזרמה ובמשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם מכירים את האירוע - מבלי לפרט.

   

  מבדיקת ynet עולה כי מקור המים המזוהמים היה ככל הנראה מכון טיהור השפכים הסמוך, ולפיכך ההערכה היא שמדובר בהזרמה של ביוב. למכון יש היתר הזרמה של ביוב לים, אולם מתגובה רשמית שנמסרה מהמשרד להגנת הסביבה עולה כי המכון ככל הנראה חורג מההיתר שניתן לו. במשרד אמרו כי זה מכבר נפתחה נגד המכון חקירה פלילית בשל חריגות בהפעלתו.

    

  מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: בשבת התקבלה תלונה לפיה יש הזרמה של חומר כהה מצינור שמזרים קולחין לים, בהתאם להיתר שבידי העירייה. נציגי העירייה יצאו למקום ולקחו דגימות, אלא שבזמן הביקורת של נציגי העירייה והפקחים מהמשרד להגנת הסביבה, לא היתה הזרמה. אם אכן היתה הזרמה וימצא מה מקורה, ובמידה ויהיו ממצאים ברורים בנושא - יינקטו הצעדים כנגד המזהמים. במקביל נעשים תחקירים לבדיקת אפשרויות למניעת תקלות, אם היו כאלה, בעתיד.

   

  עיריית אשדוד מייצרת כ-13 מליון קוב מי קולחין בשנה, מתוכם כ-8 מליון קוב מועברים לחקלאות, והיתר מוזרמים לים בהיתר מהמשרד להגנת הסביבה. מדיניות העירייה היא להימנע מכל הזרמה לים ולהעביר את קולחי העיר לשימוש חקלאי ולהחדרה למי התהום.

   

  מי הקולחין של העיר מטוהרים לרמה המאפשרת להעבירם לחקלאות או להחדירם למי התהום אך רשות המים טרם בנתה את הצנורות והמאגרים המאפשרים כניסה של קולחין בימי החורף וניצולם בחודשי הקיץ, מה שמחייב בלית ברירה ובעלות כספית גבוהה, להזרים קולחין לים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים