שתף קטע נבחר

מזוז: לאמץ נורמות להתפטרות אנשי ציבור

בכנס שנערך באוניברסיטת בר-אילן אמר היועץ המשפטי לממשלה כי "עדיף שהתפטרות של שרים על רקע חקירה מתקדמת היתה הופכת לנורמה". מזוז הזכיר כי השרים לשעבר הירשזון והנגבי התפטרו מתפקידיהם לאחר שהוגש נגדם כתב אישום

רמז לראש הממשלה? היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר היום (ה') כי מן הראוי שאיש ציבור שמתנהלים נגדו הליכים פליליים בשלבים מתקדמים לקראת הגשת כתב אישום - עדיף אם היה נוטל אחריות אישית ומתפטר. מזוז אמר כי נורמה כזו קיימת במדינות שונות בעולם. 

 

בכנס שנערך באוניברסיטת בר-אילן, כמה ימים לפני הכרעת המשטרה בעניינו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בפרשת בנק לאומי, אמר היועץ המשפטי לממשלה: "היה עדיף שהתפטרות של שרים על רקע של חקירה מתקדמת, אם ההתפטרות היא במהלך הגשת כתב אישום או בהליכים, היתה הופכת לנורמה. בבריטניה למשל לא קיים חוק כזה - אבל קיימת נורמה. השאלה היא האם נעשה מספיק ניסיון לטפח נורמה שלטונית כזו, קודם לשימוש בכלים המשפטיים. זו אולי שאלה להיסטוריונים". מזוז הזכיר כי השרים לשעבר צחי הנגבי ואברהם הירשזון התפטרו מתפקידם אחרי שהוגש נגדם כתב אישום.

 

לגבי מערכת המשפט בישראל אמר מזוז: "המערכת המשפטית והנורמות המשפטיות לא יכולות ולא צריכות להיות שחקניות בלעדיות ולעיתים גם לא דומיננטיות בעיצוב הנורמות בחברה. החוק הוא לא הכלי היחיד שמספק כלים של עשה ואל תעשה. למשפטיזציה יש מחיר לא מבוטל. עדיפה מציאות שבה פני החברה ומנהיגה פועלים על סמך נורמות של מנהל תקין, מתוך כיבוד של נורמות ציבוריות ואתיות ולא על ידי אכיפה של יועצים משפטיים ובתי משפט".

 

מזוז הוסיף: "המציאות הישראלית היא אנטי תזה לכיוון המחשבה הזה. הציבוריות הישראלית רווית הקרימינלזציה, רואים כל דבר דרך המשפט הפלילי. כמעט על כל פעולה ואמירה איש ציבור נערמות בלשכת היועץ המשפטי פניות לפתוח בחקירה פלילית. דוגמה לכך היא דן חלוץ שמכר מניות ערב המלחמה. ויש עוד עשרות של דוגמאות כאלה. המשפט הפלילי לא נועד ולא מסוגל לתת מענה לכל המורכבויות של המרחב הציבורי".

 

בנושא השחיתות הציבורית אמר היועץ המשפטי לממשלה: "נדמה לי שאצלנו במדינת ישראל מוותרים מהר מידי ובקלות מידי על כל הכלים האחרים ויש מיקוד או בלעדיות במיקוד רק בכלים הפליליים. אני מאמין שמסרים ציבוריים החלטיים בדבר החשיבות המכרעת של טוהר המידות וניקיו כפיים של נבחרי ועובדי ציבור. מסרים שיקבלו מסר חד וברור בחינוך, בתקשורת ובפוליטיקה יש להם אפקט טוב יותר מאשר פעולות אקראיות פליליות".

 

מזוז התייחס גם לתלות של נבחרי הציבור בחברי מפלגותיהם. "התלות הזו נוצלה בשנים האחרונות בידי חברי מרכזי המפלגות. הכוח הזה גם נוצל למסחור כוח ההשפעה שלהם. הם כבר נתנו שירותים בתשלום למי שנזקק לשירותם של פוליטיקאים. חלקם של המקרים כבר בחקירה, חלקם בהרשעות וחלקם בבתי המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מני מזוז. נורמות חדשות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים