שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני: העולם הערבי לא יהיה מעורב במו"מ
  פמליית ראש הממשלה נחתה בוושינגטון, ועם הנחיתה הגדירה שרת החוץ את הציפיות מהעולם הערבי. "הם לא אמורים להגדיר את תנאי המשא ומתן, או להיות מעורבים בו", אמרה - רק לעמוד מאחורי המנהיג הפלסטיני. על סוריה: "השבוע נפריד בין מתונים לקיצוניים. סוריה צריכה להחליט היכן היא בסיפור הזה"

  מסעם של מנהיגי העולם לוועידת אנאפוליס נמשך מאז אמש במרץ, ובצהריים (יום א') נחת בוושינגטון מטוסו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. שרת החוץ ציפי לבני, העומדת בראש צוות המשא ומתן הישראלי לוועידה, אמרה במהלך הטיסה כי "העולם הערבי לא אמור להגדיר את תנאי המשא ומתן או להיות מעורב בו". בתשובה של לבני לשאלה בעניין מה בכל זאת חלקו של העולם הערבי, אמרה שרת החוץ: "אין פלסטיני בעולם שיוכל לעשות פשרה בלי שכל העולם הערבי יעמוד מאחוריו, זה חלק מהאתוס הפלסטיני".

   

  כמעט במקביל יצא לוועידה מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא. "לא יכולה להיות כל נורמליזציה אלא במסגרת היוזמה הערבית לשלום ובמסגרת שלום כולל", אמר. לדבריו, מדובר בפעם הראשונה בה משתתפת הליגה הערבית בוועידה שיש בה גם נוכחות ישראלית במקביל. "נקיים שיחות כנות ונדווח לעולם באשר לכל מה שמתרחש בוועידה", הבטיח.

   

  לבני מצידה אמרה לכתבים הישראלים שנלוו לטיסה כי המשא ומתן העתידי בין ישראל לפלסטינים יתנהל בצורה מתמשכת, ולא ב"התכנסות בבית מלון, עד שיעלה עשן לבן". "התמונה של השבוע הבא תהיה התמונה המפרידה בין מתונים וקיצוניים. נקבל קריסטליזציה של האבחנה בין שני מחנות אלה. סוריה צריכה להחליט, וכך גם החיזבאללה, היכן הם בסיפור זה", הוסיפה.

    

  שרת החוץ העריכה כי בסופו של דבר סוריה אכן תופיע באנאפוליס, אך לא ידעה לומר באיזה דרג. היא הבהירה גם שעל פי תביעת ישראל, סוגיית הגולן לא תופיע בסדר היום הרשמי של הפגישות באנאפוליס. עם זאת, כדבריה, לא מן הנמנע שמדינות ערביות שונות יעלו את הנושא. "הם יעלו גם את נושא ירושלים וגם את הגולן. כל אחד יכול לדבר על מה שהוא רוצה, אבל כשאומרים דיון על הגולן זו הוצאת הדברים מקונטקסט, כי הנושא הישראלי-סורי מורכב הרבה יותר", אמרה לבני.

   

  "יש מי שמגיע, ויש מי שצועק"

  את השבוע המדיני העמוס שעומד בפני המשלחת הישראלית סיכמה שרת החוץ במילים: "אנחנו הולכים לקראת אירוע בהשתתפות כל העולם הערבי, שבא לתמוך בתהליך שבין ישראל לבין הפלסטינים. אני מקווה שגם נתניע תהליכים נוספים בינינו לבין מדינות ערב". לדבריה, "יש מי שמגיע לאנאפוליס ויש מי שצועק ואומר שאסור לעשות שלום. זה כולל את החמאס ואת איראן ואת ארגוני הטרור האחרים".

   

  עם הנחיתה עשו ראש הממשלה ושרת החוץ את דרכם לבית המלון

  בוושינגטון שבו הם שוהים. לבני צפויה לפגוש הבוקר את מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס. שר הביטחון, אהוד ברק, צפוי להגיע הלילה לוושינגטון לאחר נחיתת ביניים בניו יורק.

   

  הבוקר הגיע כבר הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). מטוסו של הנשיא הפלסטיני נחת בנמל התעופה הצבאי אנדרוז שבוושינגטון. בטרם נחת, אמר לכתבים במטוסו: "באתי לאנאפוליס כדי להגשים את שאיפות העם הפלסטיני למדינה עצמאית".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות AP
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. בלי הגדרות
  צילום: פלאש 90
  אולמרט. אנאפוליס מחכה
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים