שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לקראת הוועידה: לייזרים ומחקר חדש בנושא י-ם
  ראש הממשלה והמשלחת הישראלית לוועידת אנאפוליס כבר נחתו בארה"ב, ומירושלים יוצאים שני מסרים בעניין חלוקה אפשרית של בירת ישראל. מחקר חדש גורס כי החלוקה - חרף בעיותיה - אפשרית, ובערב יתקיים מופע לייזר שימחיש את הסכנות הטמונות בה
  על רקע ועידת אנאפוליס - שב הדיון סביב עתידה של ירושלים וצובר תאוצה. הערב (א') יערוך ארגון One Jerusalem אירוע השקה של מסע ציבורי נגד חלוקת הבירה, שבמרכזו מופע לייזרים שימחיש את קירבתן של השכונות הערביות לשכונות היהודיות. מנגד מפרסם מכון ירושלים לחקר ישראל מחקר העוסק בנושא ההיפרדות משכונות ערביות בבירה, ושקובע כי חרף המורכבות וההשלכות הרבות - הדבר אפשרי.

   

   

  מסקנות המחקר הוגשו לקובעי המדיניות הישראלית לקראת כינוס הוועידה באנאפוליס, והוא מדגיש כי היפרדות משכונות ערביות בירושלים אפשרית, ואולם יש לה משמעויות הרות משקל, והשלכות ביטחוניות, כלכליות, פוליטיות ומשפטיות.

   

  "התברר שפרידת ישראל מהשכונות הערביות היא עניין ממש לא פשוט", אמר ישראל קמחי, מרכז מחקרים במכון. "היה קל יחסית להתחתן ב-1967 עם אותן השכונות, וכיום, ב-2007, הרבה יותר קשה להתגרש. ביקשנו לבחון מה אפשר לעשות לאחר 40 שנה של מדיניות הקושרת את החלקים השונים של ירושלים, ויוצרת תסבוכת גדולה ככל האפשר שתמנע הפרדה. זה לא אומר שהדברים בלתי אפשריים."

   

  על פי המחקר, ניתן לבצע הפרדה בדרום העיר ובצפונהּ, אך האזור הקשה ביותר לביצוע הפרדה הוא האגן ההיסטורי סביב העיר העתיקה, המהווה את לבהּ של ירושלים המזרחית. החוקרים גורסים כי היפרדות באזור זה אינה אפשרית משום מורכבותה, ולכן יש לשקול הסדרים חלופיים ובהן ניהול משותף, הכרזה על אוטונומיה פונקציונלית נפרדת או אפשר להצבת מעורבות בינלאומית במקום.

   

  המחקר מזהיר כי הוצאת שכונות מתחומי העיר ושינוי בתוואי הגבולות יפגעו בשכונות הספר במגזר היהודי - ערך הנכסים ירד וייתכן שהדבר יוביל אף לנטישה של בעלי יכולת אל חלקיה הפנימיים של העיר - המרוחקים משכונות ערביות - או לעזיבת העיר. כמו כן מתריע המחקר מפני פגיעה כלכלית של סוחרי העיר העתיקה ומזרח ירושלים, הנובעת מאובדן כוח קנייה של עשרות אלפי תושבים, וכן מאובדן מקורות תעסוקה.  

   

  לייזרים במקום מרגמות וקסאמים

  אנשי ארגון One Jerusalem יציגו הערב עמדה ברורה וחד-משמעית נגד חלוקת הבירה. באירוע שיתקיים בטיילת ארמון הנציב אמורים להשתתף יו"ר הארגון, השר לשעבר נתן שרנסקי; מנכ"ל הארגון, יחיאל לייטר; הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') משה יעלון; הסופרת נעמי רגן וחבר הקונגרס האמריקני, אריק קנטור.

    

  במסגרת האירוע, ייערך מופע לייזרים שמטרתו להמחיש לקהל הרחב כמה קצרים הטווחים בין השכונות הערביות לשכונות היהודיות בבירה - טווחים העלולים לשמש ירי מרגמות, קסאמים ונשק קל. הלייזרים יוצבו בשכונות הערביות בעיר, ויופנו לכיוון השכונות היהודיות. מארגני האירוע מצפים לאלפי פעילים שיבואו להביע מחאתם כנגד חלוקת הבירה. 

   

  One Jerusalem הוקם ערב ועידת קמפ-דיוויד ביולי 2000, במטרה להיאבק בכוונה לחלק את ירושלים בהסכם עם הפלסטינים. מאז פועל הארגון בכל פעם שחלוקת העיר עולה שוב על סדר היום. המארגנים מציינים כי את הקמפיין הקודם נגד החלוקה הוביל מי שעשוי עתה להוביל מהלך שכזה - ראש הממשלה אהוד אולמרט, בזמנו ראש עיריית ירושלים. "ההנחה היא שבאנאפוליס הולכים לדבר על חלוקת העיר, ושמנו לעצמנו מטרה למנוע זאת", הסבירו בארגון. בימים הקרובים יחל הארגון בפעילותו בשטח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראש העיר שנהפך ראש ממשלה
  צילום: פלאש 90
  צילום: גיל יוחנן
  מופע לייזרים להמחשה. שרנסקי
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים