שתף קטע נבחר

"לא להחתים תלמיד ערבי על מגילת העצמאות"

משרד החינוך פתח במבצע להחתמת כל תלמידי התיכון בישראל על מגילת העצמאות, לקראת חגיגות ה-60 למדינה. בתגובה שיגר ח"כ סעיד נפאע מכתב לשרה תמיר, וטען: "החתמת התלמידים הערבים פוליטית, פוגענית ולא חוקית". לשכת השרה: "אף תלמיד לא יחוייב לחתום"

"עלייך לעצור את 'מבצע' החתמת תלמידי בתי-הספר התיכוניים על מגילת העצמאות". כך קורא ח"כ סעיד נפאע (בל"ד) לשרת החינוך, יולי תמיר. במכתב ששיגר בצהריים (יום ג') לשרה קרא לה נפאע לחדול ממבצע החתמת תלמידי התיכון על מגילת העצמאות, במסגרת מבצע שעליו הכריז המשרד לקראת חגיגות 60 שנה לעצמאות ישראל.

 

מתוך המכתב: "החתמת התלמידים הערבים הינה לא רק פעולה פוליטית פוגענית, גם מבחינה חינוכית וגם אנושית, אלא גם עבירה המנועה חוקית על-פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. תלמידי התיכון הינם קטינים, ואינם כשירים לפעולות מסוג זה. כל מי שיגרום ויביא להחתמתם - עובר למעשה על החוק.

 

"לא מן המיותר לציין כי התלמידים הערבים הינם בנים למשפחות אשר על חורבותיהן נולדה 'מגילת העצמאות', ולכן גם אנושית, החתמה שכזו הינה בלתי-נסבלת. אי לכך, משרדך מתבקש לעצור 'מבצע' זה אם החל, ולהימנע מהוצאתו לפועל, אם טרם החל".

 

אין מדובר בעמדה חדשה של בל"ד בסוגייה זו. יו"ר הסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, כבר התבטא ברוח זו בעבר, אלא שהפעם בחרו בבל"ד לפנות במישרין לשרת החינוך.

 

אסתי ברנד, מפקחת רכזת לנושא האזרחות במשרד החינוך: "מבחינת תוכנית הלימוד לאזרחות בכיתות ט-יב' מגילת

העצמאות היא היסוד של לימודי האזרחות במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כל ילד זה הבסיס שלו ולא משנה מאיזה מגזר - יהודי או ערבי. כולם לומדים על מגילת העצמאות כי זו עובדה ולא דבר שמשנים.

 

"מהלימודים על מגילת העצמאות אפשר לצאת לדיון על הבעיות השונות שיכולות להיות קשורות בזה, אבל חשוב ללמוד על המגילה כדי להבין דברים כמו איך קמה מדינת ישראל, מה מקומם של יהודים שלא חיים בישראל, הבסיס החוקתי להקמת המדינה ומיקומם של מיעוטים שונים"

 

מלשכת שרת החינוך נמסר כי "אף תלמיד באף בית ספר לא יחויב לחתום על מגילת העצמאות בניגוד לרצונו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבירה על החוק. נפאע
החתימות המקוריות על מגילת העצמאות
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים