שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס מנסה לשכנע את אבו מאזן: חתום על הצהרה
  שעות לפני פתיחת הוועידה החגיגית באנאפוליס, כששלושת המנהיגים כבר נועדים, התפרסמו פרטים ראשונים על הנאום שיישא הנשיא האמריקני. בלי הרבה הפתעות, ידבר הנשיא על עשורים של סכסוך רווי בשפיכות דמים ועל "קרב על גורל המזרח התיכון". ובינתיים, רייס מנסה לשכנע את אבו מאזן בפגישת המנהיגים: חתום על ההצהרה המשותפת

  "מתנהל כעת קרב על גורל המזרח התיכון", יאמר הערב (יום ג') הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, בנאום שיישא באולם הכדורסל של אקדמיית הצי האמריקני באנאפוליס. סוכנויות הידיעות החלו לפרסם בצהריים פרטים מנאומו הצפוי של הנשיא, הערב. בוש, כך על פי הדיווחים, יאמר כי משימת הקמת שתי המדינות לא תהיה קלה, אחרי עשורים של סכסוך רווי בשפיכות דמים, אך יקרא לישראלים ולפלסטינים לעבוד יחדיו למען עמם. ובינתיים, המשימה אכן אינה קלה. מזכירת המדינה האמריקנית, המשתתפת בפגישה המשולשת בין בוש, אולמרט ואבו מאזן, מנסה לשכנע את הנשיא הפלסטיני לחתום על ההצהרה המשותפת.

   

   

  "הפלסטינים והישראלים מבינים היום שהמפתח להגשמת השאיפות שלהם הוא סיוע לאחר להגשמת שאיפותיו שלו. שני הצדדים זקוקים למדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת-קיימא", יאמר בוש בנאומו, לאחר המפגש המשולש. "מדינה כזו תתן לפלסטינים הזדמנות לחיות חיי חופש, חיי טעם וחיים של כבוד. מדינה כזו תתן לישראלים את מה שהם מחפשים כבר דורות: חיים בשלום עם שכניהם", יאמר הנשיא על פי הפרסומים המוקדמים.


  הפגישה המשולשת. ראש הממשלה, הראיס והנשיא האמריקני (צילום: איי.פי)

   

  אחר הצהריים נחתו ארבעה מסוקים ובהם חברי המשלחות הישראליות והפלסטיניות סמוך לכר הדשא, במגרש הפוטבול באקדמיה הימית באנאפוליס. אולמרט ושני אורחיו נופפו לשלום לצלמים. "יום יפה רבותיי", אמר בוש בטרם הוביל את אורחיו פנימה לשיחה של שלושת המנהיגים וצוותיהם. השלושה צפויים להיוועד לשעה של שיחה בטרם יצאו אל אולם הכינוס המרכזי, שם יינשאו ההצהרות והנאומים - כל אחד בן 20 דקות. במהלך השיחה נכנסה רייס לפגישת המנהיגים, לקחה את אבו מאזן הצידה וניסתה להסביר לו את העמדה הישראלית: זה "take it or leave it" מבחינתם, אמרה לו בניסיון לשכנעו להסכים להצהרה המשותפת.

   

  מסוקי הצי האמריקני ומסוקים של הבית הלבן הובילו את שלושת המנהיגים מוושינגטון לאנאפוליס. הנשיא בוש, במסוקו הנשיאותי, נחת ראשון סמוך לשעה 9:15 (שעון מזרח ארצות הברית), וכעשר דקות אחריו נחתו ארבעה מסוקים נוספים ובהם הפמליות הישראלית והפלסטינית. ברק ולבני הגיעו במסוק אחד וראש הממשלה אהוד אולמרט ואנשי פמלייתו הקרובה במסוק שני. במסוקים הפלסטינים הגיעו הנשיא עבאס, יו"ר צוות המשא ומתן מטעמו אבו עלא, וחבר צוות המשא ומתן יאסר עבד ראבו.

   

  חוששים מנסיונות פיגוע 

  מאות אנשי תקשורת מלווים את הוועידה הבינלאומית באנאפוליס. בתוך האקדמיה הוכשר משטח חנייה ובו עשרות ניידות שידור בלווין. הוועידה באנאפוליס זכתה לעמודים ראשונים בתקשורת האמריקנית הבוקר. בכולם הובעה אופטימיות באשר לסיכויים להתחיל את תהליך השלום בבירת מרילנד.  


  מנופפים לשלום, בפתח הוועידה (צילום: איי.פי)

   

  האקדמיה הימית, המכשירה בשגרה כ-5,000 חניכים לתפקידי קצונה בצי האמריקני, פונתה מחניכיה. האזור הוקף בטבעות אבטחה כבדות. חיילי צי מאיישים מעגל אבטחה ראשון ויחידות לוחמים ימיות על סירותיהן, משייטות במפרץ בצמוד למתחם שבו נערך הכינוס. כל מי שהוכנס אל המתחם הסגור עבר תהליכי בידוק ואישור מדוקדקים. החשש הכבד בארה"ב הוא מניסיון פיגוע באתר עצמו כדי לטרפד את תהליך השלום. 

   

  במהלך הערב אמש נעשו ניסיונות ישראלים פלסטינים אחרונים להגיע להסכמות בנוגע להצהרה משותפת. ניסיונות אלה נכשלו לעת עתה. מזכירת המדינה האמריקנית רייס העבירה לצדדים נוסח בסיסי שעליי יתדיינו במהלך הערב. הדיונים נמשכו גם כאשר שלושת ראשי הצוותים ירדו לארוחת הערב שפתחה את האירוע באנאפוליס, אולם סמוך לחצות הלילה נפרדו הצדדים מבלי שהגיעו להסכמות.

    

  עיקר חילוקי הדעות, לפי מקורות בפמליה הישראלית, הם הסירוב של ישראל לקיומה של ועדה מפקחת אשר תבקר את יישום ההסכמים וההתקדמות במשא ומתן, מחלוקת בנושא הביטחון והתביעה הישראלית החד משמעית למאבק בלתי מתפשר בטרור הפלסטיני גם בעזה וגם ביהודה ובשומרון.

    

  את נאומו יישא הנשיא האמריקני הערב מול נציגים מעשרות מדינות מרחבי

   העולם - ובכלל זה מסוריה וסעודיה. אחריו יעלו לנאום ראש הממשלה אולמרט והנשיא הפלסטיני אבו-מאזן - בנאומים בני עשרים דקות. לאחר שלושת הנאומים המרכזיים, בארוחת צהריים חגיגית, תנאם אדריכלית הוועידה - מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס.

   

  עם סיום הנאום של רייס ישאו באי הוועידה נאומים בשלושה נושאים שנקבעו: תמיכה בינלאומית בתהליך השלום; רפורמה מבנית ובניית יכולת ברשות הפלסטינית; ושלום כולל במזרח התיכון. לנושא האחרון נוספו כפשרה סעיפי משנה, שאיפשרו למעשה את בואה של סוריה לוועידה. אלה כוללים את ערוצי השיחות הנפרדים בין ישראל לשכנותיה, כמו גם קידום נורמליציה בין ישראל למדינות ערב.

   

  בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות AP
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדינה פלסטינית - המפתח
  צילום: איי אף פי
  הצוותים מגיעים
  צילום: איי פי
  צילום משותף
  צילום: איי אף פי
  מומלצים