שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

"עכשיו לליברמן וישי נגמרו התירוצים"

על רקע הצהרת אנאפוליס והנאומים שבעקבותיה, תוקפים בימין את ש"ס וישראל ביתנו. גם בשמאל מפקפקים ברצינות כוונות אולמרט "כל עוד הקואליציה נותרה על כנה". אלי ישי מגיב: "ירושלים מחוץ לכל דיון"

"עתה - לליברמן וישי נגמרו התירוצים, הם מוכרחים לחדול מלהעמיד פני בת יענה ולברוח מהקואליציה כל עוד נפשם בם". כך הגיב הערב (יום ג') יו"ר המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, להצהרה המשותפת ולנאומי ועידת אנאפוליס. למרות המופע המרשים של תמיכה בינלאומית, הימין בישראל מפקפק ביכולת להגיע להסכם עם הפלסטינים. גם בשמאל מסרבים להתרשם ואומרים כי שעת המבחן עדיין לפנינו.

 

"הדברים שנאמרו היום באנאפוליס מדאיגים ומוכיחים כי מדינת ישראל עומדת בפני מכירת חיסול - בגולן ביו"ש, ובעיקר בירושלים", אמר אורלב. סגן ראש הממשלה, אלי ישי, הבהיר מצידו כי ירושלים מחוץ לכל דיון. "כל צד הציג בנאומו את חלומו והשאלה היא לאיזו מציאות נתעורר", אמר. "המנהיגות הפלסטינית עד היום לא הצליחה ליישם את התנאי הראשון למפת הדרכים - פירוק ארגוני הטרור מנשקם. אני תומך בשלום עם פרטנר אמיתי, אך כעת מדובר בפרטנר וירטואלי". 

 

 

בליכוד אמרו כי שלושה מנהיגים חלשים נתנו הצהרות ריקות מתוכן. "מדובר בשלושה ברווזים צולעים שמשחקים בנדמה לי", אמר ח"כ סילבן שלום. "המחשבה שניתן להגיע להסדר קבע תוך שנה זו בדיחה עצובה. האם מישהו מאמין שאבו מאזן יקבל את מה שערפאת דחה? או שמא חושבים שהוא יסכים לקבל פחות? הפערים גדולים מדי מכדי לצאת בהצהרות כה גדולות. נקודת הפתיחה שלהם היא גם נקודת הסיום. כפי שהיה עם ערפאת כך יהיה גם עם אבו מאזן - הוא לא יזוז מילימטר".

 

ומה אומרים בישראל ביתנו, חברת הקואליציה? ח"כ דוד רותם אמר כי "הקווים האדומים ברורים. לא נסכים ללכת להסכם קבע אם הטרור לא ימוגר. לא תהיה פשרה בירושלים. אם תהיה פשרה, זו תהיה פשרה בדמות חילופי שטחים ואוכלוסיה בשכונות הקצה הערביות ולא בירושלים עצמה. וזה כאמור – רק לאחר שימוגר הטרור".

 

בשמאל מרוצים, אך טוענים כי שעת המבחן עוד לפנינו. ח"כ אבשלום וילן (מרצ), אמר:

"שלושת המנהיגים אמרו את הדברים הנכונים והמבחן האמיתי עוד לפנינו, האם אכן ניתן יהיה לתרגם זאת לשפת המעשה וחידוש התהליך המדיני".

 

יו"ר מרצ, יוסי ביילין, בירך על נאום רה"מ באנאפוליס. "אולמרט לא עשה לעצמו חיים קלים", אמר ביילין. " אם אולמרט מתכוון באמת לכל מה שאמר, ברור לו שהקואליציה בראשה הוא עומד, רחוקה מאוד מכך והיא תהיה נטל על צווארו בכל התקדמות לשלום. כל עוד קואליציית ליברמן-ישי תישאר על כנה, אי אפשר יהיה להאמין לרצינות כוונות רה"מ, כאשר יש לו בכנסת הנוכחית רוב ברור לשלום".

 

שר בכיר ממפלגת קדימה אמר בתגובה להצהרת אנאפוליס כי "האירוע היה יפה וגם הנאומים, אבל לאף אחד לא ברור לאן זה הולך. הסיבות שמנעו מוועידת אנאפוליס להיות מהותית יהיו קיימות גם לאחריה". השר ציין כי "אי-אפשר ללמוד כלום מהוועידה. מה שקרה לפניה לא מנבא טובות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרטנר וירטואלי?
צילום: רויטרס
אין תירוצים. אורלב
צילום: ניב קלדרון
ירושלים מחוץ לדיון. ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים