שתף קטע נבחר

קובה: האם פידל קסטרו יישאר בשלטון?

חברי מועצת העיר סנטיאגו דה קובה בחרו בפידל קסטרו לנציגם לבחירות לאסיפה הלאומית של קובה. קסטרו, שייצג את סנטיאגו באסיפה מאז 1976, צריך להיבחר כחבר באסיפה הלאומית אם ברצונו להישאר כנשיא קובה. עם זאת, לא ברור אם הוא בריא דיו כדי לחזור לשלטון אחרי כמעט שנה וחצי של היעדרות

המהפכן הקובני הקשיש פידל קסטרו התמנה היום (א') כמועמד בבחירות לאסיפה הלאומית של קובה - צעד המאותת כי המנהיג החולה אינו מתכוון לפרוש מתפקידו כשליט המדינה חרף מצבו הבריאותי המעורער.

 

קסטרו בן ה-81 העביר את סמכויות השלטון באופן זמני לאחיו הצעיר, שר ההגנה ראול קסטרו, לפני 16 חודשים - בטרם אושפז כדי לעבור ניתוח דחוף במעיו. מאז לא נראה קסטרו בציבור, והממשלה מסרבת למסור פרטים על מחלתו או מצבו הבריאותי. כדי להישאר מבחינה פורמלית כנשיא, עליו להישאר חבר באסיפה הלאומית.

 

לקול קריאות "יחי פידל!", הצביעו חברי המועצה בעיר סנטיאגו פה אחד ואישרו את מועמדותו של קסטרו כנציגם בבחירות לפרלמנט הצפויות ב-20 בינואר. מאז 1976, ייצג קסטרו את העיר סנטיאגו, ערש המהפכה שאותה הוביל שבה הפך את קובה למדינה קומוניסטית.

 

מחלתו אילצה אותו להרפות ממושכות השלטון לראשונה מאז המהפכה, ומקורביו סיפרו כי בשלב מסוים היה על סף מוות. עם זאת, מצבו הבריאותי השתפר, ופרשנים טוענים כי הוא עדיין מושך בחוטים מאחורי הקלעים.

 

"במהלך תקופת החלמתו, נותר קסטרו מעורב באופן אקטיבי בהחלטותיה האסטרטגיות של קובה", נכתב בביוגרפיה שצורפה לטפסי המועמדות של קסטרו. בביוגרפיה נכתב עוד כי המהפכן עדיין נותר "פעיל מבחינה אינטלקטואלית" וכי הוא עדיין ממשיך לכתוב מאמרים על הבעיות הבוערות שניצבות בפני קובה ובפני המין האנושי כולו. בשנה האחרונה פרסם קסטרו יותר מ-60 טורים בעיתונות הממשלתית, ובאף לא אחד מהם העלה את האפשרות שלא יהיה חלק מעתידה של ארצו.

 

במושבה הראשון של האסיפה הלאומית החדשה, במרס הקרוב, תידרש האסיפה לאשרר את התפקידים הפוליטיים הבכירים במדינה - ואז תוכרע השאלה המעניינת מכל, האם קסטרו יפרוש מתפקידו או לאו. "העובדה שנבחר כמועמד בבחירות לאסיפה הלאומית אינה בהכרח קובעת כי קסטרו ייבחר למועצת המדינה של קובה, הגוף המבצע הבכיר במדינה", אמר

גורם קובני רשמי.

 

מאז שאושפז, הופיע קסטרו רק בתצלומים רשמיים ובסרטוני וידיאו שהוקלטו מראש. הוא נראה חלוש ורזה, ושיערותיו האפירו. לא ברור אם הוא חזק דיו כדי לשוב לשלטון. אם יהיה חולה מדי - תוכל האסיפה הלאומית למנות באופן רשמי את ראול קסטרו למחליפו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו. לא ברור אם הוא מסוגל לחזור לשלוט
צילום: איי פי
מומלצים