שתף קטע נבחר

מזוז: העברת השיריוניות לא מצריכה אישור הכנסת

בתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ נגד העברת השיריוניות לרשות הפלסטינית, טען נציג היועץ המשפטי לממשלה כי מדובר בהחלטה מדינית שלא צריכה לקבל את אישור הכנסת וועדת החוץ והביטחון. בנוסף נטען כי מדובר בנושא שאינו שפיט

המדינה טוענת כי ההחלטה על העברת השיריוניות לרשות הפלסטינית, אושרה לאחר שראש הממשלה אהוד אולמרט התייעץ עם שר הביטחון אהוד ברק, ולאחר ששמע את עמדות גורמי הביטחון ונימוקיהם, תוך מתן משקל למכלול השיקולים הרלוונטיים לנושא. כך עולה מתשובת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהוגשה היום (ג') לבג"ץ בעתירה שהוגשה נגד העברת השיריוניות. המדינה מבקשת לדחות את העתירה על הסף.

 

לפני שבועיים אישר ראש הממשלה להעביר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה 25 שריוניות, כמחווה לאבו-מאזן לקראת ועידת אנאפוליס. את כלי-הרכב המשוריינים הציעה רוסיה להעביר לרשות הפלסטינית כבר לפני שנתיים. ואולם, בצה"ל ובשב"כ התנגדו נחרצות למימוש ההצעה, מחשש שהציוד ייפול לידי ארגוני הטרור. עם השתלטות חמאס על רצועת עזה, גברה ההתנגדות.

 

בתשובת המדינה לעתירת מפלגת "התקווה" נטען עוד כי הפנייה לבג"ץ נעשתה, עוד לפני שהמפלגה פנתה לגורמים שאישרו את ההחלטה. "העתירה מבוססת כל כולה על פרסומים וידיעות מכלי התקשורת, מבלי שהעותרים הצביעו על ניסיון כלשהו מטעמם לברר את נכונות הפרטים המובאים בעתירה או את מידת דיוקם ומחמת היותה נעדרת כל עילה משפטית".

 

עוד נטען בתשובת המדינה, שהוגשה על-ידי עו"ד אבינעם סגל-אלעד - עוזר לפרקליט המדינה - כי מאחר שמדובר בהחלטה של ראש הממשלה הנוגעת כל כולה לניהול ענייניה השוטפים של הממשלה במסגרת היחסים בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית, לא מוטלת חובה משפטית להביא את החלטת ראש הממשלה לדיון בפני ועדת חוץ וביטחון ולאישור מוקדם של הכנסת, כמבוקש בעתירה. עוד נטען כי אין כל חובה להעביר את ההחלטה גם לאישורה של הכנסת.

 

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב עוד כי בג"ץ לא אמור לדון בכלל בנושאים מדיניים. "החלטת ראש הממשלה כרוכה בטבורה ביחסי החוץ של מדינת ישראל, ובענייני מדינה וביטחון מובהקים וככזו, היא מאותם עניינים, שעל פי ההלכה הפסוקה בית המשפט הנכבד אינו נוהג להידרש אליהם, בשל היותם עניינים מדיניים מובהקים. מדובר, אפוא, בשאלה מדינית מובהקת, היורדת לשורש יחסי החוץ והביטחון של המדינה, הנתונים לסמכותה של ממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטרים פלסטינים. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים