שתף קטע נבחר

מזכ"ל העבודה: אהוד ברק פחדן, אני מתבייש בו

אחרי פיטורי מקורבו של יו"ר העבודה, אלדד יניב, הפרקליט המודח אינו נח לרגע וממשיך ליצור קואליציות נגד ברק. עכשיו הגיע תורו של ידידו הטוב של יניב, המזכ"ל איתן כבל, שיוצא בשיחות סגורות במתקפה חסרת תקדים על יו"ר מפלגתו: "ברק מתנהג כמו פרנואיד. כולם מנסים לחבק אותו, אבל הוא דחה את החיבוק"

"ברק מתנהל כמו אדם מפוחד. אני מתבייש מכל ההתנהלות הזאת" - את הביקורת הקשה הזאת נגד יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, לא השמיע איש אופוזיציה וגם לא פעיל זוטר במפלגה. הביקורת הזאת נשמעת בשיחות סגורות מפיו של לא אחר מאשר מזכ"ל העבודה, איתן כבל.

 

הביקורת נמתחת על ברק על רקע החלטתו לסלק את עו"ד אלדד יניב מתפקיד ראש מטה מפלגת העבודה והרחקתו המוחלטת ממנו. החלטת ברק עוררה סערה בקרב חברי העבודה ויצרה כמה "תאי פעולה" בתוך המפלגה, הפועלים נגד היו"ר.

 

ימים ספורים לאחר שברק סילק את יניב - היועץ לשעבר לא נח לרגע, והוא ממשיך לבחוש בתוך הנעשה במפלגה, וליצור קואליציות נגד היושב ראש.

  

כבל, חברו הקרוב של יניב, חש בימים האחרונים כי ברק פועל מאחורי גבו בניסיון לפגוע בסמכויותיו ובתפקידו באמצעות שינויים בחוקת המפלגה. בשיחות סגורות, שתוכנן מתפרסם כאן לראשונה ובאופן בלעדי, מתבטא כבל בחריפות יוצאת דופן נגד ברק. "כל החוקה הזאת היא שלי", אמר כבל למקורבים.

 

לדבריו, "אני עמל עליה כבר המון שנים, ומה שיצא לי ממנה בשנה האחרונה זה רק פגיעות. ברק הדליף לתקשורת דברים שלא היו ולא נבראו, ואני נדפקתי מזה. ועכשיו, הוא רוצה לרוקן את סמכויות המזכ"ל מתוכן. זה לא יקרה".

  

"נשכבתי בשבילו על הגדר"

כבל מאשים את ברק כי הוא פועל כאילו שהוא מבקש להישאר שר ביטחון או יו"ר האופוזיציה. "אם הוא רוצה להיות ראש ממשלה, הוא לא צריך להתעסק עם הדברים האלה", אמר כבל לאנשיו בשיחות סגורות. "הוא מתעסק עם הסמכויות של המזכ"ל כאילו שהוא רוצה להיות יושב ראש אופוזיציה. אם הוא יהיה ראש ממשלה, בכלל לא יהיה לו זמן להתעסק עם המפלגה. אני מתבייש מכל ההתנהלות הזאת".

 

מזכ"ל המפלגה אמר עוד: "חטפתי גם בתוך המפלגה בגלל החוקה. הגנתי על ברק עד שלב מסויים, נשכבתי בשבילו על הגדר. אבל יש גבול. מספיק. עד עכשיו ראיתי הכל ממבט משפחתי, מתוך כוונה ותוכנית לשקם את הבית. אבל ברק מתנהל כמו אדם מפוחד, למרות שאני בא ממקום נקי ונקי דעת".

  

כבל, שהצטרף למחנהו של ברק לפני הפריימריז למרות הביקורת החריפה שנמתחה נגדו, אמר כי בחודשים האחרונים הוא עשה הכל כדי לסייע לברק. "כל זמן שהיתה תחושה שהולכים בדרך משותפת, אז ויתרתי לו בהרבה דברים", אומר כבל. "אני לא חייב לו כלום. הוא חייב לי, יותר מאשר לכל האנשים האחרים. הוא חייב לי ולאח שלי על מה שעשינו לו", אמר בשיחותיו.

 

"ברק פתח חזית עם האדם הלא נכון"

אחיו של כבל, בועז, שימש כיועצו של עמיר פרץ במשך שנים ארוכות, אולם שבועות ספורים לפני הפריימריס לראשות העבודה נפרד מפרץ, ועבר לסייע לברק. שבועות ספורים לאחר שנכנס ברק למשרד הביטחון, קיבל בועז כבל הודעה באמצעות מכשיר הביפר שלו כי הוא מפוטר.

 

"אהוד פתח חזית עם האיש שהכי לא היה צריך לפתוח איתו חזית", אומר המזכ"ל כבל. "אני יודע שברק מנסה לפגוע בסמכויות שלי. זה לא שטויות. אבל הוא לא יכול, גם אם הוא רוצה. החוקה מוכנה מזמן, אבל אני לא אכניס לתוכה דברים שפוגעים בי. אני לא משוגע. החוקה כרגע מוקפאת. אני לא ילד קטן, והדברים נמצאים בשליטתי. אין לי ממה לחשוש, ואני לא חושש מאף אחד. ברק מתנהג כמו פרנואיד. כולם מנסים לחבק אותו, אבל הוא דחה את החיבוק".

 

מקורבי ברק מסרו בתגובה, כי "אין שינוי בסמכויות המזכ"ל בחוקה הישנה או בחוקה החדשה - המזכ"ל שואב את כוחו ממזכירות הלשכה. צר לנו ששר לשעבר וח"כ בהווה מוסת על-ידי גורמים שמטרתם לפגוע ביושב ראש". עוד נמסר כי "יו"ר המפלגה נחוש להעביר את החוקה שמטרתה לאפשר את חזרתה של מפלגת העבודה לשלטון".

 

המתח בין ברק ובין בכירי העבודה פורסם בשבוע שעבר ב-ynet, על רקע ביקורת חריפה שמותחים חברי כנסת על יושב ראש המפלגה. הבכירים התלוננו כי ברק "לא רוצה מספיק להיות ראש ממשלה". מערכת היחסים בין ברק ובין בכירי מפלגתו עכוורה, ותחושת יאוש מלווה את תומכיו של ברק במפלגה מהתנהלותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבל. "לא חייב כלום לברק"
צילום: עופר עמרם
ברק. פיטר את יניב
צילום: אלון רון
מיכאל קרמר
יניב. הולך הביתה
מיכאל קרמר
מומלצים