שתף קטע נבחר

עו"ד ששון: ועדת המאחזים עלולה לגרום נזק קשה

שעות לפני שוועדת השרים לענייני מאחזים תדון בהצעה שהכין משרד המשפטים להסדרת הנושא - אומרת מחברת דו"ח המאחזים כי ההצעה שעל הפרק סותרת את המסמך שחיברה: "זה ניסיון נוסף להלבין את הבנייה הבלתי חוקית בשטחים"

"הטיוטא שיציג משרד המשפטים בוועדת השרים למאחזים הבלתי חוקיים, עומדת בניגוד לדו"ח המאחזים שהגשתי לראש הממשלה אריאל שרון, ושהממשלה סמכה ידיה עליו". כך אמרה אמש (יום ב') ל-ynet, עו"ד טליה ששון, שחיברה לפני כשנתיים וחצי את הדו"ח בנושא.

 

ועדת השרים תתכנס הבוקר לדיון במהלך פינוי המאחזים הבלתי-חוקיים, לאחר שישראל התחייבה לפעול בנושא, במסגרת הצעדים שלקחה על עצמה, בין היתר במהלך ועידת אנאפוליס. עו"ד ששון טוענת כי "אם הוועדה תהפוך את טיוטת משרד המשפטים להצעת ממשלה, היא עלולה לגרום לנזק בינלאומי קשה לישראל. זאת, על רקע שתי ההתחייבויות הכתובות למזכירת המדינה קונדוליזה רייס בנושא הנדון".

 

הדו"ח שחיברה ששון פורסם לפני למעלה משנתיים וחצי והוצג בו פירוט של כ-105 מאחזים לא מורשים, 54 מהם הוקמו על קרקעות השייכות לפלסטינים. הדו"ח ביקר את פעולות משרדי הביטחון והשיכון בנושא וששון אמרה בשעתו כי "הפרה כה בוטה של החוק עלולה לפגוע במשטר הדמוקרטי".

 

דבריה הקשים של ששון נאמרו שעות לפני כינוס ועדת השרים בראשות המשנה לראש הממשלה, חיים רמון. בדיון יסקור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלאס, את טיוטת הצעתו להסדרת הבנייה בשטחי יהודה ושומרון.

 

חברי הוועדה סרבו להתייחס לנקודות שיעלו בישיבה והיחידה שהייתה מוכנה לומר את דברה, היא עו"ד ששון, הזועמת על מה שהיא מכנה "ניסיון נוסף להלבין את הבנייה הבלתי חוקית בשטחים ובתוכה המאחזים הבלתי מורשים".

 

"ישראל התחייבה לא לבנות במאחזים"

ששון סיפרה כי כבר לפני חודשיים העבירה את הערותיה לטיוטה המוצעת ליו"ר הוועדה, חיים רמון. "בחלקים ניכרים שלה - הטיוטה עומדת בניגוד לדו"ח המאחזים. היא מאפשרת בנייה רחבה בשטחים, ללא צורך באישור הממשלה. היא מאפשרת גם בנייה סביב המאחזים הבלתי חוקיים, שיוותרו שכאלה על פי כל כלל ודין, ישראלי ובינלאומי".

 

עו"ד ששון, שתשתתף בדיון בוועדת השרים, טוענת כי אינה בטוחה שפרטי ההצעה חוקיים. "הם בוודאי לא בריאים ולא תקינים והמשמעות הבינלאומית שלהם ברורה - ותגרום נזק לישראל". היא מציינת כי לשכת ראש הממשלה נתנה כבר פעמיים התחייבות כתובה בנושא למזכירת המדינה רייס. "הייתה במכתבים אלה התחייבות ברורה לא לבנות בשטחי יהודה ושומרון מעבר לקו ההרחבות, לא לבנות במאחזים הלא מורשים, ולהנפיק החלטת ממשלת שתעשה את ההפך, קרי תפנה את המאחזים", אמרה.

 

כזכור, בימים האחרונים עלתה מחלוקת חדשה-ישנה עם הפלסטינים, כאשר משרד השיכון

פרסם מכרז לבניית 307 יחידות דיור בהר חומה שבמזרח ירושלים. ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אבו עלא, האשים את ישראל כי היא מחבלת במגעים. גם מזכ"ל האו"ם ומזכירת המדינה הביעו אי נחת בהקשר זה וטענו כי הבנייה החדשה "לא עוזרת" לתהליך.

 

עו"ד ששון מציינת לסיום כי "מילוי השטח בעוד מאחזים ובנייה בלתי חוקית, לא עולה בקנה אחד עם התחייבות ישראל לארה"ב, או המחוייבות שלה על פי שלב א' במפת הדרכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד ששון. צופה נזק קשה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים