שתף קטע נבחר

הכנסת סערה: ערבי יהיה יו"ר ועדת הביקורת?

ועדת הכנסת דנה בהצעה כי יו"ר הוועדה לביקורת המדינה יהיה תמיד חבר אופוזיציה. הדיון הפך סוער, בגלל האפשרות שבשעת מצוקה, כשכל הסיעות הציוניות יתאחדו לממשלת חירום, היו"ר יהיה ערבי. ח"כ יואל חסון: "זו סכנה לביטחון המדינה". ח"כ זהבה גלאון: "הכנסת לא יכולה לעשות דה-לגיטימציה למי שנבחר כדת וכדין רק מטעמים גזעניים מפלים"

ועדת הכנסת דנה היום (ג') בהצעה לשינוי תקנון הכנסת בעניין מילוי תפקיד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה. על פי ההצעה - וכחלק מרפורמה מקיפה בעבודת הכנסת - יו"ר הוועדה לביקורת המדינה יהיה מסיעות האופוזיציה.

 

משמעות הדבר היא כי בנסיבות מסוימת, ובעיקר בשעת חירום במדינה, ימלא את התפקיד ח"כ ערבי. עם זאת, על פי ההצעה, הוועדה תהיה רשאית לבחור יו"ר לוועדה שאינו חבר אופוזיציה, אם הודיעו על כך יותר ממחצית מחברי הכנסת מסיעות האופוזיציה.

 

הדיון בוועדת הכנסת עורר ויכוח סוער ורבים הזדעזעו מעצם הרעיון. מ"מ יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון (קדימה), התנגד נחרצות לאישור הסעיף. "אני מתנגד להחלטה גורפת, שעל פיה יו"ר ועדת הביקורת יהיה באופן אוטומטי חבר אופוזיציה", אמר חסון. "אם מחר תקום ממשלת אחדות או ממשלת חירום, שתורכב מרוב סיעות הכנסת, סביר להניח שהיחידים שיישארו באופוזיציה זה קבוצת המפלגות הערביות האנטי-ציוניות.

 

"מבחינתי, להציב מטעמן אדם שיכהן כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה זה סכנה לביטחון המדינה. מדובר בתפקיד רגיש מאוד בתחומים רבים; היו"ר נחשף לחומרים סודיים ביותר ומשמעותיים לביטחון המדינה. מהניסיון הלא כל כך רחוק - כמו במקרה בשארה - אני לא סומך על האנשים האלה שיעמדו בראש הווועדה לביקורת המדינה, וייחשפו לחומרים ביטחוניים-סודיים.

 

"הצטערתי לשמוע כל מיני יפי-נפש בוועדה שניסו להיות נאורים על חשבון ביטחון המדינה. כאשר ביטחון המדינה עומד על הפרק, אני נחוש, קשוח ולא מנסה להראות נאור ופתוח".

 

"לתת ביטוי לכל חלקי האוכלוסייה"

חברת אחרת בוועדה, ח"כ זהבה גלאון (מרצ), זועמת. "חברי קואליציה חדשים עוד לא למדו שהכדור הוא עגול - פעם אתה בקואליציה ופעם אתה באופוזיציה. גם כשאתה בקואליציה, אתה צריך לזכור שאזרחי ישראל הערבים מהווים 20 אחוז מהאוכלוסייה כאן. הם שלחו את הנציגים שלהם באופן דמוקרטי לכנסת. הכנסת לא יכולה לעשות דה-לגיטימציה למי שנבחר כדת וכדין רק מטעמים גזעניים מפלים, ורק מטעמים שזה לא מתאים לשלטון. דמוקרטיה היא ייצוגית, ודמוקרטיה ייצוגית צריכה לתת ביטוי לכל חלקי האוכלוסייה".

 

ומה חושב על כך היו"ר הנוכחי של הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל)? "כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה אני נחשף מתוקף החוק לסודות הביטחוניים הכמוסים ביותר של מדינת ישראל", אמר אורלב. "יהיה זה חוסר אחריות משווע אם בשעת חירום או מלחמה - בעת שכל המפלגות הציוניות יצטרפו לממשלה - תופקד ראשות הוועדה בידי חבר כנסת שאינו מוכן להצהיר על נאמנותו למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ושיש סכנה שייחשף לסודות ביטחוניים. במקרים אלה צריך להימצא מנגנון שייאפשר שיו"ר הוועדה יהיה חבר קואליציה".

 

לאחר עימות סוער בוועדה הוחלט להסיר את הנושא מסדר היום, ולהעלותו לדיון מחדש לאחר התייעצות עם הסיעות השונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יפי-נפש". חסון
צילום: חיים צח
"הכדור הוא עגול". גלאון
צילום: דודי ועקנין
"חוסר אחריות משווע". אורלב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים