שתף קטע נבחר

קסטרו רומז על פרישה: לא אעמוד בדרך הצעירים

במכתב שהוקרא בטלוויזיה הממלכתית כותב מנהיג קובה הקשיש לאזרחי ארצו כי אין בכוונתו להיאחז בכס הנשיא. "ברצוני להעביר את רעיונותיי הלאה", הצהיר. מדובר ברמז ראשון על כוונת פרישה של קסטרו, אולם אין מדובר במכתב התפטרות רשמי

מנהיג קובה הקשיש, פידל קסטרו, חש חובה שלא לעמוד בדרכם מנהיגים צעירים יותר. קסטרו רמז הלילה (יום ג') על כוונתו לפרוש סופית באיגרת שהוקראה בשמו בטלוויזיה הקובנית.

 

קסטרו מתאושש במקום לא ידוע מניתוח שעבר במערכת העיכול. הוא לא נראה בציבור מאז שהודיע ב-31 ביולי אשתקד כי הוא נאלץ להתאשפז לצורך הניתוח והעביר את סמכויות השלטון לאחיו הצעיר, שר ההגנה ראול קסטרו.

 

במכתב ששיגר נאמר כי אין בכוונתו להיאחז זמן רב בכס הנשיא. "חובתי הבסיסית היא לא לדבוק בכס השלטון, ועוד פחות מזה - לעמוד בדרכם של צעירים יותר. ברצוני להעביר הלאה את חוויותי ורעיונותי, ואת הערכים הצנועים שקרמו עור וגידים בתקופת חיי", הצהיר.

 

לא מדובר במכתב התפטרות רשמי ובשלב זה עדיין לא ברור אם בכוונתו של קסטרו לגבות את דבריו בפעולה ממשית. עם זאת, ייתכן שהעובדה שקסטרו בחר להשתמש במונח "צעירים" מאותתת כי הוא אינו סבור שאחיו ראול יתמנה ליורשו.

 

מוקדם יותר החודש הוכרז הנשיא הנבצר כמועמד לאסיפה הלאומית של קובה, מהלך שנתפס על ידי רבים כרצון להישאר בשלטון בעתיד הנראה לעין. לפי חוקי קובה, על קסטרו להיבחר לאסיפה אם ברצונו לשמור על תפקידו כנשיא מועצת המדינה. הבחירות הכלליות אמורות להתקיים ב-20 בינואר.

 

לפני כחודשיים העניק קסטרו ראיון לתקשורת הקובנית, ובו התייחס למצב בריאותו הרעוע: "ובכן, הנה אני". הוא לא מסר פרטים נוספים, אך לעג לשמועות שנפוצו ביחס אליו. "הם אמרו שאני גוסס, שאני אמות בקרוב - איש אינו יודע מתי הוא ימות".

  

במהלך השנה האחרונה פורסמו צילומים וסדרת מאמרים תחת הכותרת "הרהורים של המפקד העליון", פרי עטו של מנהיג המהפכה בקובה. עם זאת, פניו של קסטרו לא נראו בתקשורת. במאמרו האחרון אשר פורסם בשבוע שעבר, תקף קסטרו את מדיניות ארה"ב וטען כי היא נכשלת במכוון במניעת התקפות טרור על אדמתה כדי להצדיק את מלחמתה בטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו. לא נאחז בכסא
צילום: איי פי
מומלצים