שתף קטע נבחר

מופז הציע שינוי בבדיקות ו"הקפיץ" את הערבים

שר התחבורה הציע להגדיר מדדים חדשים לבדיקות בנתב"ג, במקום המיון לפי לאום - בהם גיל, מקצוע ושירות צבאי. חברי הכנסת הערבים לא אהבו את ההצעה. "במקום להציע כאלה הצעות, אפשר לקצר את התהליך, ולשים על אזרחי המדינה חותמת", אמר ח"כ ברכה

שיוויון אמיתי - או מכבסת מילים? חברי כנסת מהסיעות הערביות הגיבו היום (ד') בגיחוך להצעתו של שר התחבורה, שאול מופז, הגורסת כי יש לשנות את הקריטריונים למאפייני הבידוק הביטחוני בנמל התעופה בן-גוריון ולא להסתמך יותר על סעיף הלאום.

 

נושא הבידוק הביטחוני עולה לעיתים, בשל טענות לאפליה וגזענות מצד הבודקים הביטחוניים כלפי אזרחים ערבים. השר מופז שביקש לנסות לפתור את הבעייה, עשה לטענת הערבים בדיוק ההיפך. שר התחבורה הציע כי יוגדרו מדדים חדשים לבדיקות - בהם גיל, מקצוע ושירות צבאי.

 

יו"ר תנועת חדש, מוחמד ברכה, אמר: "במקום להציע כאלה הצעות, אפשר לקצר את התהליך, ולשים על אזרחי המדינה חותמת. כך נפתור את הבעיה. כשר תחבורה הייתי מצפה ממופז לטפל בהפסקת ההתנכלויות לאזרחים הערביים בנתב"ג ולא לקטלג אותם לאומית, באמצעות הגדרה של שירות צבאי".

 

יו"ר תנועת בל"ד, ג'מאל זחאלקה הוסיף: "מדובר במכבסת מלים. מכונת אפליה וגזענות עובדת ומשתפרת עם הזמן. כל מכבסות המלים לא יעזרו, רק יתארו את הבעיה במלים אחרות. זו החלטה שמיפה את המציאות הקשה בה נתון האזרח הערבי, אך לא משנה אותה. החשש שלי שהתנאים האלה יועתקו לכל מקום. בכניסה לקניונים ובכניסה לכנסת".

 

גם ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל הצטרף למבקרים של שר התחבורה: "זה ישראבלוף. כמו בעבר עם סיפור המדבקות, כך גם הפעם צריך להבחין איפה נמצא המלכוד. הסעיף של השירות הצבאי יהיה הסעיף עליו ייתלו בשירות הביטחון כדי להשפיל את הערבים, ו'לנקנק' להם את הצורה".

 

מלשכת שר התחבורה נמסר ל-ynet כי מופז "חושב שיהיה נכון לוותר על קריטריון הלאום ולגבש רשימת קריטריונים אחרת שתספק את צרכי הביטחון של מדינת ישראל ותתחשב בצרכי הביטחון של ישראל". לטענת הלשכה מדובר בהמלצה ו"מי שיגבש אותה תהיה מערכת הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. קריטריונים אחרים
צילום: דורון גולן
צילום: גיל יוחנן
ברכה. לשים על כולם חותמת
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
זחאלקה. מייפים את המציאות
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
טיבי. ינקנקו לערבים את הצורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים