שתף קטע נבחר

ביקור מתוח לברק בשארם; "מבחן התוצאה יקבע"

אנשי מובארק סבורים כי השפעת ישראל על ארה"ב עלולה לפגוע בסיוע הביטחוני לקהיר - ואילו ישראל חושבת שכוחות הביטחון המצריים לא פועלים במלוא המרץ בציר פילדלפי. האם הושגו הבנות? "מה שקורה בשטח זה מה שחשוב - ולא סיכומים על הנייר"

"בכל מה שקשור לסיכול פעולות טרור, מה שקובע זה מבחן התוצאה ולא דיבורים" - כך אמרו הערב (יום ד') גורמים בפמלייתו של שר הביטחון, אהוד ברק, עם שובו ארצה מפגישתו עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ובכירי ביטחון אחרים במדינה.

 

לדברי גורם בכיר בפמליית ברק, נושא התבטאותהּ של שרת החוץ, ציפי לבני, עלה אף הוא בשיחות. ברק הבהיר כי עמיתתו לא התכוונה להעליב את מצרים וכי היא מודעת היטב לחשיבות הרבה שיש להסכם השלום בין מצרים לישראל. עוד אמר הגורם כי הצדדים הסכימו להשאיר את הנושא מאחור ולהתקדם הלאה.


העלו זכרונות מהחווה הסינית. ברק ועמיתו המצרי (צילום: רויטרס)

 

בפמליית ברק ציינו כי השר הציג את טענותיה של ישראל בכל הנוגע לפעילות המצרית בציר פילדלפי וגבול ישראל מצרים, אך הוא נזהר מלהפנות אצבע מאשימה ישירה לעבר קהיר. הגורמים סירבו לומר אם מצרים הציגה תוכנית להגביר את הפעילות נגד הטרור, אבל אמרו כי "מה שקורה בשטח זה מה שחשוב ולא סיכומים על הנייר".

 

למרות ניסיונותיו של שר הביטחון לנהוג באופן דיפלומטי ולא להאשים את קהיר באוזלת יד, בסביבתו סבורים כי לכוחות הביטחון המצריים יש היכולת והאמצעים לבצע פעילות איכותית יותר נגד הטרור. זאת, בדומה לאופי הפעילות שמנהלים הכוחות המצרים בשטחי מדינתם. בכיר בפמליית ברק אמר כי לא מתקיים משא ומתן עם אנשי מובארק על מעורבות מצרית מול חמאס בנוגע להפסקת אש ברצועת עזה.

 

בתום הפגישה בין ברק למובארק התפנו השניים לארוחת צהריים באווירה נינוחה ופחות רשמית. קודם לכן, בפגישת ברק ומקבילו המצרי, חוסיין טנטאווי, החליפו השניים חוויות ממלחמת יום הכיפורים, אז שימשו שניהם כמפקדי גדודים ואף לחמו בחווה הסינית.

 

על אף האופטימיות שניסו אנשי ברק לשוות בתום הביקור, נראה כי השיחות שהתקיימו היו לא קלות. בפגישות השונות העלתה מצרים טענות כלפי ישראל, בעיקר בנוגע להשפעתה על הקונגרס האמריקני, שעלולה לפגוע בסיוע הביטחוני שמקבלת מצרים מארה"ב. אנשי ברק הסבירו כי הם ענו לכל השאלות של מצרים, והבהירו לבכירי משטר מובארק כי ישראל אינה מתכוונת לבצע מעשים שיפגעו במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק וברק. פגישות לא קלות
צילום: רויטרס
מומלצים