שתף קטע נבחר

שטרית: לאפשר פיטורי בכירים תוך 30 יום

שר הפנים מאיר שטרית טוען כי "המצב הנורמלי בשירות הציבורי צריך להיות שבכירים יועסקו בחוזה אישי, וניתן יהיה לפטרם תוך חודש". בהתייחסו לרשויות המקומיות אמר כי "העיריות מתנהלות באופן סביר, אבל יש תפוחים רקובים שצריך להוציא אותם מהארגז"

האם הסבך הביורוקרטי היה קל יותר לו שר הפנים, מאיר שטרית, היה זה שקובע את הנהלים? אולי. בכל אופן, זהו הכיוון שעליו הוא מצהיר.

 

"המצב הנורמלי היה צריך להיות שכל מנהל בכיר בשירות הציבורי היה מועסק בחוזה אישי, וניתן היה לפטר אותו תוך 30 יום. כשהדברים יהיו תלויים בי זה יהיה ככה", אמר השר הבוקר (יום ה') בכנס מרכז השלטון המקומי.

 

"המצב היום הוא שאת רוב הבכירים לא ניתן לפטר כלל, ואילו המעטים שעובדים בחוזה בכירים ניתן לפטר תוך שלושה חודשים - אבל הם מיד רצים לבית הדין לעבודה, שלצערי תמיד מחזיר אותם, על אפם וחמתם של הממונים עליהם", הלין שר הפנים.

 

שטרית נשא דברים במהלך דיון שעסק בתיקון החדש לחוק העיריות שעבר בקריאה ראשונה, המרחיב את סמכות הממשלה להדיח ראשי ערים שמעלו בתפקידם, ומאפשר לראשונה גם להטיל עליהם קנסות אישיים ו"לסבך" אותם בהליכים פליליים. למרות שנושא הדיון עסק בעיריות, שטרית הרחיב את הדברים והתייחס לכל המגזר הציבורי. דבריו נאמרו גם על רקע סעיף שמחק מהתיקון לחוק, שהיה אמור לאסור על ראשי ערים להדיח בכירים בעירייה.

 

"באופן כללי, העיריות מתנהלות באופן סביר, אבל יש תפוחים רקובים שצריך להוציא אותם מהארגז", אמר. "מאז שאני במשרד הפנים פיזרנו יותר מעשר רשויות מקומיות ואנחנו נמשיך בכך. אני לא מוכן להמשיך לשמוע את האנשים שאומרים 'ראשי עיריות הם מושחתים, זאת הפקרות מוחלטת, מה אתה נותן להם סמכויות בכלל?'. צריך לחזק את ראשי הערים ולשם כך צריך לטפל באלה שמתנהלים גרוע.

 

"אני מתכוון גם לעמוד בהבטחתי ולבטל את רוב הוועדות התכנוניות. לא צריך פקידים מלמעלה שינהלו לראשי הערים את החיים ולא יתנו להם לתכנן את העיר שלהם".

 

שטרית התייחס גם לתוכניתו לחדש את מיזוג הרשויות, ואמר כי בשבוע הבא יגיש תוכנית שתפרט מי יתאחד עם מי. "איחוד רשויות צריך להיעשות כבר עכשיו, לפני הבחירות", אמר, "אני לא מקבל את טענות התושבים שאינם רוצים להתאחד עם

 ערים אחרות. מה זה, יש מחלות מדבקות שעלולות לעבור מעיר לעיר? הנה, בעיר שלי (יבנה - ת.ג), יש שיכונים לצד צמודי קרקע ואף אחד לא נהיה חולה מזה". 

 

"אומרים לנו: תהיו מושחתים"

חלק מראשי הרשויות שדיברו בכנס מתנגדים בחריפות לתיקון חוק העיריות. ראש עיריית רהט, טלאל אל-קרינאוי, אמר: "השלטון המרכזי מתייחס אלינו בשלטון המקומי, ובעיקר ברשויות הערביות, כאל מושחתים ולא אחראים. המחוקק מכה

אותנו בחוק הזה בכל פינה ובכל דרך.

 

"החוק, שמרחיב את סמכות המועצה להדיח את ראש הרשות, יעודד שחיתות, כי ראש עיר יצטרך לתת לחברי המועצה כל מה שהם רוצים. ממש אומרים לנו 'תהיו מושחתים'".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר ל-ynet כי "האפשרות להטיל קנסות על ראשי הערים היא מסוכנת. ייווצר מצב שראש עיר שכל חטאו היה שדאג להעביר תקציבים לתושבים ולצרכים חיוניים - יסתבך בחובות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית. בלי הנחות
צילום: דודי ועקנין
מומלצים