שתף קטע נבחר

ליצמן: "דברי אולמרט - לא השקר הראשון שלו"

חברי יהדות התורה הגיבו בחריפות לדבריו של ראש הממשלה אודות תרומתו הרבה לחינוך החרדי, לעומת תרומת החרדים עצמם לנושא. הוויכוח נסוב סביב חוק החינוך החרדי. יו"ר הסיעה: "אצלנו בבתי-הספר אין סמים ואין אלימות. גם את זה הם רוצים להרוס?"

"מה שנגזר עלינו בזמן ממשלת אולמרט, לא היה אפילו בזמן ממשלת שרון-שינוי. הדברים שאולמרט אמר הם לא השקר הראשון שלו". כך אמר אחר-הצהריים (יום ד') ל-ynet יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, בתגובה לדברים שאמר ראש הממשלה במליאה אודות תרומתו שלו לחינוך החרדי.

 

"אם חס וחלילה יתנו לכם לנהל את החינוך החרדי, אתם תשמידו אותו כי תפגעו אחד בשני", אמר אהוד אולמרט. "רק מישהו כמוני יכול לתת לחינוך החרדי ביושר. הילדים החרדים בירושלים תמיד הודו לי מעומק לבם 'איזה מזל שאתה לא חרדי'. רק יהודי-חילוני כמוני יכול היה לדאוג ביושר למערכת החינוך החרדית".

 

בעקבות הדברים, ליצמן הדגיש כי אינו מודה לאולמרט כלל ועיקר על חלקו בקידום החינוך החרדי. "יכולתי להגיד לו שהוא הורס את המדינה, ובנושאים הביטחוניים והחברתיים הוא לא מבין שום דבר. אבל דווקא בהלכה, חינוך יהודי וגיור, הוא מתיימר להבין".

 

חילופי הדברים בין אולמרט לליצמן באו על רקע דרישת יהדות התורה לקדם את חוק החינוך החרדי. עיקרו של החוק - מתן עצמאות בתכנים לחינוך החרדי, וקבלת תקציבים מסודרים למוסדות החינוך, ולא דרך עמותות כפי שהיה מקובל עד כה. המדינה מתנה את השוואת התקציבים בין מערכת החינוך הממלכתי למערכת העצמאית בהכנסת נושאי הליבה לתוכנית הלימודים הנלמדת במוסדות החרדיים.

 

"לא יכול להיות שיתערבו לנו בחינוך ויכריחו אותנו להכניס את נושאי הליבה", אמר ליצמן. "כמעט שישים שנה אנחנו מנהלים את עצמנו. מה פתאום הם מתחילים להתערב עכשיו? אצלנו בבתי-הספר אין סמים ואין אלימות. סוף-סוף יש מערכת חינוך טובה במדינה הזאת, אז גם את זה הם רוצים להרוס?"

 

"דברים מהמאדים"

חברו של ליצמן לסיעה, ח"כ משה גפני, סירב אף הוא להתרשם מנאומו של אולמרט. "כל הדברים שאמר על מערכת החינוך הממלכתית הם דמגוגיה לשמה ודברים המצוצים מן האצבע. זהו נאום שלא קשור לכאן בכלל. הדברים שאמר על מערכת החינוך החרדית הם בכלל מהמאדים. אין להם שום קשר למה שקורה במציאות".

 

בתגובה לדבריו של אולמרט כי הילדים החרדיים בירושלים תמיד הודו לו, הציע גפני לאולמרט "להגיע לבתי-הספר, ולראות את המורים שלא מקבלים משכורות והתנאים שבהם לומדים הילדים החרדיים. הוא דיבר דמגוגיה, ואני יכול להביא עשרות אלפי תלמידים ומורים חרדיים שיבואו ויגידו לו מה הם באמת חושבים עליו".

 

חבר נוסף ביהדות התורה, ח"כ אברהם רביץ, אמר בשיחה עם ynet כי הוא מעוניין להפריד בין מה שנכון לבין מה שאינו נכון בנאומו של אולמרט. "כשהוא היה בעיריית ירושלים, אז לפחות בקדנציה הראשונה שלו הוא הצעיד באופן מרשים את החינוך החרדי. עדיין יש חוסר בלתי רגיל במבנים למוסדות חינוך חרדיים, בעיקר בירושלים.

 

"תמיד יכולנו לומר 'דונו אותנו באותה סירה עם הערבים'. אבל מה שקורה אצל הערבים מעורר קינאה אצלנו. האפליה המתקנת אצלם שואבת את כל התקציב על חשבוננו, בכל הקשור למבנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
"הוא מתיימר להבין בהלכה". ליצמן
צילום: תומריקו
צילום: גיל יוחנן
"דברים מצוצים מהאצבע". גפני
צילום: גיל יוחנן
מקנאים בערבים. רביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים