שתף קטע נבחר

הלוחמים התגייסו למען חברם שעישן חשיש

הוא שיכנע צעירים להתגייס לקרבי, נלחם בלבנון וחילץ חברים שנהרגו, אבל לאחר המלחמה סבל מסיוטים וניסה לשכך את כאביו בעישון חשיש. בצה"ל הגישו נגדו כתב אישום חמור, שיכול להוביל לרישום פלילי. חבריו לפלוגה - כולל מפקדיו - התייצבו מאחוריו

מי אמר שערך ה"רעות" נעלם? יותר מ-60 חייילים בפלוגת שריון התגייסו לטובת חברם, חייל הלום קרב מלבנון, שצה"ל פתח נגדו בהליכים משפטיים על שעישן חשיש כדי לשכך את כאביו הנפשיים. "הוא נתן מעל ומעבר למדינה", כתבו החיילים בעצומה ששיגרו למפקדים. "גם אם הוא עשה טעות חמורה, אנו מבקשים לתת לו הזדמנות שנייה ולהילחם לצדנו ברצועת עזה".

 

אחרי מלחמת לבנון השנייה נשלח החייל לקורס מפקדי טנקים, לאור ההערכות הגבוהות שקיבל על תפקודו, והמוטיבציה הגבוהה שלו. אבל אז החלו לפקוד אותו הסיוטים - מראות המלחמה לא נתנו לא מנוח, ומצבו הנפשי הידרדר. לפני שבועות ספורים עלה חשד כי החל לצרוך סמים והוא נחקר במשטרה הצבאית בחשד שעישן חשיש ארבע פעמים בבסיס צבאי בחודשים האחרונים של שנת 2007.

 

 

חוות דעת של פסיכיאטר צבאי קבעה כי השימוש בסם נבע ממצבו הנפשי, נוכח המראות הקשים שהוא סוחב עימו מהמלחמה. הפסיכיאטר איבחן כי החייל סובל מפוסט טראומה, ומצא את מפלטו בחשיש.

 

אך למרות הנסיבות המיוחדות, החליטו בתביעה הצבאית להגיש כתב אישום נגד החייל, והמשמעות היא שאם הוא יורשע בעבירה של שימוש בסם מסוכן, יסחוב עימו רישום פלילי למשך שנים רבות בחייו האזרחיים. בינתיים, מזה כחודש שהוא נמצא בכלא הצבאי, ממתין למשפט.

 

אבל הוא לא נשאר לבד. לצידו של החייל התייצבו כל חבריו מהפלוגה - לרבות מפקדיה - וחתמו על עצומת תמיכה בו. "מדובר באחד הלוחמים הציוניים, הנאמנים והטובים שבהם התברך חיל השיריון ומדינת ישראל", כתבו. "בכל הזדמנות טרח לשכנע תומכי לחימה וג'ובניקים כמה טוב להיות לוחם, וכמה המדינה זקוקה ללוחמים".

 

במכתב מפרטים החברים את תרומתו במלחמה, את המוטיבציה הגבוהה שלו, את הקשיים שחש בחודשים האחרונים - בין היתר בעקבות "חוסר ההערכה בציבור ללוחמים בצה"ל". למרות זאת, כתבו חבריו, סירב החייל לקבל עזרה, מחשש שיאבד את מקומו בפלוגה. חבריו לנשק מבקשים להחזיר את החייל לפלוגה לאחר שימוצה עמו הדין, ואף מבטיחים כי בחסותם ייבדק אחת לחודש אם צרך סמים. 

 

נתן את הכל ויינזק?

סניגורו של החייל, עו"ד בני קוזניץ, פנה השבוע לפרקליטות הצבאית וביקש להמיר את סעיף האישום כך שאם יורשע החייל לא ידבק בו רישום פלילי. הוא גם מציין מספר קשיים ראייתים שמעידים בסימן שאלה את היקף השימוש בסם שעשה לכאורה החייל. "כיום, כשנערכת מלחמה בתופעת ההשתמטות, נשאלת השאלה האם דווקא חייל-לוחם, שנתן את כל שיכול היה

לתת למען הניצחון במלחמה, ואולי חטא לאחר מכן, אמור להינזק יותר מחייל שאיננו קרבי שלעתים זוכה לאישום מקל?", שואל קוזניץ.

 

בשיחה עם ynet אמר קוזניץ: "מדובר בבחור משכמו ומעלה, לוחם מעולה שעבר טראומה נוראית במלחמה האחרונה, במהלכה ראה כמה מחבריו הטובים נהרגים. האישום הוא שימוש מועט בסם קל ותו לא, וקיים קשר ישיר בין האישום לבין הטראומה שעבר במלחמה. בשלב זה הפרקליטות מתעקשת על המשך מעצרו וענישתו. כולי תקווה כי בקשתי לפרקליטות  תתקבל, ומעצרו יסתיים במהרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילץ לוחמים בלבנוון. ארכיון
צילום: איי אף פי
עו"ד קוזניץ
מומלצים