שתף קטע נבחר

עונש קבוצתי

קבוצת רכישה נראית לרבים כדרך הטובה ביותר לרכוש דירה, לבחור את השכנים ועוד לשלם 20% פחות ממחיר השוק. אבל בדרך ממתינים סכסוכים, עיכובים, כסף שנגמר וצרות עם קבלנים ועם רשויות המס

דנה ויואב הם אנשי היי-טק שמרוויחים היטב והחליטו להשקיע את כל חסכונותיהם ברכישת דירה במרכז תל-אביב. חברים טובים שכנעו אותם להיפגש עם נציגים של קבוצת רכישה שהחלה להתארגן. בני זוג מבוססים מקבוצת הרכישה הציגו להם שרטוטים מלאי חן של הבניין המתוכנן. חברה נוספת בקבוצה, אדריכלית, תיארה את סגולותיו של האזור ואת התכנון האפשרי לבניין.

 

מחירי הדירות היו צפויים להיות נמוכים בקרוב ל-20 אחוזים מהמחירים שהוצעו להם בסקר שוק שערכו באותו אזור בתל-אביב, ובני הזוג השתכנעו שמדובר בעסקת פז. ההרכב האנושי הסימפטי של הקבוצה תרם גם הוא להחלטתם להצטרף.

 

היום, בחלוף כמעט שנתיים, לאחר שהשקיעו את כל חסכונותיהם ולקחו בנוסף משכנתא ל-30 שנה, הם מצטערים. הפרויקט תקוע בוועדות התכנון והבנייה עקב התנגדויות של השכנים מהמגרשים הצמודים, לא ברור אם יתקבל היתר בנייה, ובינתיים ממשיך הזוג לשלם שכר דירה תל-אביבי מנופח, ולצידו משכנתא חודשית מעיקה.

 

הכירו את הטרנד: לא צריך יותר קבלן. כל אחד יכול להתארגן עם קבוצת חברים, מכרים, קולגות, ולבנות יחד שכונה או בית מגורים בהם אתם קובעים איך ייראו הדירות ומי יהיו השכנים. אנשי היי-טק כבר מקימים לעצמם מגדל מגורים להיי-טקיסטים בלבד במתחם אמפא ברחוב יגאל אלון בתל-אביב. טייסים יוצאי חיל האוויר מתארגנים לבניית מגדל מגורים חדש בן 27 קומות ברמת-גן שמוכן להביא בין כתליו רק "אנשים איכותיים". וכעת מתארגנת קבוצה נוספת של אנשי חברות היי-טק וביו-טק מאזור השרון לרכישה משותפת של 77 דירות בשכונה הירוקה החדשה הנבנית בכפר-סבא.

 

אבל עופר פטרסבורג, כתב "כלכלה שישי", מגלה כי באטרקציה הנדל"נית הזו טמונים לא מעט פחים ומלכודות. "קבוצת הרכישה עלולה להתגלות לפעמים כמוקש לא קטן שעלול לרסק לכם את החלום ולשבש את חייכם מהיסוד", אומרת עו"ד טלי קסלר, המתמחה בליווי פרויקטים של קבוצות רכישה. עו"ד טל רכניץ, המתמחה בעסקאות נדל"ן, אומר: "רובן המוחלט של המלכודות אינו נובע מכוונות פליליות אלא מנאיביות של הרוכשים ואי-התחשבות בתרחישים פחות אופטימיים, שהם מנת חלקו של כל מי שעוסק בנדל"ן".

 

כל הסכנות - ואיך להימנע מהן - בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"
צילום: גדי קבלו
אכיון
צילום: גדי קבלו
מומלצים