שתף קטע נבחר

צפון קוריאה: ארה"ב לא עמדה בהתחייבויותיה

צפון קוריאה האשימה את ארצות הברית כי לא עמדה בהתחייבויותיה במסגרת ההסכם לפירוק מגרעין וטענה כי כבר בנובמבר הכינה דו"ח על תוכניותיה הגרעיניות והעבירה לה אותו. הבית הלבן עדיין מכחיש: טרם קיבלנו הצהרה שלמה

חילופי האשמות בין וושינגטון לפיונגיאנג: לאחר טענת ארצות הברית כי צפון קוריאה טרם העבירה לה דו"ח על תוכניותיה הגרעיניות, האשימה היום (ו') צפון קוריאה את ארצות הברית כי לא מילאה את הבטחותיה במסגרת ההסכם לפירוק צפון קוריאה מגרעין, וטענה שכבר בנובמבר הכינה רשימה של תוכניותיה הגרעיניות והעבירה לארצות הברית.

 

משרד החוץ של צפון קוריאה לא פירט מה כלל הדו"ח שהועבר לארצות הברית, אך טען כי ארצות הברית ומדינות נוספות מתוך שש המדינות שהיו שותפות בשיחות לפירוק המדינה מגרעין, לא מילאו את התחייבויותיהם לשלוח סיוע לצפון קוריאה ולהסיר אותה מ"רשימת שחורות" של טרור ומסחר. לכן נאלצה המדינה "להתאים את הקצב של הפירוק של מספר מתקנים גרעיניים לעיקרון של פעולה תמורת פעולה".

 

תהליך פירוקה של צפון קוריאה מגרעין החל בנובמבר 2007, תחת עיניהם של מפקחים אמריקנים, לאחר שיחות שארכו ארבע שנים בהשתתפות ארצות הברית, רוסיה, סין, יפן, דרום קוריאה וצפון קוריאה.

 

בהתאם להסכם, התחייבה צפון קוריאה לספק מידע מקיף אודות תוכניות הגרעין שלה עד ה-31 בדצמבר 2007. בנוסף, התחייבה למסור דין וחשבון על מצבורי הפלוטוניום הנמצאים ברשותה, שעל פי הערכות ארה"ב מסתכמים בכ-50 קילוגרמים.

 

ביום שני טען דובר מחלקת המדינה האמריקנית, טום קייסי, כי צפון קוריאה לא עמדה בהתחייבויותיה להצהיר עד סוף 2007 על כל תוכניות הנשק הגרעיני הקיימות במדינה. גם אחרי האשמותיה של צפון קוריאה היום, מכחיש הבית הלבן כי הועבר לו דו"ח בנוגע לתוכניות הגרעין. "למרבה הצער, טרם קיבלנו הצהרה שלמה ונכונה ואנחנו מאיצים בצפון קוריאה להעביר אחת כזו בקרוב", אמר דובר מטעם הבית הלבן, ג'ון ג'ונדרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג איל. מסר דו"ח?
צילום: רויטרס
מומלצים