שתף קטע נבחר

ברק, אל תפרוש

היענותו של אהוד ברק לדרישה הפופוליסטית לפרוש מהממשלה לאחר הגשת דו"ח וינוגרד, תשחק לידי הימין הקיצוני מחד והאסלאם הקיצוני מאידך, ותחסל כליל את הסיכוי להשגת הסדר

לקראת פרסום דו"ח וינוגרד המלא, שבה ועולה הדרישה הלגיטימית מיו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון אהוד ברק להודיע כבר עתה כי בכוונתו לעזוב את הממשלה אם וכאשר יישאר אהוד אולמרט בתפקידו כראש ממשלה.

 

אני מודה שלא קל להתמודד עם הסיסמא הפשטנית והפופוליסטית הטוענת כי מי שכשל צריך "לקבל אחריות" וללכת הביתה, כאילו מדובר במאמן קבוצת כדורגל או בעוד פקיד ממשלתי שסרח, אך המציאות של תחילת 2008 סבוכה ומורכבת הרבה יותר.

 

הניסיון להציג את הסוגיה כהתחשבנות אישית עם אולמרט קונה לה אחיזה בקרב רבים שעוצמים את עיניהם מההשלכות הדרמטיות של מהלך שכזה.

 

בניגוד לסיסמאות, החלפת ראש ממשלה איננה הליך פרסונאלי הנוגע לאיוש משרה זאת או אחרת. שלא כמו החלפת אלוף הפיקוד, הרמטכ"ל או אפילו שר הביטחון, הזזת ראש הממשלה הינה מהלך דרמטי אשר יש לו השלכות רבות על כל תחומי החיים במדינה ועל יציבות האזור כולו.

 

עזיבתו של אולמרט בנסיבות הקיימות תביא בהכרח לקיומן של בחירות חדשות, שיתוק המערכת הפוליטית לתקופה של חצי שנה עד שנה, עירעור היציבות השלטונית והפסקת כל התהליכים בהן עוסקת הממשלה בשנתיים האחרונות, לרבות תהליך אנאפוליס.

 

גם מיטב הציניקנים והספקנים לא יכולים להתעלם מהעובדה כי לראשונה מאז 2000 מתנהל משא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים. שלושת המנהיגים, בוש אבו מאזן ואולמרט התחייבו באופן מלא להצלחת התהליך והשגת הסכם קבע תוך שנה. קטיעת המשא ומתן בטרם הושלם, בעקבות התמוטטות הקואליציה בישראל, תשחק לידי הקיצוניים בשני הצדדים ותקבור סופית את תהליך אנאפוליס.

 

הימין הישראלי יזכה להזדמנות חדשה להתמודד בבחירות מוקדמות ולהכתיר לראשות הממשלה את בנימין נתניהו. בצד הפלסטיני החמאס יחגוג את כישלון התהליך וישלים את השתלטותו המלאה על הרשות.

 

אין ספק כי בשל התנהלותו הבלתי תקינה וחסרת הניסיון של אולמרט, שילמו חיילים בחייהם וביטחון המדינה נפגע באופן קשה, אך היענות ברק לדרישה הפופוליסטית לפרוש מהממשלה לאחר הגשת דו"ח וינוגרד תשחק לידי הימין הקיצוני מחד והאסלאם הקיצוני מאידך, ותחסל כליל את הסיכוי להשגת הסדר. כאילו לא שילמנו מחיר כבד דיו על כשלי מלחמת לבנון, הזזתו של אולמרט בנסיבות הקיימות תגרום למדינה כולה לשלם מחיר נוסף ולהיענש שוב בשל כשלי המלחמה.

 

מחד, על יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון שלא להתפתות למהלכים פופוליסטיים וחסרי אחריות, ולבחון ברצינות את טובת המדינה ועתיד ישראל בשנים הקרובות. מאידך, על מפלגת העבודה לנצל את חולשתו של אולמרט לאחר הגשת הדו"ח, ולחדד את הדרישות והתנאים של מפלגת העבודה להישארות בממשלה והאצת תהליך השלום, זוהי טובת המדינה וזוהי אחריות לאומית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים